Sezon artystyczny 2023/2024 plany Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni

Termin

14 października 2023
31 grudnia 2023

Rodzaj biletu

Wstęp biletowany

Adres

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni

Sezon artystyczny 2023/2024 plany Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

Sezon artystyczny 2023/2024 rozpoczniemy w dniach 28-30 września finałem 16. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej – najważniejszego wyróżnienia dla polskich dramatopisarzy, w tym roku pod hasłem: FAKTY,  MITY,  PRZEMILCZENIA. Wszystkie nominowane sztuki oparte są na faktach i nawiązują do rzeczywistych zdarzeń. Będziemy odpowiadać na pytanie: -Czy możemy mówić o triumfie dramatu dokumentalnego? Zapraszamy na inscenizowane czytania najlepszych sztuk nadesłanych na tegoroczny konkurs, w których wezmą udział aktorzy naszego teatru. Do finału nominowano pięć utworów: „Małą piętnastkę” Tomasza Mana, „Nigdy się nie dowiecie” Jarosława Jakubowskiego, „Rohtko” Anki Herbut, „Wyparte” Darii Kubisiak i „Zmęczone” Darii Sobik. Ten konkurs dał wiarę we własne siły wielu młodym dramatopisarkom i dramatopisarzom. Ich teksty coraz częściej trafiają na teatralne sceny. Można je również znaleźć na stronie www.gnd.art.pl. Laureata poznamy 30 września, do jego rąk trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych ufundowanych przez prezydenta Gdyni.

Pierwszą premierą sezonu będzie „Kopenhaga” Michaela Frayna w reżyserii Krzysztofa Babickiego, zaplanowana na 14 października 2023. Scenografię przygotowuje Marek Braun, kostiumy Jolanta Łagowska-Braun, muzykę Marek Kuczyński, światła Marek Perkowski. To sensacyjna historia, dotycząca spotkania dwóch naukowców, Niemca Wernera Heisenberga i Duńczyka Nielsa Bohra, do którego doszło w 1941 roku. Sztuka Frayna odsłania kulisy rozmów o wstrzymaniu niemieckiego programu jądrowego, który mógłby zmienić wynik II wojny światowej. W trzyosobowej obsadzie: Beata Buczek- Żarnecka, Dariusz Szymaniak i świętujący rolą w tym spektaklu 85. urodziny Jerzy Kiszkis.

W lutym 2024 ( 17.02.2024) zdecydowany głos na naszej scenie zabiorą kobiety. Zdenka Pszczołowska wyreżyseruje „Lizystratę, czyli strajk kobiet” Artystofanesa. Ta komedia napisana przez wielkiego złośliwca starożytnej Grecji, wymierzona w wojnę, przemoc, nienasycenie władzy, stereotypowe podejście do kobiet, wydaje się potwierdzać nieprzemijającą prawdę – Kobiety mają władzę. Czy będzie lekko, dowcipnie i frywolnie? Cóż…

W kwietniu 2024 (20.04.2024) następna sztuka z kobietami w roli głównej. Po raz kolejny staną się siłą napędową lokalnych perypetii polityczno-towarzyskich.  Krzysztof Babicki wyreżyseruje „Niewolnice z Pipidówki” Michała Bałuckiego. Scenariusz powstał na podstawie kilku utworów Michała Bałuckiego – powieści „Pan burmistrz z Pipidówki”, opowiadań „Karykatury” i „Natręci” oraz komedii „Niewolnice z Pipidówki”. Po raz pierwszy z tym tematem reżyser zmierzył się w 2007 roku w Teatrze im. Osterwy w Lublinie, a fascynacja aktualnością obserwacji  poczynionych przez Bałuckiego pod koniec XIX wieku nie opuszcza go i bawi do dziś. Fascynują go również sprawczość i fantazja kobiet. „Niewolnice z Pipidówki” to satyryczna opowieść o tym, jak płeć piękna próbuje przejąć władzę w mieście i wpłynąć na wyniki konkursu na kluczowe stanowiska. Korupcja, nepotyzm, erotyzm – to wybuchowa mieszanka, z którą przyjdzie się nam zmierzyć na wiosnę.

A 22 czerwca 2024, po raz 28 nastąpi uroczyste otwarcie Sceny Letniej w Orłowie. Premierowy spektakl przygotowywany jest przez Jacka Bałę, którego muzyczne spektakle „Marlena.Iluzje” i „Osiecka. Archipelagi” cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród wakacyjnej publiczności. Na Scenie Letniej grać będziemy do 11 sierpnia 2024.

Szczegóły na: http://www.gnd.art.pl/, http://www.teatrgombrowicza.art.pl/