JAZZ4RARE | koncert

Termin

27 lutego 2021
27 lutego 2021

Rodzaj biletu

Adres

Co roku, w ostatni dzień lutego przypada Światowy Dzień Chorób Rzadkich (Rare Disease Day, RDD). Wszystkie działania podejmowane w ramach RDD mają na celu budowanie coraz większej świadomości społecznej nt. chorób rzadkich oraz wyzwań stojących przed osobami i rodzinami nimi dotkniętymi. W tym roku po raz drugi w Trójmieście, Polsce i być może w Europie odbędzie się koncert JAZZ4RARE!

Dlaczego jazz? W naszym odczuciu jazz pozytywnie wpływa na ciało i duszę, także osób dotkniętych chorobami rzadkimi. Drugą przesłanką jest fakt, że muzyka jazzowa to często improwizacja, to mieszanka talentu, wiedzy, szczęścia i intuicji. To ciągłe stąpanie po ziemi nieodkrytej, eksplorowanie nieznanego, to często improwizowane wyprawy w niewiadomym kierunku, tak jak podpowiada serce i rozum. Dokładnie tak samo jest z działaniami na rzecz chorób rzadkich, a skoro jazz i choroby rzadkie mają tyle wspólnego, to dlaczego ich nie połączyć?

Dlaczego Muzeum Emigracji? Ponownie czerpiąc z własnych doświadczeń wiemy, że diagnoza choroby rzadkiej słyszana przez rodziców dziecka jest zarazem końcem i początkiem, swoistym momentem cezury, który zamyka jeden etap i otwiera inny, będący pewnego rodzaju podróżą w poszukiwaniu terapii, leczenia czy stabilizacji. W przeważającej większości przypadków jest to podróż w nieznane, bez jasno zdefiniowanego kierunku – to emigracja ze strefy komfortu do nowego życia, życia z chorobą rzadką. Nie ma zatem lepszego miejsca niż Muzeum Emigracji w Gdyni, by połączyć jazz i podróż w świat chorób rzadkich.

W ramach tegorocznej edycji Jazz4Rare 2021 online, 27 lutego 2021 r. o godz. 19:00 na kanale YouTube Muzeum Emigracji w Gdyni usłyszymy:

Joanna Knitter Blues & Folk Connection | Aretha (więcej o projekcie Aretha na końcu tekstu)

Koncert poprowadzi Kamil Wicik.

Zapraszamy Was do emigracji w niezapomniane jazzowe stany ducha wypełnione dobrem dedykowanym osobom i rodzinom dotkniętym chorobami rzadkimi.

Do zobaczenia!

Organizatorami koncertu są: Fundacja Bohatera Borysa, Tata Studio oraz Muzeum Emigracji w Gdyni

Patronami honorowymi koncertu są: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.

Patronat medialny: Jazz Forum, Radio Gdańsk i trójmiasto.pl

Projekt „Aretha” powstał w głowie Joanny Knitter na długo przed śmiercią Arethy Franklin, ale jak to zwykle bywa, nie było łatwo wprowadzić go w życie. W końcu jednak się udało i dzięki pomocy i pasji chłopaków z Blues & Folk Connection, możemy posłuchać bluesowych wersji największych przebojów Królowej Soulu, m.in. Respect, Chain of fools czy Natural woman.

Grający na gitarze Krzysztof Paul sprawia, że piosenki zyskują charakterystyczny, blues-rockowy pazur, za to w gospelowych cuglach trzyma je (dzięki organom Hammonda) Artur Jurek. Gdy dorzuci się do tego rzetelną, rewelacyjną sekcję rytmiczną w postaci Adama Żuchowskiego i Piotra Góry – niewiele trzeba więcej. No, może głosu, który jakoś to wszystko ze sobą połączy. A jeśli o ów głos chodzi, posłużymy się recenzją Czesława Romanowskiego, napisaną po premierze nowego materiału w klubie Żak: „Knitter czuje się na scenie (…) niezwykle swobodnie, jest wulkanem energii, śpiewa całym ciałem (…). Jej interpretacje „Respect”. „Think” czy przejmującego, podanego na franklinowską modłę songu Paula Simona „Bridge Over The Troubled Water” przyprawiają o ciarki”.