Ukraińskie Boże Narodzenie

Termin

10 stycznia 2023
10 stycznia 2023

Rodzaj biletu

Wstęp wolny

Adres

Kościół Franciszkanów, ul. Kornela Ujejskiego 40 w Gdyni

Koncert charytatywny Narodowej Kapeli Bandurzystów Ukrainy

10.01.2023 r.,  godz. 19:15

Kościół Franciszkanów, ul. Kornela Ujejskiego 40 w Gdyni

Serdecznie zapraszamy 10.01.2023 r., godz. 19:15 na świąteczny koncert charytatywny w wykonaniu Narodowej Kapeli Bandurzystów Ukrainy, który połączony będzie ze zbiórką funduszy na potrzeby ofiar rosyjskiej agresji i kultury ukraińskiej. W programie – kolędy ukraińskie i polskie.


Zespół liczy 50 mężczyzn, którzy śpiewają i grają na bandurach – instrumentach strunowych, wyrosłych z dawnej kobzy i liry. Podczas występów zachwycają: precyzyjne opracowanie i wykonanie każdego utworu, czasem majestatyczne, czasem dramatyczne, ale połączone też z błyskotliwym humorem, elementami współczesnego folku i kozacką charakteryzacją. Warto też zwrócić uwagę na bardzo ciekawe aranżacje, a szczególnie prawdziwe, „głębokie” męskie głosy, przywołujące słyszane w cerkwiach wielogłosowe śpiewy pieśni, oparte na męskich głosach; basie i barytonie. Śpiewy wykonują soliści jak również połączone głosy zespołu.


W ostatnich latach zespół często koncertował w miastach jak i wsiach. Jego występy podnoszą patriotycznego ducha żołnierzy, którzy obecnie walczą w obwodach donieckim i ługańskim, dają chwile spokojnego życia wojskowym i mieszkańcom obszarów frontowych, dodają pewności siebie i siły.