Świętuj z nami 97. urodziny Gdyni

Termin

04 lutego 2023
12 lutego 2023

Rodzaj biletu

Wstęp zależy od punktu programu

Adres

Gdynia
Urodzinowy bal, uroczysta sesja Rady Miasta, oprowadzania po muzealnych zakamarkach i wystawach – to tylko część wydarzeń, które odbędą się z okazji 97. urodzin Gdyni. Świętowanie będzie huczne i potrwa kilka dni. Pierwsze urodzinowe atrakcje zaplanowano 4 lutego. Najwięcej będzie się jednak działo od 10 do 12 lutego. Zarezerwujcie sobie czas i celebrujcie tę ważną rocznicę razem z nami.

10 lutego 1926 roku Gdynia uzyskała prawa miejskie. Urodziny naszego miasta to wyjątkowy moment, w którym rokrocznie przypominamy o fenomenie budowy okna na świat II RP, będącego spełnionym marzeniem o Polsce na morzu. Z tej okazji nie zabraknie ciekawych wydarzeń, które zaplanowano z myślą o mieszkańcach i miłośnikach Gdyni. Tradycyjnie odbędą się również oficjalne, miejskie uroczystości i urodzinowa sesja Rady Miasta.

Urodzinowy bal karnawałowy

Świętowanie rozpocznie się już w sobotę, 4 lutego. Tego dnia w Polsat Plus Arenie Gdynia (ul. Kazimierza Górskiego 8) zaplanowano wielki, urodzinowy bal dla dzieci „Roztańczymy Gdynię”. Impreza karnawałowa powraca po dwuletniej przerwie. To okazja do wspólnej zabawy i tańców na parkiecie.

Bal odbędzie się w dwóch turach: od godz. 10.00 do godz. 12.00 oraz od godz. 14.00 do godz. 16.00. Na uczestników czeka moc atrakcji, m.in. zabawy z animatorami, taniec limbo, tor przeszkód, zadania sportowe, fotobudka, kolorowe przypinki czy zabawy z chustą i pomponami.

O ciekawą oprawę wydarzenia zadbają też szkoły taneczne z Gdyni, które zaprezentują kilkuminutowe pokazy oraz zaproszą dzieci do zabawy. Każda z nich poprowadzi także indywidualne lekcje tańca.

Wstęp na bal jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki. Rejestracja zostanie uruchomiona 28 stycznia. Link do zapisów będzie można znaleźć na stronie www.gdyniarodzinna.pl oraz na facebookowym profilu Gdyni Rodzinnej.

Pierwszeństwo udziału w zabawie mają rodziny posiadające Kartę Mieszkańca. Na balu dzieci muszą być pod opieką pełnoletnich opiekunów.

Dzieci uczestniczące w imprezie otrzymają upominki, które będą im przypominać o tym wydarzeniu.

Grafika promująca urodzinowy bal dla dzieci "Roztańczymy Gdynię" // materiały prasowe

Oficjalne uroczystości

W niedzielę, 5 lutego o godz. 10.00 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (ul. Armii Krajowej 26) odbędzie się msza święta w intencji miasta.

Natomiast główne obchody 97. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich zaplanowano tradycyjnie 10 lutego. O godz. 12.00 przed pomnikiem Polski Morskiej zostaną złożone kwiaty. Z kolei o godz. 17.00 w Teatrze Miejskim w Gdyni rozpocznie się uroczysta, urodzinowa sesja Rady Miasta Gdyni, która będzie transmitowana na stronie gdynia.pl.

Podczas obrad zostaną wręczone medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni” oraz nagrody „Czas Gdyni” dla najlepszych inwestycji 2022 roku.

Sesję uświetni koncert formacji SIDOR x S-AGE.

Atrakcje w Muzeum Miasta Gdyni

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na urodzinowe oprowadzanie po muzealnych magazynach oraz wystawie „Gdynia – dzieło otwarte”.

Gdzie są gromadzone muzealne skarby? Co się dzieje z muzealiami po zakończeniu wystawy? Z okazji urodzin Gdyni będzie można zobaczyć muzeum od kuchni i wziąć udział w oprowadzaniu po muzealnych magazynach. Opiekunowie zbiorów i kultury materialnej oprowadzą uczestników po miejscach na co dzień niedostępnych.

Oprowadzanie odbędzie się w kilku turach. 10 lutego o godz. 10.00 poprowadzą je Gabriela Zbirohowska-Kościa z Działu Sztuki Muzeum Miasta Gdyni i Joanna Mróz z Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni. O godz. 12.00 na gości będą czekać Anna Śliwa z Działu Sztuki Muzeum Miasta Gdyni oraz Joanna Mróz z Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni. Natomiast o godz. 15.00 zwiedzanie poprowadzą Katarzyna Gec z Działu Sztuki Muzeum Miasta Gdyni i Joanna Mróz z Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni.

Tego dnia wstęp na oprowadzanie jest bezpłatny. W każdej turze może uczestniczyć maksymalnie 12 osób. Rezerwacja wejściówek na stronie muzeum.

Muzealne magazyny będzie można odwiedzić również 11 lutego o godz. 14.00. Oprowadzanie poprowadzą Weronika Szerle z Działu Sztuki Muzeum Miasta Gdyni oraz Joanna Mróz z Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni.

