Wystawa fotografii: Modernizm. Architektura Polski i Włoch 1918-1943

Termin

22 września 2023
22 października 2023

Rodzaj biletu

Wstęp wolny

Adres

Zapraszamy na wernisaż moich fotografii w Galerii Studniak przy ul. Abrahama 25 na godz. 18:00. Jest to jedna z dwóch wystaw zorganizowanych z okazji 9. międzynarodowej konferencji naukowej ,„Modernizm w Europie – Modernizm w Gdyni”.

Zapraszamy Państwa w niezwykłą podróż z architekturą międzywojenną.

Michał Łukasik – absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej i Akademii Sztuk Pięknych – od kilku lat przemierza Polskę i Włochy fotografując najciekawsze przykłady architektury szeroko pojętego modernizmu m.in. racjonalizmu, novecento, funkcjonalizmu czy art deco. Efektem tych poszukiwań są dwie wystawy prezentujące fotografie jego autorstwa, towarzyszące 9. międzynarodowej konferencji naukowej „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni”.

W swoim projekcie autor porównuje Italię Benita Mussoliniego z Polską Józefa Piłsudskiego. W obu przypadkach modernizm narodził się z zupełnie innych potrzeb i przybierał znacznie różniące się od siebie formy. Jednak w kolejnych latach można było zaobserwować liczne podobieństwa zarówno w stylu budowania, jak i samym sposobie postrzegania architektury przez ówczesne władze i architektów. Na wystawach zobaczyć będzie można obiekty m.in. z Rzymu, Mediolanu, Neapolu, Bari, Warszawy, Gdyni, Krakowa czy Katowic. Zaprezentowane zostaną gmachy edukacji, władzy, sportu i kultury z lat 1918-1943.

Pierwsza wystawa fotografii: „Modernizm. Architektura Polski i Włoch 1918-1943″, dostępna będzie w Galerii Mirosława Studniaka „Dom Burmistrza” przy ul. Abrahama 25.

Harmonogram wydarzeń:

22 września (piątek) 18:00 – Wernisaż wystawy

23 września (sobota) 16:30 – Oprowadzanie kuratorskie z autorem fotografii

24 września (niedziela) 11:00 – Spotkanie z autorem i oprowadzanie po wystawie

25 września (poniedziałek) 19:00 – Spotkanie z autorem i oprowadzanie po wystawie

Zapraszamy również na drugie wydarzenie Michała Łukasika, będące jednocześnie kontynuacją „Modernizmu….” – „Okręty, Maszyny, Szklane Domy – architektura mieszkaniowa międzywojennej Polski i Włoch”.

Wystawa dostępna będzie w Galerii YMCA przy ul. Żeromskiego 26.

Harmonogram wydarzeń:

23 września (sobota) 12:00 – oprowadzanie kuratorskie z autorem fotografii

24 września (niedziela) 12:00 – Spotkanie z autorem i oprowadzanie po wystawie

26 września (wtorek) 17:00 – Spotkanie z autorem i oprowadzanie po wystawie

Wstęp darmowy

Wystawy czynne od 22 września do 22 października

Wydarzenia zorganizowano we współpracy Miasta Gdynia, „Wytwórni Pomysłów” Mirosława Studniaka oraz Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Szczegóły na stronie https://fb.me/e/4EWmCRmFl oraz profilu fotografa na Instagramie i Facebooku: lukasiktofo