„Posłuchajmy razem” to cykl cotygodniowych spotkań w kawiarni Konsulatu Kultury, podczas którego prezentowane będą m.in. jego słuchowiska radiowe, zrealizowane przez Teatr Polskiego Radia oraz Radio Gdańsk. Gospodarz zajrzy też do archiwum radiowego, żeby przypomnieć uczestnikom spotkań inne ciekawe inscenizacje teatralne.
Raz w miesiącu autor zapraszać też będzie trójmiejskich aktorów lub adeptów tego zawodu (z gdyńskiego Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym) do zaprezentowania wybranego tekstu w wersji czytanej na żywo.
TERMINY KOLEJNYCH SPOTKAŃ:
LUTY: 19, 26
MARZEC: 05, 12, 19, 26,
KWIECIEŃ: 02, 09, 16
OPISY:
19 LUTEGO 2019, WTOREK, GODZ. 19 – „DŻEZ BABA RYBA”
Autor: Wojciech Fułek
Reżyseria: Jan Warenycia
Produkcja i realizacja: Teatr Polskiego Radia, 2018 r.
Głównym “bohaterem” tej sztuki jest polska muzyka jazzowa lat 50-tych, wcześniej praktycznie zakazana z powodów ideologicznych. Autor podejmuje trudną próbę rekonstrukcji nie tylko głównego muzycznego wydarzenia sopockiego lata AD 1956 – legendarnego już dziś I Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Jazzowej SOPOT’56, ale i przybliża nam emocje oraz klimat tamtych czasów, sięgając m.in. po autentyczne wypowiedzi Leopolda Tyrmanda, Stefana Kisielewskiego czy Franciszka Walickiego.
W obsadzie znaleźli się m.in.: Krzysztof Banaszyk, Zdzisław Wardejn, Krzysztof Wakuliński, Monika Lecińska, Marcin Troński i Jarosław Gajewski.
Więcej o spektaklu: https://www.polskieradio.pl/7/15/Artykul/2092183h
26 LUTEGO 2019, WTOREK, GODZ. 19 – „CIUCIUBABKA”
Autor: Wojciech Fułek
Reżyseria: Paweł Chmielewski
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Jan Chmielewski
„Ciuciubabka” to nietypowe słuchowisko, pomyślane jako oryginalny hołd pamięci dla świata fruwających marynarek i czasów „kolorowych” elektrycznych gitar. To próba rekonstrukcji emocji i okoliczności, towarzyszących narodzinom polskiej sceny muzyki mocnego uderzenia. W słuchowisku pojawią się m.in. takie ikony tej sceny, jak Czesław Niemen czy Krzysztof Klenczon, ale również „ojciec chrzestny polskiego rock, Franciszek Walicki, jego żona Czesława oraz… Edward Gierek, który miał swój istotny „udział” w gwałtownym zakończeniu kariery pierwszego polskiego zespołu rock’n’rollowego – „Rhythm and Bluesa”. „Ciuciubabka” wprowadza nas w ten świat także dzięki piosenkom z tamtego okresu. Premiera tego słuchowiska to również jubileuszowy akcent, związany z 60-leciem narodzin polskiego rocka, liczonym od pamiętnego koncertu grupy „Rhythm and Blues”, który odbył się 24 marca 1959 roku w gdańskim klubie „Rudy Kot”.
Autor Wojciech Fułek oraz reżyser Paweł Chmielewski wspólnie nakręcili wcześniej serię filmów dokumentalnych poświęconych historii polskiej muzyki młodzieżowej oraz ważnych postaci tej sceny (m.in. tryptyk „Partia, pieniądze, rock and roll”: „Ciuciubabka”, „Królowie życia” i „Nie wierzę politykom” oraz „I nie żałuj tego…”, poświęcony postaci Franciszka Walickiego. Słuchowisko zrealizowano również dzięki współpracy z gdyńską Fundacją im. Franciszka Walickiego. Miało swoją premierę w Teatrze Polskiego radia 30 grudnia 2018 roku.
