Laboratorium Pieśni – koncert

Termin

Rodzaj biletu

Adres

31 października (środa) o godz. 19:00 zapraszamy do sali widowiskowej w Konsulacie na koncert zespołu Laboratorium Pieśni – Song Laboratory (world/etno/spiritual/mystic folk music).

Wstęp bezpłatny.

Brak wejściówek – istnieje możliwość dopisania się na listę rezerwową pod adresem: m.kraszewska@gdynia.pl. O zwolnionych miejscach będziemy informować na bieżąco.

Laboratorium Pieśni, fot. Marta Obiegla
Laboratorium Pieśni, fot. Marta Obiegla

Laboratorium Pieśni to trójmiejski, kobiecy zespół pieśniarek, który powstał w 2013 roku. Grupa śpiewa i aranżuje tradycyjne pieśni polifoniczne: ukraińskie, bułgarskie, białoruskie, serbskie, albańskie, bośniackie, polskie, a także gruzińskie, skandynawskie, oksytańskie i wiele innych. Pieśni Świata wykonują zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie bębnów szamańskich i innych etnicznych instrumentów (m.in. shruti box, dzwonków, przeszkadzajek, fletu, kalimby, mis, gongu), wnosząc w pieśni tradycyjne nową aranżację, przestrzeń improwizacji głosowych, inspirowanych dźwiękami natury, często intuicyjnych, dzikich, kobiecych.

Materiał pieśniarski przechodzi swoistą drogę ze źródła: pieśni są zazwyczaj przywożone z różnych regionów Polski, Europy i Świata przez członków zespołu, następnie zostają opracowywane w procesie warsztatowym i na próbach, by w końcu ukazać się w nowej odsłonie – tradycyjnej lub wzbogaconej, aranżowanej.

 
Laboratorium Pieśni, fot. Marta Obiegla
Laboratorium Pieśni, fot. Marta Obiegla

Zespół brał udział w projektach z udziałem cenionych polskich muzyków, m.in. projekt „Czarna Polana” z Kayah i kompozytorem Atanasem Valkovem, udział w nagraniach płytowych „Good L.U.C.K” artysty L.U.C. Zespół został laureatem festiwalu FAMA 2014, gdzie otrzymał NAGRODĘ TRYTON ufundowaną przez Prezydenta Miasta Świnoujście Janusza Żmurkiewicza dla NAJWIĘKSZEJ OSOBOWOŚCI FESTIWALU. Zespół jest również Stypendystą Miasta Gdańsk w roku 2015 i 2018.

Grupa tworzy także spektakle, w których tradycyjne pieśni opowiadają o odchodzących obrzędach, m.in. “Pory Roku” (2012), “Puste Noce – Pieśni, które już się kończą” (2014).

Zespół z koncertami i warsztatami odwiedził już ponad 15 krajów (m.in. USA, Indie, Anglia, Niemcy, Szwajcaria, Hiszpania, Islandia, Dania, Belgia, Holandia, Francja, Czechy). Teledysk z białoruską pieśnią „Sztoj pa moru” osiągnął ponad 4 mln wyświetleń, a na Facebooku grupę śledzi ponad 115 tysięcy fanów.

Głosy zespołu: Alina Jurczyszyn, Kamila Bigus, Lila Schally-Kacprzak, Iwona Bajger, Magda Jurczyszyn, Alina Klebba, Karolina Stawiszyńska.

Laboratorium Pieśni, fot. Marta Obiegla
Laboratorium Pieśni, fot. Marta Obiegla

Więcej o zespole:

www.laboratoriumpiesni.pl