Wydarzenia i informacje Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia
Grudzień 2024 r. w Muzeum Miasta Gdyni
3.12.2024 r., godz. 10:30 My na to, jak na lato – sensoryczne oprowadzanie szkolne i przedszkolne po wystawie “W Gdyni nie pada”
04.12.2024 r., godz. 17:30 – Letniskowa Gdynia na pocztówkach ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni – wykład Dariusza Małszyckiego
6.12.2024 r., godz. 11:00 Wyczuwanki – zabawy sensoryczne w Muzeum
7.12.2024 r., godz. 15:00 30 lat radia Eska Nord. Ludzie, historia, audycje – spotkanie w ramach Gdynia Music Weekend
8.12.2024 r., godz. 14:00 W Gdyni nie pada – oprowadzanie kuratorskie po wystawie dla dorosłych
8.12.2024 r., godz. 15:00 Mateczniki. Od Rohulek do Herodów. Zwyczaje Podlaskich Białorusinów – wykład Katarzyny Sawczuk
11.12.2024 r., godz. 12:30 Klub Doborowego Towarzystwa: To nie jest magazyn – oprowadzanie po wystawie dla gdyńskich seniorek i seniorów
15.12.2024 r., godz. 14:00 To nie jest magazyn – oprowadzanie kuratorskie po wystawie dla dorosłych
16.12.2024 r., godz. 11:00 Dzień Rodzinny: Trochę widać – warsztaty tworzenia ozdób choinkowych
22.12.2024 r., godz. 14:00 Muzeum od kuchni – oprowadzanie po muzealnym magazynie Działu Historycznego
29.12.2024 r., godz. 14:00 Gdynia – Dzieło Otwarte – oprowadzanie po wystawie
My na to, jak na lato – sensoryczne oprowadzanie szkolne i przedszkolne po wystawie „,W Gdyni nie pada”
Termin: 3.12.2024 r., godz. 10:30
Wstęp wolny / obowiązują wcześniejsze zapisy via e-mail
Prowadzenie: Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A
Liczba uczestników: 30 osób
W Muzeum Miasta Gdyni wakacje nigdy się nie kończą! Chociaż pogoda już, aż tak nie dopisuje, a dni robią się coraz krótsze, na wystawie historyczno-sensorycznej „W Gdyni nie pada” wciąż da się poczuć lato. W takich warunkach poznawanie historii Gdyni to czysta przyjemność.
Przekonajmy się o tym podczas sensorycznego oprowadzania przeznaczonego dla grup szkolnych i przedszkolnych. Dowiemy się jak letnicy spędzali czas wolny w Gdyni dwudziestolecia międzywojennego, jak wypadało się ubierać i co przywoziło się jako pamiątki z wakacji. A to wszystko w towarzystwie zagadek, zabawy i poznawania możliwości swoich zmysłów.
W oprowadzaniu weźmie udział pierwsza grupa szkolna lub przedszkolna, która zgłosi swój udział mailowo na adres zapisy@muzeumgdynia.pl i otrzyma potwierdzenie swojej rezerwacji. W mailu niezbędne jest zawarcie informacji o nazwie zapisującej się szkoły lub przedszkola oraz o uczestniczących wieku dzieci. Oprowadzanie „,My na to jak na lato” jest bezpłatne.
Cykl oprowadzań ,„My na to jak na lato” towarzyszy wystawie historyczno-sensorycznej „W Gdyni nie pada”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Letnisko w pocztówkach ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni – wykład Dariusza Małszyckiego
Termin: 4.12.2024 r., godz. 17:30
Bilety: bezpłatne wejściówki do zdobycia na www.bilety.muzeumgdynia.pl
Prowadzenie: Dariusz Małszycki
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A
Liczba uczestników: 150
W zbiorach Muzeum Miasta Gdyni znajduje się mnóstwo pocztówek oraz fotografii pokazującej Gdynię, jakiej nie ma – kameralnego letniska, które istniało tu przed powstaniem portu. Jaka byłaby Gdynia bez portu? Czy byłaby podobna do Ustki czy Łeby? Poznajmy historię letniska gdyńskiego zaklętego w kadrach, w którą wprowadzi wszystkich Dariusz Małszycki z Działu Historycznego.