Obsada: Mikołaj Krawczyk, Gabriela Całun, Andrzej Grabarczyk, Konrad Darocha, Jakub Świderski, Barbara Kałużna, Piotr Cyrwus, Daniel Zawadzki, Grzegorz Falkowski, Krzysztof Szewczyk,
Premiera: Teatr Polskiego Radia, 30 grudnia 2018
5 MARCA 2019, WTOREK, GODZ. 19 – „UROBOROS”
Autor: Wojciech Fułek
Reżyser: Janusz Kukuła
Realizator: Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski
Obsada: Krzysztof Gosztyła (Zegarmistrz), Adam Ferency (Jan Bianga), Henryk Talar (Leopold, właściciel sklepu), Andrzej Mastalerz (Harnau), Katarzyna Dąbrowska (Mathilda), Leszek Teleszyński (Hieronim), Stanisław Brudny (Dawid), Paweł Szczesny (Szloma/Lowa), Grażyna Barszczewska (Rachela), Marcin Przybylski (Nathaniel), Artur Janusiak (Wania), Mariusz Benoit (Antykwariusz), Krzysztof Banaszyk (Młody głos), Tomasz Marzecki (Pan Y)
Uroboros to staroegipski i grecki symbol nieskończoności, obiegu czasu, odnawiania się świata i światów, śmierci i odrodzenia, wieczności po prostu. Słuchowisko Wojciecha Fułka to opowieść o losach miasta i pewnego zegara, który przez dziesięciolecia towarzyszył jego mieszkańcom. I wyznaczał – jak w Księdze Koheleta – czas rodzenia i czas umierania, czas sadzenia i czas wyrywania tego, co zasadzono, czas zabijania i czas leczenia, czas burzenia i czas budowania, czas płaczu i czas śmiechu, czas zawodzenia i czas pląsów, czas rzucania kamieni i czas ich zbierania, czas pieszczot cielesnych i czas wstrzymywania się od nich, czas szukania i czas tracenia, czas zachowania i czas wyrzucania, czas rozdzierania i czas zszywania, czas milczenia i czas mówienia, czas miłowania i czas nienawiści, czas wojny i czas pokoju.
Premiera w Teatrze Polskiego Radia w roku 2013
12 MARCA 2019, WTOREK, GODZ. 19 – „DRZWI”
Autor: Wojciech Fułek
Reżyser: Janusz Kukuła
Realizator: Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne: Tomasz Obertyn
Obsada: Krzysztof Gosztyła (Pan X), Anna Cieślak (Joanna-dziennikarka radiowa), Elżbieta Kijowska (Berenika), Joanna Jeżewska (Magdalena), Grzegorz Kwiecień (Krzysiek), Andrzej Blumenfeld (Samuel)
Metafizyczna opowieść o przenikaniu kultur i poszukiwaniu nadziei.
Joanna, młoda dziennikarka radiowa (Anna Cieślak) po raz pierwszy może zrealizować samodzielną pracę reportażową. Chce zrobić reportaż o drzwiach, które według niej są pojemną metaforą różnych aspektów życia. By zrealizować swój reportaż, wybiera się do Pana X (Krzysztof Gosztyła), którego drzwi wydają jej się wyjątkowo interesujące. Spotkanie z dojrzałym mężczyzną, erudytą, znacząco wpływa na jej pracę i życie…
Premiera w Teatrze Polskiego Radia – 2012
19 MARA 2019, WTOREK, GODZ. 19 – „ŁÓŻKA”
Autor: Wojciech Fułek
Reżyseria: Janusz Kukuła
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski
W sztuce „Łóżka” autor wrzuca swoich bohaterów w sytuację wyjątkową. Kilku mężczyzn spotyka się w jednej szpitalnej sali. Pochodzą z różnych środowisk, dzieli ich wiek, zawód, doświadczenie. Jest jednak coś co ich łączy – konieczność przebywania w szpitalu z powodu choroby. W rozmowach przerywanych medycznymi zabiegami snują swoje historie, kłócą się z powodów światopoglądowych. W jednej kwestii muszą się jednak zgodzić – wszyscy pozostajemy bezradni wobec choroby, cierpienia, odchodzenia. Sztuka „Łóżka” została zrealizowana w Teatrze Polskiego Radia w roku 2011 w reżyserii Janusza Kukuły, miała premierę na antenie III Programu PR, a także uzyskała wyróżnienie specjalne na sopockim Festiwalu DWA TEATRY w roku 2012.Była również prezentowana przez wybrzeżowych aktorów na żywo ramach „dworkowego” cyklu Teatr przy Stole w roku 2015.
