Wystawa Muzeum Historii Polski | GENERAŁ STANISŁAW MACZEK I JEGO ŻOŁNIERZE

Termin

29 września 2021
17 października 2021

Rodzaj biletu

Adres

Wystawa Muzeum Historii Polski

GENERAŁ STANISŁAW MACZEK I JEGO ŻOŁNIERZE

Absolwent filozofii, który nie przegrał żadnej bitwy, czyli gen. Stanisław Maczek, to główny bohater multimedialnej, przygotowanej w trzech językach wystawy plenerowej, organizowanej przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Muzeum Generała Maczka w Bredzie.

Każdy, kto między 29 września a 17 października odwiedzi pawilon na placu przy ulicy Zawiszy Czarnego w Gdyni, będzie miał niezwykłą okazję zapoznać się ze wspomnieniami żołnierzy 1. Dywizji Pancernej, a nawet posłuchać nagrania głosu samego gen. Maczka. Z relacji można się dowiedzieć nie tylko tego, jak przebiegały poszczególne bitwy w 1939 i 1944 r., lecz także jak wyglądało życie codzienne na froncie i w koszarach: co żołnierze jedli, jak spędzali wolny czas w oczekiwaniu na komendę „Do boju!”, jak sobie radzili z wszechobecną śmiercią i tęsknotą za pozostawioną w kraju rodziną.

– Oprócz heroizmu polskich żołnierzy widzowie poznają też mniej poważne oblicze wojny. Zobaczą np. zdjęcia koziego zaprzęgu albo przeczytają relacje żołnierzy o brzemiennych w skutkach romansach w wyzwalanych przez Polaków holenderskich miejscowościach – mówi Wojciech Kalwat, kurator wystawy.

Narracja prowadzi zwiedzających od początku kariery wojskowej Stanisława Maczka, czyli od czasów przed I wojną światową i awansu na polu bitwy w 1919 r., przez wojnę obronną z września 1939 r., w której 10. Brygada Kawalerii pod dowództwem Stanisława Maczka zdołała osłonić przed Niemcami Armię „Kraków”, ewakuację przez Węgry i Francję na wyspy Brytyjskie, aż po lądowanie aliantów w Normandii i serię zwycięskich bitew z 1944 r., podczas których 1. Dywizja Pancerna gen. Maczka uwolniła od okupacji niemieckiej kolejne miejscowości Francji, Belgii i Holandii. Na końcu poznajemy powojenne losy żołnierzy, z których część założyła rodziny na Zachodzie, część zaś, mimo niebezpieczeństw wynikających z podporządkowania Polski Związkowi Sowieckiemu, zdecydowała się wrócić do ojczyzny.

Wystawa została przygotowana w 2019 r. z okazji 75. rocznicy wyzwolenia holenderskiej Bredy, której mieszkańcy do dziś szczególnie ciepło wspominają gen. Maczka i jego żołnierzy. Podczas uroczystych obchodów wyzwolenia wystawę można było obejrzeć właśnie w Bredzie (październik– listopad 2019). Premierę ekspozycja miała we wrześniu 2019 r. w Warszawie, co wpisało się w obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ponadto wystawa była prezentowana do tej pory w Żaganiu, Wrocławiu, Tokarni i Lublinie.

– Wrzesień 1939 r. to nie tyko klęski. To również dobrze poprowadzona kontrofensywa nad Bzurą, powstrzymanie kolumny pancernej pod Mokrą, a wreszcie zasługująca na szerszą wiedzę historia 10. Brygady Kawalerii pod dowództwem gen. Maczka. Nasze muzeum postanowiło przypomnieć postać dowódcy, który w całej swojej karierze nie przegrał ani jednej bitwy – mówi Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

Wirtualną wersję wystawy można znaleźć na platformie Google Arts & Culture. Na kanale youtube Muzeum Historii Polski natomiast są do obejrzenia dwa filmy wyprodukowane w związku z wystawą przez Muzeum Historii Polski: dokument Rafała Geremka Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku oraz miniatura Agaty Mianowskiej Marian na wojnie. Animowana historia Mariana Walentynowicza.

Termin i miejsce wystawy: 29 września–17 października 2021 r., plac przy ul. Zawiszy Czarnego, Gdynia

Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie

Partnerzy prezentacji w Gdyni: Urząd Miasta Gdyni, XIII Festiwal Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci

Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Partnerzy: Muzeum Generała Maczka w Bredzie, Gmina Breda, Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie, Dom Spotkań z Historią, Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Patroni medialni: „Mówią Wieki”, portal historyczny dzieje.pl.

Kurator wystawy: Wojciech Kalwat

Współpraca przy koncepcji wystawy: Lena Dąbkowska, prof. Michał Kopczyński, Agata Krok, Sebastian Pawlina, Aleksandra Rodziewicz, Karolina Wichowska

Koncepcja plastyczna wystawy, projekt wykonawczy, realizacja i montaż: Sowa-Szenk

Kontakt dla mediów:

Marek Stremecki                                                                               Biuro Prasowe

Rzecznik Prasowy                                                                             Muzeum Historii Polski

Muzeum Historii Polski                                                                    tel. 22 211 90 12 (13, 14)

tel. 22 211 90 11, 601 177 901                                                         e-mail: biuro.prasowe@muzhp.pl

e-mail: marek.stremecki@muzhp.pl