Wykład towarzyszy wystawie historyczno-sensorycznej „W Gdyni nie pada”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Wyczuwanki – zabawy sensoryczne w Muzeum
Termin: 6.12.2024 r., godz. 11:00
Bilety: bezpłatne wejściówki do zdobycia na www.bilety.muzeumgdynia.pl
Prowadzenie: Dorota Dombrowska-Wyżga
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A
Liczba uczestników: 10 dzieci + 10 opiekunów
Serdecznie zapraszamy na zajęcia dla naszych najmłodszych odbiorczyń i odbiorców – dzieci w wieku 1-3 lat! Podczas zajęć, maluszki wraz z opiekunami oddadzą się muzealnym harcom i zabawom: będziemy śpiewać i muzykować, poznawać faktury materiałów i swobodnie bawić się materiałami sypkimi (by w domu już skupić uwagę na zupełnie innym bałaganie). Specjalnie opracowane zabawy sensoryczne będą stymulować dziecięce zmysły, a także pomogą w rozwijaniu koordynacji ruchowej i równowagi. Podczas zajęć będziemy korzystać z pomocy edukacyjnych wykonanych z naturalnych materiałów oraz specjalnie zaprojektowanej sensorycznej maty edukacyjnej.
Warsztaty towarzyszą wystawie historyczno-sensorycznej „W Gdyni nie pada”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
30 lat radia Eska Nord. Ludzie, historia, audycje – spotkanie w ramach Music Weekend
Termin: 7.12.2024 r., godz. 15:00
Bilety: bezpłatne wejściówki do zdobycia na www.bilety.muzeumgdynia.pl
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A
Liczba uczestników: 100 osób
W ramach drugiej edycji gdyńskiego święta muzyki “Gdynia Music Weekend” zapraszamy na wyjątkowe spotkanie w Muzeum Miasta Gdyni – Radio Eska Nord ożyje…w muzealnym foyer!
Z okazji 30-lecia otrzymania koncesji Eski Nord odbędzie się spotkanie z twórcami radia, dziennikarzami oraz radiowym duchem – duchem Eski Nord.
Spółka Eska Nord Sp. z o.o. powstała 14.05.1993 r. w Gdyni. 30.09.1993 r. Eska Nord złożyła wniosek o koncesję do KRRiT na nadawanie programu radiowego pod nazwą ,„Eska Nord”.
Udziałowcami spółki byli wówczas: Krzysztof Jan Wilski 77% i Radio Eska S.A. 23%.
Koncesję Eska Nord otrzymała 25.08.1994r. Poważne prace nad stworzeniem radia trwały już od jakiegoś czasu ale od września ruszyły pełną parą. 6-go grudnia, w „,Mikołajki” o godzinie 6:00 radio Eska Nord wystartowało ze swoim programem.
Po niemalże dokładnie, 30 latach spotkajmy się, by powspominać!
W Gdyni nie pada – oprowadzanie kuratorskie po wystawie dla dorosłych
Termin: 8.12.2024 r., godz. 14:00
Bilety: bezpłatne wejściówki do zdobycia na www.bilety.muzeumgdynia.pl
Prowadzenie: Gosia Bujak / Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A
Liczba uczestników: 30 osób
„,W Gdyni nie pada” – to zaklęcie usłyszycie latem z ust plażowiczek i plażowiczów, gdy na błękitnym niebie pojawią się burzowe chmury. W takich chwilach nadzieja, że deszcz ominie kurort jest silniejsza niż słodki zapach gofrów unoszący się z okolicznych budek.
Podobne życzenia padały w Gdyni już ponad sto lat temu. Możecie się o tym przekonać podczas niedzielnego oprowadzania, kiedy to poznacie historię gdyńskiego letniska z czasów, gdy na plaży noszono szlafroki i parasole, celebrowano Święto Morza, a do Sopotów pływano motorówką. Za dnia zażywano słonecznych kąpieli i grano w tenisa, a wieczory spędzano przy muzyce sączącej się z koncertowych muszli lub bawiąc się na potańcówkach.
