Złoto na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej Mundus Cantat w Sopocie dla Chóru “Razzle Dazzle” z Gdyni

Termin

21 maja 2022
29 maja 2022

Rodzaj biletu

Adres

Gdyński chór „Razzle Dazzle” wyśpiewał złoto na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej Mundus Cantat w miniony weekend w Sopocie w kategorii Spiritual, gospel, jazz (muzyka rozrywkowa). W 18. edycji festiwalu wzięło udział 13 chórów z całego świata, m.in. z Łotwy oraz Filipin. 


18. edycja Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Mundus Cantat Sopot 2022 odbyła się w dniach 21-29 maja. Po raz pierwszy po pandemicznej przerwie do Sopotu przyjechały zespoły zagraniczne, które wystąpiły na żywo, nie zaś w wirtualnej odsłonie jak w ostatnich 2 latach. W konkursie rywalizowały chóry z Filipin, Łotwy, oraz reprezentanci Polski z Łodzi, Gniewu, Wejherowa, Przodkowa, Gdańska oraz Gdyni. Uczestników oceniało profesjonalne, międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Waldemara Górskiego z Akademii Muzycznej w Gdańsku, który od 2017 sprawuje funkcję kierownika artystycznego i dyrygenta Chóru Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Emocje były ogromne, gdyż (jak potocznie mówimy) Razzle w swojej kategorii pokonały znakomity zespół z Filipin jednym punktem zdobywając złoto. Co więcej po raz pierwszy walczyliśmy o tytuł Grand Prix całego festiwalu. Oznacza to, że mimo pandemii zespół stale się rozwija. – powiedziała Zuzanna Popiołkiewicz, dyrygent chóru.

Maj był dla nas wyjątkowo szczęśliwy. Za nami wyjazd szkoleniowy oraz pierwszy koncert w telewizji na żywo – w Operze Leśnej zaśpiewaliśmy wraz z Dawidem Kwiatkowskim, który należy do grona najpopularniejszych wokalistów w Polsce. Teraz wyśpiewaliśmy złoto i zostaliśmy docenieni przez profesjonalistów z dziedziny chóralistyki. To dla nas ogromna radość. – powiedziała Urszula Kokoszka, dyrektorka chóru „Razzle Dazzle”.

Zwycięzcą konkursu Grand Prix Festiwalu Mundus Cantat został Chór Uniwersytetu Medycznego z Łodzi. 

Na ceremonii rozdania nagród wszystkie chóry zaśpiewały utwór: Modlitwa za Ukrainę – Molitva za Ukrajinu: Bože velikij jedinij autorstwa Mykoli Lisenko, który został zadedykowany dzielnie walczącym o swój kraj Ukraińcom oraz tym wszystkim, którzy włączyli się w pomoc potrzebujących w ostatnim czasie.

Uczestnictwo chóru „Razzle Dazzle” w Festiwalu Mundus Cantat zostało dofinansowane ze środków Miasta Gdynia.

Chór mieszany „Razzle Dazzle” powstał w 2018 roku i obecnie liczy ponad 40 osób. To amatorski chór mieszany, którego znakiem rozpoznawczym jest światowy repertuar i niecodzienne pomysły zaczerpnięte z edukacji chóralnej z USA i Kanady. Od lipca 2019 roku grupa działa pod skrzydłami Fundacji „Śpiewaj!”.

Zespół zaśpiewał do tej pory ponad 50 koncertów w najważniejszych ośrodkach kultury w Trójmieście. Realizował projekty telewizyjne i koncerty online. W grudniu 2020 roku otrzymał Złoty medal na “2nd World Virtual Choir Festival” w Bandung w Indonezji kategorii Pop and Jazz, za wideo do utworu „Barbar’ Ann” zespołu The Beach Boys. Spośród 72 teledysków nadesłanych z całego świata chór został wyróżniony także Nagrodą Specjalną za Best Artistic Visualization. W listopadzie 2019 roku „Razzle Dazzle” wyśpiewał srebro podczas V Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Współczesnej w Gdańsku „Music Everywhere” w kategorii muzyki rozrywkowej, folk i gospel. Dodatkowo w konkurencji „Extra Choir Games” za swoją prezentację otrzymał wyróżnienie za najlepszy kontakt z publicznością. W 2020 roku pierwszy wirtualny teledysk chóru – „Evening Rise” – został wyróżniony prezentacją na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów Narodowego Centrum Kultury, której tematem były kulturalne działania w sieci.

Nazwa „Razzle Dazzle” oznacza wrzawę, zamieszanie, a dodatkowo „Dazzle” znaczy olśniewać – i taki właśnie repertuar zespół pragnie prezentować szerokiej publiczności.

Zuzanna Popiołkiewicz – założycielka i dyrygent Chóru “Razzle Dazzle” i prezes Fundacji “Śpiewaj!”. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku i prawa na Uniwersytecie Gdańskim. Dyrygowała m.in. Symphony of New Orleans, Chórem Kokopelli z Edmonton w Kanadzie czy Nairobi Chamber Choir w Kenii. W 2012 jako reprezentantka Polski prowadziła warsztaty muzyki polskiej przy amerykańskiej fundacji “Singers of United Lands” w USA, Kanadzie, Zambii, Zimbabwe i Kenii występując dla ponad 10 000 osób. Organizatorka wielu wydarzeń kulturalnych w Trójmieście.