Magdalena Zawadzka (Siostra), Adam Ferency (Kaszub), Stanisław Brudny (Dziadek), Marcin Przybylski (Poeta), Krzysztof Gosztyła (Jakub), Kazimierz Kaczor (Ksiądz), Henryk Talar (Sambor), Andrzej Ferenc (Lekarz), Agnieszka Judycka (Anioł), Tomasz Marzecki (Głos)
Produkcja Teatr Polskiego Radia, premiera na „Scenie teatralnej Trójki”, 2012
26 MARCA 2019, WTOREK, GODZ. 19 – „ŻYCIE POZAGROBOWE I POZAMAŁŻEŃSKIE”
Autor: Wojciech Fułek
Reżyseria: Janusz Kukuła
Realizacja akustyczna: Tomasz Perkowski
Występują m.in. Anna Chodakowska, Wiktor Zborowski, Grzegorz Damięcki.
„Życie pozagrobowe i pozamałżeńskie” to groteska ukazująca przede wszystkim stereotypy naszych zachowań podczas dwu ważnych sytuacji życiowych: wesela i stypy.
Akcja montowana jest równolegle: raz wesele, raz stypa. Leje się wódka, ludzie gadają, co im ślina na język przyniesie, emocje tonuje ksiądz (jak wiadomo – ważna persona podczas tych zdarzeń). Autor nie poprzestaje na rejestracji śmiesznych, ale też i głupawych powiedzonek i dywagacji pijanej grupy, prowadzi do metafory.
Bo oto pod koniec słuchowiska nagle ci ludzie – czerep raczej rubaszny narodu – zaczynają odzywać się cytatami z „Wesela” Wyspiańskiego. Wielcy i śmieszni zarazem…
Teatr Polskiego Radia, Scena Teatralna Trójki, premiera rok 2016
2 KWIETNIA 2019, WTOREK, GODZ. 19 – „ŚMIERĆ BURMISTRZA”
Autor: Wojciech Fułek
Reżyseria: Jan Warenycia
Realizacja: Grzegorz Rutkowski, Jarosław Regulski
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski
W roku 2017 w muzycznym studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej zagrane zostało „na żywo” i z udziałem publiczności sensacyjne słuchowisko „Śmierć burmistrza” Wojciecha Fułka.
Wojciech Fułek dla radiowego Teatrzyku Zielone Oko stworzył współczesną historię kryminalną osadzoną w małym prowincjonalnym miasteczku na Wybrzeżu.
Pewnego razu powiadomiona przez sprzątaczkę policja odnajduje ciało nieżyjącego od kilku godzin burmistrza. Wszystko wskazuje na to, że skutecznie targnął się on na swoje życie, wieszając się we własnym domu. Zastanawiające jest jednak to, że do tragedii doszło tuż przed wyborami samorządowymi. Czy ktoś przyczynił się do nagłej śmierci burmistrza? Jakie były motywy ewentualnego zabójstwa? Odpowiedzi na te pytanie próbuje rozwikłać miejscowy inspektor – Tomasz Miller. Pojawiają się jednak naciski z prokuratury, żeby jak najszybciej zamknąć prowadzone śledztwo. Czy śledczy podda się naciskom miejscowej władzy? Czy prawdziwa przyczyna śmierci burmistrza zostanie ujawniona, a ewentualni sprawcy ujęci?
Przypomnijmy: pierwsze słuchowisko Teatrzyku Zielone Oko zostało wyemitowane w kwietniu 1967 roku. Wprowadzenie stanu wojennego w 1981 przerwało cykl. Trójka wznowiła nadawanie audycji w kwietniu 1982 roku. Regularną emisję cyklu zakończono po 20 latach od premiery – w listopadzie 1987. W 2017 roku „Teatrzyk Zielone Oko” powrócił na stałe do ramówki Trójki.