Poza poznaniem historii letniska, dowiecie się jak najlepiej korzystać z wystawy, aby w pełni skorzystać z przygotowanych dla Was sensorycznych niespodzianek. Nie zabraknie też smaczków związanych z kulisami przygotowywania ekspozycji!
W naszym Muzeum zawsze świeci słońce (a nawet dwa), dlatego rozgośćcie się, zostawcie bagaż – i odkrywajcie! Spokojnie, w Gdyni nie pada! Ahoj przygodo!
Wydarzenie towarzyszy wystawie historyczno-sensorycznej „W Gdyni nie pada”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Mateczniki. Od Rohulek do Herodów. Zwyczaje Podlaskich Białorusinów – wykład Katarzyny Sawczuk
Termin: 8.12.2024 r., godz. 15:00
Bilety: 20 zł do zdobycia na www.bilety.muzeumgdynia.pl
Prowadzenie: Katarzyna Sawczuk
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A
Liczba uczestników: 100 osób
Dawne wierzenia, magia i rzeczywistość, historie regionów polski, legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie, małe ojczyzny, zwyczaje i mało znane historie społeczności z różnych obszarów Polski.
Cykl wykładów Muzeum Miasta Gdyni “Mateczniki” to próba zmierzenia się ze światem, który często określany jest jako “magiczny”, a który jednocześnie ma pokrycie w dokumentach historycznych. To podróż do epoki przedchrześcijańskiej, spojrzenie na rytuały oraz zwyczaje kultywowane do dnia dzisiejszego w wielu miejscach kraju, wgląd w bogatą kulturę północy, wschodu, zachodu oraz południa naszego kraju.
Podczas czwartego wykładu z cyklu Katarzyna Sawczuk z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu im. Ks. Krzysztofa Kluka przybliży fenomen zwyczajów Białorusinek i Białorusinów z Podlasia – ich muzykę, związaną od wieków z obyczajami oraz zmianami pór roku, ich kulturę oraz rytuały. Będzie to wgląd w codzienność wschodniego pogranicza Polski, krainy leżącej na pograniczu magii oraz codzienności.
Klub Doborowego Towarzystwa: To nie jest magazyn – oprowadzanie po wystawie dla gdyńskich seniorek i seniorów
Termin: 11.12.2024 r., godz. 12:30
Bilety: bezpłatne wejściówki do zdobycia na www.bilety.muzeumgdynia.pl
Prowadzenie: Patrycja Wójcik / Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A
Liczba uczestników: 15 osób
Najważniejszym zadaniem muzeum jest przechowywanie zabytków, zapewnienie im właściwego stanu zachowania, zabezpieczenie i konserwacja. Dlatego istotne jest utrzymanie odpowiednich warunków mikroklimatu, nie mniej ważny jest też czynnik ludzki – czyli stała opieka nad muzealiami oraz prewencja konserwatorska w celu zapobiegania niszczeniu dzieł.
Na wystawie „,To nie jest magazyn” ponownie otwieramy jedną z części ekspozycji dedykowanej konserwatorstwie. Długo wyczekiwane obiekty, w końcu trafią na salę, w puste dotychczas miejsca, a my opowiemy nie tylko o ich pochodzeniu, ale głównie o historii ich przemiany i wyzwaniach, które przed konserwatorami stawiają współczesne obiekty sztuki.
Wydarzenie towarzyszy wystawie „To nie jest magazyn” i realizowane jest w ramach projektu “Konserwacja muzealiów na stulecie miasta Gdyni”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
To nie jest magazyn – oprowadzanie kuratorskie po wystawie dla dorosłych
Termin: 15.12.2024 r., godz. 14:00
Bilety: bezpłatne wejściówki do zdobycia na www.bilety.muzeumgdynia.pl
Prowadzenie: Katarzyna Gec-Leśniak / Dział Sztuki Muzeum Miasta Gdyni oraz Aleksandra Sobczyk
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A
Liczba uczestników: 30 osób
Najważniejszym zadaniem muzeum jest przechowywanie zabytków, zapewnienie im właściwego stanu zachowania, zabezpieczenie i konserwacja. Dlatego istotne jest utrzymanie odpowiednich warunków mikroklimatu, nie mniej ważny jest też czynnik ludzki – czyli stała opieka nad muzealiami oraz prewencja konserwatorska w celu zapobiegania niszczeniu dzieł.
