Wystawa malarstwa Jacka Piątka „evocation”

Termin

10 marca 2023
26 marca 2023

Rodzaj biletu

Wstęp wolny

Adres

Galeria Debiut, ul. Orłowska 8

Zapraszamy 10 marca 2023 o godz. 12:30 na wernisaż wystawy malarstwa Jacka Piątka „evocation”, który odbędzie się w Galerii Debiut. 

Jacek Piątek – absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ukończył malarstwo w pracowni Włodzimierza Łajminga w 1997 r. Zajmuje się malarstwem ściennym i sztalugowym, podejmuje też działania wykraczające poza malarstwo – rzeźba, prezentacje obiektów, instalacje, sztuka użytkowa. Od zawsze interesował się jakością przestrzeni miejskiej zarówno w wymiarze funkcjonalności, ergonomii oraz szeroko rozumianej estetyki. Od wielu lat pracuje w charakterze eksperta jako doradca od rozwiązań plastyczno-architektonicznych w przestrzeni publicznej. W latach 2007-2013 pełnił rolę Plastyka Miejskiego w Bydgoszczy, natomiast od 2013 r.  jest Plastykiem Miasta Gdyni.

EWOKACJA / EVOCATION
„Świat, w którym żyję, postrzegam jako niepotrzebnie skomplikowany, trudny i niedostępny. Odnoszę wrażenie, że jest mi obcy, że nie jest mój. Trudno w takim świecie odzyskać harmonię, być szczęśliwym. Harmonia świata jest możliwa? Szukam, dążę, zmierzam w jej poszukiwaniu.
Czuję się rozbiegany także w temacie malarskich poszukiwań i doświadczeń artystycznych. Stan ten uzasadniam, swoją nadwrażliwością na bodźce otaczającego mnie świata. Moją percepcję rzeczywistości, porównuję do widzenia osoby z wieloma wadami wzroku, która tropi własny schemat postrzegania. Podobnie jak ona uświadamiam sobie, że nadwyrężając nie tylko ów niedoskonały zmysł wzroku lecz mocno absorbując przy okazji wszystkie inne zmysły, doświadczam widzenia niezwykłego, wizji, ekstaz, nadziei i upojenia. W tym świecie żadne wzory, siatki, czy układy nie są powielane a każde przywołanie sytuacji, przeżytego zjawiska jest nowym niepowtarzalnym bardzo ważnym doświadczeniem. Ewokacja ważnych dla mnie zarejestrowanych obrazów, zjawisk i przeżyć, popycha mnie do nieskrępowanego wyrażania siebie poprzez sztukę, daje mi siłę i odwagę oraz poczucie wolności. Tylko świadomość czasami przeszkadza. Nie będę jednak narzekał, nie będę się tłumaczył.” 
– Jacek Piątek 

Wystawę będzie można oglądać do 26.03.2023 r.

Galeria Debiut
Gdynia, ul. Orłowska 8

poniedziałek-piątek 10:00-15:00
sobota-niedziela 11:00-16:00