Obsada:
Leon Charewicz – inspektor Tomasz Miller
Dorota Landowska – prokurator Jola
Zbigniew Konopka – posterunkowy
Katarzyna Tatarak – żona burmistrza
Izabela Dąbrowska – sprzątaczka
Marcin Troński – Mocny
Andrzej Mastalerz – notariusz
9 KWIETNIA 2019, WTOREK, GODZ. 17 – „KONIEC I POCZĄTEK”
Autor: Wojciech Fułek
Reżyseria: Janusz Kukuła
Muzyka: Mateusz Dębski
Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński
Premiera: Teatr Polskiego Radia, 2012
W obsadzie m.in. Krzysztof Gosztyła, Andrzej Ferenc, Izabela Bukowska
Słuchowisko dla dzieci wyprodukowano przy współpracy Teatru Polskiego Radia S.A. W audycji poruszono problematykę związaną m.in. z przeszczepieniem narządów i tkanek. Audycja przybliża najmłodszym słuchaczom ideę transplantacji narządów, w tym dotyka tak trudnych tematów jak odrzucenie narządów przeszczepionych, zgodności tkankowej, samego dawstwa i postaw społecznych z tym związanych.
Dzięki temu słuchowisku można – co jest bardzo rzadkie – dotrzeć z ideą transplantacji bezpośrednio do dzieci. Bazą dla słuchowiska stała się książka dla dzieci autorstwa Wojciecha Fułka „Od końca do początku albo Odwrotnie” i postaci w niej występujące (m.in. Onio, Przyczepek, Drumla). Na podstawie słuchowiska powstała wersja sceniczna, wystawiona przez uczniów jednej ze szkół w Iławie.
16 KWIETNIA 2019, WTOREK, GODZ. 19 – „KSIĘŻYC POD TYTUŁEM”
Autor: Wojciech Fułek
Adaptacja i wybór tekstów: Wacław Tkaczuk
Reżyseria: Andrzej Piszczatowski
Premiera w Teatrze Polskiego Radia – 2004
Słuchowisko o charakterze poetyckim, powstałe na podstawie „Książki pod tytułem”. Adaptacji literackiej i wyboru tekstów dokonał ówczesny kierownik literacki Teatru Polskiego Radia, nieżyjący już dziś Wacław Tkaczuk, a reżyserii podjął się aktor i reżyser, Andrzej Piszczatowski (również nieżyjący, niegdyś związany z Teatrem Wybrzeże). To okazja zapoznania się z zupełnie inną odmianą teatru radiowego – w formie atrakcyjnie przedstawionych utworów poetyckich – wierszy i poetyckiej prozy.
Wojciech Fułek – pisarz, scenarzysta, publicysta, poeta, animator kultury, samorządowiec (przez 12 lat pełnił funkcję wiceprezydenta Sopotu), jest autorem 12 książek (m.in. monografii Opery Leśnej – „Od huzarów śmierci do Eltona Johna”, sopockiego mola – „Krótka historia nieskończności”, „Wchodzić bez pukania”, „Może plaża” (w opracowaniu gdyńskiego grafika Tomasza Dobrowolskiego) czy nagrodzonego nagrodą „Pro libro Legendo” „Kurortu w cieniu PRL-u” (wspólnie z Romanem Stinzingiem); jest również współautorem kilkunastu telewizyjnych filmów dokumentalnych (m.in. o Czesławie Niemenie – „Czy mnie jeszcze pamiętasz?”, ojcu chrzestnym polskiego rocka, gdynianinie Franciszku Walicki – „I nie żałuj tego” czy tryptyku o trzech dekadach polskiego rocka „Partia, pieniądze, rock & roll” , Prezes Fundacji im. Franciszka Walickiego
Napisał również wiele tekstów dramaturgicznych na zamówienie Teatru Polskiego Radia, z którym stale współpracuje. Za twórczość radiową był już trzykrotnie nagrodzony na Festiwalu Dwa Teatry; prowadzi też autorską audycję „Alfabet muzyczny” (wraz z Marcinem Jacobsonem) na antenie Radia Gdańsk.