Tak było. Naprawdę! – PREMIERA – czytania performatywnego

Termin

15 grudnia 2020
15 grudnia 2020

Rodzaj biletu

Adres

Teatr Gdynia Główna oraz Miasto Gdynia zapraszają
na premierę online czytania performatywnego: 

TAK BYŁO. NAPRAWDĘ!

Scenariusz: Salcia Hałas

Reżyseria: Ewa Ignaczak

Obsada: Salcia Hałas, Małgorzata Polakowska i Grzegorz Bryszewski

PREMIERA: 15 grudnia o godz. 18:00

Link do filmu: https://youtu.be/L4CJky2w9vA 

„Dzień dobry! Realizujemy projekt teatralny i szukamy autentycznych historii i opowieści mieszkańców. Czy chciałby się Pan/Pani podzielić swoją?”.
Właśnie w taki sposób pisarka Salcia Hałas zaczepiała mieszkańców gdyńskiego ZOH-u (rejon ulic Zamenhofa i Opata Hackiego na Chyloni) w kwietniu 2020 roku. Unikalna atmosfera tamtych dni i zmagania związane z realizacją projektu kulturalnego w trakcie sytuacji pandemicznej zostały przywołane w spektaklu „Tak było. Naprawdę!” wg scenariusza Salci Hałas i w reżyserii Ewy Ignaczak. Próbom zdobycia historii mieszkańców Gdyni towarzyszą tutaj rządowe komunikaty o zwiększaniu obostrzeń sanitarnych a zniechęcenie związane z przymusowym zamknięciem w domu i rozczarowanie nieustanną pracą zdalną jeszcze bardziej pogłębia niemoc twórczą. „Tak było. Naprawdę!” zderza także fascynujące opowieści z historii Gdyni z teraźniejszymi próbami odzyskania przed ekranem komputera zagubionej sprawczości.
Autentyczny i osobisty spektakl (Salcia Hałas zagra samą siebie, podobnie jak pracownicy Teatru Gdynia Główna, którzy pomagali pisarce podczas spacerów po gdyńskim osiedlu) staje się wyjątkowo aktualną kroniką czasów on-line, gdzie osobisty kontakt z człowiekiem wydaje się jedyną skuteczną receptą na normalność.
Nieustannie zmieniająca się rzeczywistość roku 2020 dopisała także swoje zakończenie do całej historii. Czytanie performatywne tekstu Salci Hałas planowaliśmy zagrać dla mieszkańców gdyńskich dzielnic podczas plenerowych prezentacji, obostrzenia sanitarne zmusiły nas do modyfikacji tych planów i publikację spektaklu do obejrzenia w internecie.

Link do filmu: https://youtu.be/L4CJky2w9vA 

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/410042886815343/

Wydarzenie dostępne bezpłatnie i online. 

Tak było. Naprawdę!

CZYTANIE PERFORMATYWNE

SCENARIUSZ: Salcia Hałas

ADAPTACJA I REŻYSERIA: Ewa Ignaczak
OBSADA: Małgorzata Polakowska, Salcia Hałas, Grzegorz Bryszewski
NAGRANIE I MONTAŻ: Maciej Buszman

ŚWIATŁO: Marzena Chojnowska

KIEROWNIK PRODUKCJI: Grzegorz Kujawiński

TEATR GDYNIA GŁÓWNA

PREMIERA: 15 grudnia o godz. 18:00

Wydarzenie dostępne bezpłatnie i online. 

WIĘCEJ O PROJEKCIE: 

Teatr Gdynia Główna znowu wgryza się w tkankę miasta, by odnaleźć mało znane historie z gdyńskich dzielnic. Projekt „Ballady osiedlowe” to wyprawa we wciąż nieodkryte zakamarki miasta w poszukiwaniu fascynujących i wzruszających opowieści, które warto ocalić od zapomnienia, opracować i przedstawić mieszkańcom Gdyni.
Na podstawie kanwie opowieści mieszkańców Witomina, Oksywia, ZOH-u, Meksyku, Cisowej oraz Fikakowa stworzyliśmy cykl koncertów „Miasto z Marzeń”, które we wrześniu 2020 roku zaprezentowaliśmy na terenie gdyńskich dzielnic. W grudniu 2020 roku udostępnimy nagranie koncertu w internecie. W tym samym terminie premierę będzie miało także nagranie czytania performatywnego tekstu pisarki Salci Hałas „Tak było. Naprawdę!”, który opisuje poszukiwanie opowieści mieszkańców gdyńskiego ZOH-u. Oba nagrania trafią na profile społecznościowe Teatru Gdynia Główna i będą dostępne do bezpłatnego oglądania dla wszystkich zainteresowanych osób.
W ramach „Ballad osiedlowych” pomagamy także gdynianom w literackich próbach uwieczniania osiedlowych historii i opowieści. W listopadzie rozpoczęły się warsztaty literackie on-line, gdzie z początkującymi pisarzami pracuje Kuba Kornacki (tekściarz i aktor) i Szymon Jachimek (dramatopisarz i artysta kabaretowy) i Barbara Piórkowska (pisarka i poetka). 
Zajęcia zakończą się w grudniu, teksty, które w ramach nich powstaną, opublikujemy na teatralnym blogu www.pociagdomiasta.blogspot.com.

Projekt finansowany ze środków Miasta Gdyni.

Odwiedź i polub nasz profil na Facebooku: https://www.facebook.com/gdyniareaktywacja/