OPEN HOUSE GDYNIA 2021

Termin

28 maja 2021 29 maja 2021 30 maja 2021
30 maja 2021

Rodzaj biletu

Adres

OPEN HOUSE GDYNIA 2021

29/05/2021 – 30/05/2021

Otwarcie festiwalu: 28/05/2021 o 17:30 przy budynku PORTOVA (ul. Węglowa 22/24)

Open House Gdynia stanowi część́ międzynarodowego festiwalu architektury otwierającego drzwi do przestrzeni zachwycających, intrygujących, zaskakujących. To cykliczne wydarzenie, które na stałe wpisało się w gdyński pejzaż kulturalny, skupia uwagę̨ uczestników na poszczególnych aspektach miasta zarówno w skali makro, jak i mikro. W ciągu weekendu do zwiedzania udostępniane są przestrzenie niedostępne na co dzień; instytucje, pracownie, prywatne wnętrza mieszkalne czy zaplecza codziennych aktywności. Open House Gdynia definiuje architekturę poprzez jej mieszkańców oraz otwiera odbiorcę na zupełnie nowe doznania podczas odwiedzania kolejnych punktów festiwalu.

Siódma edycja festiwalu architektury Open House Gdynia odbędzie się̨ pod hasłem “FOTO!” Oprócz znakomitych gdyńskich wnętrz, prezentacji lokalnych twórców kultury i spacerów z historią fotografiki w tle, tegoroczna edycja zaprezentuje zarówno dorobek artystyczny najbardziej cenionych lokalnych fotografów, jak i twórczość́ amatorów u progu kariery. Odbiorcy festiwalu będą̨ mieli okazję spojrzeć́ na Gdynię z perspektywy doskonałych kadrów oraz dokumentować́ detale modernistyczne podczas eksperckich spacerów z wybitnymi fotografami i przewodnikami. Poznają także najstarsze gdyńskie zakłady fotograficzne oraz pracę tych, którzy od wielu pokoleń dokumentują życie gdynian.

Po sukcesie poprzedniej, skupionej na lokalnej kulturze, edycji festiwalu, postanowiliśmy na stałe włączyć́ działania performatywne i artystyczne do programu Open House Gdynia. Uczestników wydarzenia czekają̨ zatem wydarzenia kulturalne w nietypowych okolicznościach i przestrzeniach miasta – Leśny Ogród Botaniczny Marszewo czy też schron w dzielnicy Gdynia Leszczynki staną się miejscem prezentacji najciekawszych zjawisk artystycznych z regionu.

Tradycją festiwalu Open House Gdynia jest wyjątkowa możliwość wglądu w proces powstawania najciekawszych nowych gdyńskich budynków – zwiedzania powstających nowych inwestycji i inspirujących rozmów z projektantami. Dzięki mecenatowi Spółki Invest Komfort nad festiwalem, również i w tym roku wszyscy uczestniczący w wydarzeniu będą mogli odbyć fascynującą podróż do serca architektury. Zajrzymy do najnowszych inwestycji: budynku Portova stanowiącego charakterystyczną dominantę dla rozbudowujących się terenów wokół portu oraz poznamy sekrety malowniczego osiedla Nowe Kolibki, położonego u podnóża Góry Kaplicznej na styku Gdyni i Sopotu.

Open House Gdynia zaprasza do Gdyni, jakiej nie znacie i jaką kochacie, gdzie znakomita architektura jest pretekstem do budowania zaufania społecznego i tworzenia historii, które przetrwają̨ pokolenia. To ukazana w pigułce tożsamość́ miasta, które tworzą̨ ludzie – otwarci, życzliwi, zakochani w swoim mieście, bo to dzięki takim ludziom Gdynia ma opinię najlepszego miejsca do życia. Open House Gdynia po raz siódmy udowodni, że Gdynia jest najbardziej otwartym miastem Polski, a może i świata!

ZAPISY NA WYDARZENIA STARTUJĄ 21.05.2021 na stronie www.ohgdynia.org

Open House Gdynia od 2015 roku jest partnerem międzynarodowego, największego na świecie zrzeszenia festiwali Open House Worldwide. Nasi najbardziej zaangażowani wolontariusze uczestniczą̨ w partnerskich wydarzeniach z rodziny Open House Worldwide.

Projekt dofinansowany ze środków miasta Gdynia

Organizator: Fundacja Pura, Inne Szlaki

Partner Honorowy: Gdynia

Mecenat: Invest Komfort

Partner Strategiczny: Open House Worldwide

Patronat Medialny: Trójmiasto.pl, Co Jest Grane 24, Label Magazine, Magazyn Prestiż, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Linia

Partnerzy: Muzeum Miasta Gdyni, ZKM Gdynia, Piekarnia Gotowała, Klub Desdemona, Gdynia InfoBox, Gdyński Klub Eksploracji Podziemnej, In Gremio