Wystawa „Dwoistość” Beaty i Marceliny Cedrzyńskich

Termin

26 listopada 2021
21 grudnia 2021

Rodzaj biletu

Adres

Zapraszamy na otwarcie wystawy „Dwoistość” Beaty i Marceliny Cedrzyńskich
26 listopada o godzinie 12:30 
galeria Debiut

 


 
Informacje o autorkach: 
BEATA CEDRZYŃSKA urodzona w Gdańsku. Dyplom obroniła na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Grafiki w 1999 roku, promotor prof. Teresa Miszkin. W latach 2002-2012 zatrudniona na ASP w Gdańsku. Tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki plastyczne, w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne uzyskała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie pełni funkcję prodziekana Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku, gdzie zatrudniona jest na stanowisku profesora.
Autorka i uczestniczka około 150 wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Prace prezentowały między innymi: Narodowe Muzeum Sztuki Mołdawii w Kiszyniowie, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Muzeum Zamkowe w Malborku, Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu, Galeria Sztuki w Legnicy, Galeria Kaas w Innsbrucku, Międzynarodowe Targi Gdańskie, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Galeria Sandhofer w Innsbrucku i Salzburgu, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Galeria Sztuki Współczesnej Centrum Nauki i Sztuki-Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, Galeria Brotzinger Art w Pforzheim, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Galeria Refektarz w Kartuzach, Miejska Galeria Sztuki w Mosinie, Galeria Test w Warszawie, Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku, Galeria ZPAP w Łodzi, Galeria ZPAP w Szczecinie, Galeria Sztuki Współczesnej Miejsce Szuki 44 w Świnoujściu, BWA w Kielcach, BWA w Rzeszowie, BWA Galeria Sanocka, BWA Galeria Zamojska, BWA w Pile, MBWA w Lesznie, BWA w Olkuszu, BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim, BWA w Bielsko-Białej, BWA w Bydgoszczy, BWA w Wałbrzychu, BWA w Tarnowie oraz BWA w Szczecinie.
Laureatka wielu nagród, wyróżnień i stypendiów, między innymi: Grand Prix – Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i nagrody kwartalnika „Format” 10. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych „Promocje 99″, wyróżnienia honorowego I Międzynarodowego Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych ,,Zdarzenia” 2000, Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni – Grand Prix VI Międzynarodowego Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej Gdynia 2011, wyróżnienia honorowego IV Międzynarodowego Biennale Obrazu ,,Quadro – Art” Łódź 2014, Stypendium Kulturalnego Prezydenta Miasta Gdańska 2014, Grant Rektora PJATK 2015 i 2016, wyróżnienia honorowego Jury 25 Festiwalu Malarstwa Współczesnego Szczecin 2016, nagroda naukowo-dydaktyczna Rektora PJATK – 2012, 2015 i 2019, Grand Prix 7 Międzynarodowego Konkursu na Rysunek im. Andriollego 2021.
Prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Galerii Sztuki w Legnicy, Galerii Sandhofer w Salzburgu, kolekcji BWA w Rzeszowie, BWA w Zamościu i BWA w Olkuszu, MBWA we Włocławku, Galerii Andriollego w Nałęczowie, w zbiorach prywatnych w Niemczech i USA. Autorka licznych publikacji, między innymi: „Obrazy”, „Zderzenia”, „Outsider”, „Osobność”, „Ciało i sacrum. Retrospektywa.”, „Powłoki” (Biblioteka Narodowa). Teksty krytyczne (recenzje) autorstwa: prof. Marii Targońskiej, prof. Macieja Świeszewskiego, prof. Jacka Strzeleckiego, prof. ASP dr hab. Grzegorza Radeckiego, dr Andrzeja Saja, dr Doroty Grubby–Thiede, dr Krzysztofa Jureckiego, Jolanty Ciesielskiej, Jarosława Denisiuka, Jerzego Kamrowskiego, Małgorzaty Dorny (Wendrychowskiej), Andrzeja Pawełczyka.
 
W ramach wystawy „Dwoistość” będzie prezentowała prace najnowsze, szczególnie rozpoczęty w 2019 roku cykl „Powłoki”, obejmujący zarówno malarstwo zrealizowane w technice akrylu na płótnie, jak i w technikach fotograficznych, graficznych na płótnie lub na szkle.
Wystawie będzie towarzyszyć publikacja monograficzna: Beata Cedrzyńska – POWŁOKI / LAYERS, wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2019, ISBN 978-83-8127-402-9, recenzent: prof. Maria Targońska, teksty: dr Krzysztof Jurecki (Sakralność a kwestia nowoczesności sztuki Beaty Cedrzyńskiej. Założenia sztuki zawsze są istotne), Andrzej Pawełczyk (Powłoki – Zawsze fragment).
———————
MARCELINA CEDRZYŃSKA urodzona w 1995 roku w Gdyni. Absolwentka Liceum Plastycznego w Gdyni Orłowie, Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych W Gdańsku i Wydziału Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Dyplom magisterski uzyskała z wyróżnieniem w 2021 roku. Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych, uczestniczka m.in pokonkursowej wystawy II Ogólnopolskiego Biennale Rysunku „Czas Ruch Przestrzeń” w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku (2021), międzynarodowej wystawy zbiorowej „Twarda Woda” Miras Art Gallery w Ufie/Rosja (2021), wystawy indywidualnej „Grafika i Fotografia” Sztumskiej Galerii Sztuki (2018) oraz Biblioteka Miejska i Stacja Kultura w Rumi (2019). Laureatka takich nagród i wyróżnień jak: III miejsca w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym – Labirynt Wyobraźni 2013, wyróżnienia w III Ogólnopolskim Biennale Grafiki Projektowej Uczniów Średnich Szkół Plastycznych 2014. Uczestniczka w 2019 roku targów plakatów w Berlin Graphic Days. Zajmuje się czynnie działalnością artystyczną o obszarze rysunku i grafiki. 
Na wystawie „Dwoistość” Marcelina Cedrzyńska prezentuje cykl grafik artystycznych pt. „Zwierzę-istota czująca” i prace stanowiące dalsze rozwinięcie interesującej jej problematyki stosunku współczesnego człowieka do świata zwierząt. Bohaterami tych prac są często zwierzęta uważane za pospolite, eksploatowane w naszej codzienności jako zwierzęta hodowlane. Wykorzystywane w przemyśle rolnym, rozrywkowym i spożywczym znajdują się na peryferiach naszych zainteresowań. Zobrazowanym zwierzętom zasadniczo odmawiamy wszelkich praw, wypierając obraz okrucieństwa, jaki staje się nieodłącznym elementem ich egzystencji. Masowy przemysł tworzy niezwykle krótkotrwałą i tragiczną formę ich wegetacji, w której nie tylko sama śmierć, ale i cały żywot przebiega w sposób urągający istocie czującej. Motywacją powstania grafik jest pokazanie cierpienia zwierząt. Prezentowane wielkoformatowe prace w Galerii Debiut zrealizowane są w technikach cyfrowych i sprowadzone są czarno-białej kolorystyki.
————————-
Wystawa potrwa do 21.12.2021 r.
poniedziałek-piątek 10:00-15:00
sobota-niedziela 11:00-16:00
 
wstęp wolny z zachowaniem obostrzeń pandemicznych 
(dystans, dezynfekcja, maseczka) 
Galeria Debiut przy Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni, 
ul. Orłowska 8