Zuchwała historia z zakurzonej półki

Termin

30 maja 2021
30 maja 2021

Rodzaj biletu

Adres

Teatr Gdynia Główna zaprasza do STACJI BAJEK:

Zuchwała historia z zakurzonej półki

w reżyserii Grzegorza Kujawińskiego

obsada: Małgorzata Polakowska, Piotr Rogalski, Dorian Zypper, Oliwer Zypper

30 maja godz. 12:00

30 maja godz. 14:00

W Krainie Poczytności, czyli świecie zamieszkanym przez książki, drgają kartki i trzęsą się ze strachu grzbiety. Bezlitosny i zyskujący popularność Tyran nawołuje do zniszczenia wszystkich dzieł o dobrym zakończeniu. Czy ktoś zdoła mu się przeciwstawić i przywrócić ład w krainie słowa? Na czele książkowego ruchu oporu stanie Dziewczynka/Książka, samotne dzieło, które nie pamięta swoich rodziców i pozbawione jest tytułu i zakończenia.
W poszukiwaniu swojego finału odwiedzi Dom Spokojnej Starości dla Książek, poprosi o radę Encyklopedię i nawiąże kontakt z Bojownikami. To nie wszystkie wyzwania stające przed Dziewczynką, na starym papirusowym zwoju została bowiem spisana przepowiednia, która może mówić właśnie o niej. Czy Książce bez zakończenia uda się wypełnić przeznaczenie?

Aktorsko – lalkowy spektakl mówiący o odpowiedzialności, zachęcający do samodzielnego myślenia oraz kwestionowania narzuconych zasad.

Wciągające niczym fascynująca lektura przedstawienie przypomni także słuszność przekonania, że nie warto oceniać książki po okładce.

Nowa sztuka dla dzieci i dorosłych od twórców „Dzielnego kapitana Ahaba”.

Spektakl zostanie zaprezentowany dla mniejszej ilości widzów oraz zgodnie z obecnie panującymi zasadami dotyczącymi epidemii.

Wydarzenia na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/1560506430824331     30.05.2021 g. 12:00

https://www.facebook.com/events/324652855785826       30.05.2021 g. 14:00

Fragmenty recenzji:

Grzegorz Kujawiński podjął się ambitnego zadania. Napisana i wyreżyserowana przez niego „Zuchwała historia z zakurzonej półki” w Teatrze Gdynia Główna to przyspieszona lekcja z obywatelskości, w której walory edukacyjnie pomysłowo połączył z atrakcyjną inscenizacją […] Najnowsza prapremiera Teatru Gdynia Główna to typowa opowieść o walce dobra ze złem, czy o potępieniu bezkrytycznego hołdowania obowiązującym normom, która ma doprowadzić do zapanowania sprawiedliwości i pochwały różnorodności. Wyróżnia ją jednak nie tylko brak infantylnej estetyki, ale także wyeliminowanie pobłażliwego traktowania młodej publiczności. Kujawiński wie, że terminy takie jak demokracja, totalitaryzm, konstytucja czy tyran są obce dzieciom, jednak bynajmniej nie traktuje ich jako rezerwuaru tematów, które należy omijać. Wręcz przeciwnie – pochodzi do nich ambitnie, traktuje jako edukacyjne wyzwanie. […]

Wiktoria Formella – e-teatr.pl

Ta prosta – i niestety dość dobrze znana – historia w Krainie Poczytności traci swoją banalność, a przedstawiona z humorem i dobrą dynamiką daje dużą przyjemność oglądania. A w spektaklach, które kładą nacisk na walory dydaktyczne i edukacyjne ta przyjemność to rzecz nieczęsta. Dydaktyzm, bo prezentowana jest widzowi niewątpliwie baśń z morałem: pochwała demokracji, wolności oraz takich wartości jak szacunek, tolerancja, praworządność. Trudno zdyskredytować takie przesłanie.

Michał Cierzniak – Dziennik Teatralny Trójmiasto

Zuchwała historia z zakurzonej półki

Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Kujawiński

Obsada: Małgorzata Polakowska, Piotr Rogalski, Dorian Zypper, Oliwer Zypper

Lalki: Kinga Tomaszewska – Smolarczuk i Marta Ubysz

Scenografia: Bartosz Dobrowolski i Grzegorz Kujawiński

Muzyka: Maciej Buszman

Światło: Marzena Chojnowska

STACJA BAJEK:

30 maja godz. 12:00 oraz 14:00

Bilety: 30 zł

Rezerwacja:

tel. 58 351 15 12

kom. 600 306 634; 600 306 632

teatr@teatrgdyniaglowna.pl

sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/

Teatr Gdynia Główna

Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,

Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)

www.teatrgdyniaglowna.pl

www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna