Źródła rewolucji naukowych – rozmowa z Wojciechem Orlińskim

Termin

16 grudnia 2022
16 grudnia 2022

Rodzaj biletu

Wstęp wolny

Adres

Gdynia, Biblioteka Wiedzy

Źródła rewolucji naukowych – rozmowa Szymona Kloski z Wojciechem Orlińskim, autorem najnowszej książki o Mikołaju Koperniku i rewolucji kopernikańskiej

REWOLUCJE KOPERNIKA 

Wszyscy wiemy, że o największym astronomie generalnie wiadomo niewiele. A Orliński, jak to Orliński, udowadnia, że nawet tego, że nie wiadomo, nie możemy być pewni. Szukając odpowiedzi na pytania dość proste (czy Kopernik był czy nie był Polakiem? skąd się wzięły uniwersytety i co do tego mają juryści? czy awans społeczny był możliwy w Polsce Jagiellonów i jak wyglądał Mikołaj Kopernik?), mierzy się z tymi najtrudniejszymi (jakim cudem tu na rubieżach europejskiej cywilizacji nasza wiedza o kosmosie wkroczyła w dorosłość?). To tylko nieznaczna część pytań, na które pewnych odpowiedzi nie ma, są jedynie te mniej lub bardziej prawdopodobne, a Orliński dociera do nich wszystkich. Przy czym ani przez pół sekundy nie nudzi. Tę pozycję momentami czyta się jak Trzech muszkieterów (choć sam autor z wrodzoną skromnością, porównuje jej treść raczej do Kodu da Vinci). Nie urągając ludzkiej inteligencji, Wojciech Orliński napisał książkę, którą skonsumować są wstanie nawet Ci, którzy na dźwięk słowa historia biegną tam, gdzie pieprz rośnie. A historia Kopernika to dla niego również pretekst, by opowiedzieć sporo o Polsce Jagiellonów, trochę o Polsce współczesnej i o tym, że nauka w ogóle jest najważniejsza. 

Orliński pisał już o Lemie, o Ameryce, o Sepulkach, o wynalazcy Internetu i gdyby chciał to napisałby reportaż biograficzny o Huitzilopochtlim, ale na szczęście woli trzymać się faktów. A że przy okazji gdyba? No cóż, bez gdybania ta historia sprowadzałby się do jednego zdania: ziemia kręci się wokół słońca (najprawdopodobniej). 

Zapraszamy!

Opis książki na stronie wydawcy: https://wydawnictwoagora.pl/kopernik-rewolucje/

O Autorze: https://wydawnictwoagora.pl/autorzy/wojciech-orlinski/ 

16.12 (pt.), godz. 17:00, zapraszamy do Biblioteki Wiedzy, ul. Świętojańska 141, na dyskusję z dziennikarzem, publicystą i pisarzem, Wojciechem Orlińskim, którego książka „Kopernik. Rewolucje” miała swoją premierę 26.10.2022 r.

Rozmowę poprowadzi Szymon Kloska – kurator Festiwalu Miasto Słowa i rzecznik Nagrody Literackiej Gdynia.

Spotkanie jest organizowane w ramach współpracy Gdyni – Miasta Filmu UNESCO z innymi polskimi miastami Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. W grudniu gościmy Kraków – Miasto Literatury UNESCO.

Wstęp wolny

Opis książki na stronie wydawcy: https://wydawnictwoagora.pl/kopernik-rewolucje/

o Autorze: https://wydawnictwoagora.pl/autorzy/wojciech-orlinski/

Kiedy: 16.12.2022 r., godz. 18:00

Gdzie: Biblioteka Wiedzy, ul. Świętojańska 141

Kto: Wojciech Orliński

Prowadzenie: Szymon Kloska

Temat: Źródła rewolucji naukowych – rozmowa Szymona Kloski z Wojciechem Orliński, autorem najnowszej książki o Mikołaju Koperniku i rewolucji kopernikańskiej

Wstęp: wolny

Organizator: Biblioteka Gdynia, Miasto Gdynia 

Spotkanie odbędzie się w ramach projektów UNESCO i Festiwalu Miasto Słowa