Tego dnia wstęp jest płatny. Oprowadzanie wliczone w cenę biletu do muzeum. W zwiedzaniu może uczestniczyć maksymalnie 12 osób. Rezerwacja wejściówek na stronie internetowej muzeum.

Z kolei 12 lutego o godz. 14.00 odbędzie się oprowadzanie po wystawie „Gdynia – dzieło otwarte”. Poprowadzi je Weronika Szerle.

Wystawa pokazuje, że historia Gdyni ma wiele wątków. Jedne są wyraźne, inne ukryte. U początków Gdyni łatwo uchwycić wątki najważniejsze: z jednej strony marzenie o Polsce nowoczesnej, dynamicznej, śmiało patrzącej w przyszłość, z drugiej – zakorzeniony w narodowej historii romantyczny patriotyzm. Modernizacyjny wysiłek młodego państwa, które pragnęło nadrobić cywilizacyjne zapóźnienie, spotkał się więc z potrzebą służby ojczyźnie. Bez tego spotkania nie byłoby Gdyni.

Udział w oprowadzaniu jest wliczony w cenę biletu do muzeum. W wydarzeniu może wziąć udział maksymalnie 50 osób. Wejściówki są do nabycia na stronie internetowej muzeum.

„Lata dwudzieste, lata trzydzieste”

11 lutego prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zaprasza mieszkańców na obchody urodzin Gdyni. Wydarzenie odbędzie się w godz. 13.00-17.00 w Polsat Plus Arenie Gdynia (ul. Kazimierza Górskiego 8).

Motywem przewodnim będą lata dwudzieste i trzydzieste, a atrakcje i program przygotowano przede wszystkim z myślą o gdyńskich seniorach.

Od godz. 13.00 do godz. 16.30 będzie działać strefa urody i zdrowia. Wszyscy chętni będą mogli tam m.in. skorzystać z porad podologa, dietetyka, fizjoterapeuty czy kosmetologa, a także zbadać poziom cukru i ciśnienia. Zaplanowano również warsztaty kreatywne w klimacie lat dwudziestych i trzydziestych.

Nie zabraknie też strefy foto oraz kawiarni.

Główną atrakcją będzie koncert pt. „Już nie zapomnisz mnie…”, który rozpocznie się o godz. 15.45. Ze sceny wybrzmią największe przeboje lat dwudziestych i trzydziestych. Wykonają je artyści z Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.  

Wstęp bezpłatny, ale obowiązują wejściówki. Zaproszenia będzie można odbierać od 1 lutego w Centrum Aktywności Seniora (ul. 3 Maja 27). Mile widziane elementy ubioru z epoki.

Zwiedzanie Konsulatu Kultury

W ramach 97. urodzin Gdyni zaplanowano także zwiedzanie Konsulatu Kultury. 11 lutego odbędą się dwa spacery z przewodnikiem – jeden dla dorosłych i młodzieży, a drugi dla rodzin z dziećmi.

Konsulat Kultury, czyli dawny Dom Marynarza Szwedzkiego, kryje w sobie wiele tajemnic i niezwykłą historię związaną z powstaniem gdyńskiego portu i rozwojem miasta. Na pokładach statków do Gdyni przybywało tysiące marynarzy spędzających na brzegu kilka dni. Z myślą o nich uruchomiono w mieście placówkę Kościoła Szwedzkiego – Svenska Kyrka Utomland. Historia Domu Marynarza Szwedzkiego sięga 1934 roku, kiedy mecenas Haidrich, dyrektor Urzędu Morskiego Stanisław Łęgowski oraz dyrektor Korzon spotkali się, aby podpisać akt darowizny placu pod budowę Domu Marynarza Szwedzkiego w Gdyni.

Spacer „Cóż tam, panie, w Konsulacie?” rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa 45-60 minut. Poprowadzi go Michał Miegoń. Podczas wydarzenia uczestnicy poznają historię budynku i zajrzą do jego wnętrz. Dowiedzą się m.in., co kryją tajemnicze drzwi we foyer, z jakimi problemami mierzyli się pastorzy prowadzący działalność w Domu Marynarza Szwedzkiego oraz dlaczego sala Konsulatu Kultury ma unikalną akustykę.

W zwiedzaniu może wziąć udział maksymalnie 30 osób. Bezpłatne wejściówki czekają w kasie Konsulatu Kultury.

Drugi spacer „Dzieci grandzą w Konsulacie!” odbędzie się o godz. 13.00 i poprowadzi go Danuta Ślipy. Uczestnicy zajrzą tam, gdzie na co dzień nie można wejść. Przejdą od piwnicy po strych, by wsłuchać się w dawne dźwięki, poczuć dawne zapachy i poszukać ducha.

Grupa może liczyć maksymalnie 30 osób. Bezpłatne wejściówki czekają w kasie Konsulatu Kultury.

Plakat promujący obchody 97. urodzin Gdyni // materiały prasowe

Źródło: www.gdynia.pl

Opublikowano: 23.01.2023 08:00

Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

Zaktualizowano: 23.01.2023 11:59

Zmodyfikował: Karolina Szypelt