Na wystawie „To nie jest magazyn” ponownie otwieramy jedną z części ekspozycji dedykowanej konserwatorstwie. Długo wyczekiwane obiekty, w końcu trafią na salę, w puste dotychczas miejsca, a my opowiemy nie tylko o ich pochodzeniu, ale głównie o historii ich przemiany i wyzwaniach, które przed konserwatorami stawiają współczesne obiekty sztuki. Po ekspozycji oraz po tajnikach konserwacji obiektów oprowadzi konserwatorka Aleksandra Sobczyk oraz kuratorka wystawy Katarzyna Gec-Leśniak.
Wydarzenie towarzyszy wystawie „To nie jest magazyn” oraz projektowi „,Konserwacja muzealiów na stulecie miasta Gdyni”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Dzień Rodzinny: Trochę widać – warsztaty tworzenia ozdób choinkowych
Termin: 16.12.2024 r., godz. 11:00
Bilety do zdobycia na www.bilety.muzeumgdynia.pl
Prowadzenie: Olga Lewandowska / Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A
Liczba uczestników: 15 dzieci + 30 opiekunów
Jak co roku Święta Bożego Narodzenia zaskoczyły muzealników. Na szczęście, również jak co roku Muzeum przygotowało dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat z opiekunami specjalne zajęcia, podczas których zanurzymy się w świecie świątecznych opowieści, a potem wykonamy wyjątkowe ozdoby choinkowe.
W tym roku będziemy musieli uważać, żeby ich nie zgubić! Wszak wykonamy je z przezroczystych i półprzezroczystych materiałów.
Muzeum od kuchni – oprowadzanie po muzealnym magazynie Działu Historycznego
Termin: 22.12.2024 r., godz. 14:00
Bilety: 20 zł do zdobycia na www.bilety.muzeumgdynia.pl
Prowadzenie: Joanna Mróz / Dział Historyczny Muzeum Miasta Gdyni
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A
Liczba uczestników: 15 osób
Statystyki mówią, że jedynie 2% obiektów gromadzonych przez muzea można zobaczyć na salach wystawowych. A co z pozostałymi? Zastanawiasz się, gdzie gromadzimy nasze muzealne skarby? Co dzieje się z muzealiami po zakończonej wystawie? Przyjdźcie i zobaczcie sami!
W tę wyjątkową niedzielę będziecie mogli poznać muzealny magazyn Działu Historycznego, w którym zgromadzone są zbiory kultury materialnej. Opiekunka zbiorów Joanna Mróz oprowadzi Was po miejscach niedostępnych na co dzień i odpowie na wszystkie pytania.
Zapraszamy do zwiedzania muzeum od kuchni!
Gdynia – Dzieło Otwarte – oprowadzanie po wystawie dla dorosłych
Termin: 29.12.2024 r., godz. 14:00
Bilety: 20 zł do zdobycia na www.bilety.muzeumgdynia.pl
Prowadzenie: Weronika Mojska / Dział Sztuki Muzeum Miasta Gdyni
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A
Liczba uczestników: 50 osób
A gdyby tak oddać głos architektom, inwestorom, budowniczym Gdyni i opowiedzieć o historii miasta przez pryzmat jego architektury? W jaki sposób budowano to portowe miasto określane jako „okno na świat”, „symbol II Rzeczypospolitej” i „wybitne osiągnięcie polskiego modernizmu”? Jak Gdynia realizowała swoją politykę budowlaną w dwudziestoleciu międzywojennym? Kim byli właściciele powstających w mieście nowoczesnych kamienic i domów czynszowych?
To tylko część zagadnień, które zostaną podjęte podczas niedzielnego oprowadzania z badaczką architektury Weroniką Mojska z Działu Sztuki Muzeum Miasta Gdyni. Stanie się ono również okazją do przedstawienia sylwetek młodych, śmiałych architektów z Warszawy i ze Lwowa, którzy nie wahali się wprowadzać awangardowych zasad „,papieża modernizmu” Le Corbusiera do swoich gdyńskich realizacji.
Zapraszamy serdecznie!