Grudzień 2022 w Muzeum Miasta Gdyni

Termin

01 grudnia 2022
31 grudnia 2022

Rodzaj biletu

Wstęp zależy od punktu programu

Adres

Muzeum Miasta Gdyni

Grudzień 2022 w Muzeum Miasta Gdyni

Wydarzenia i informacje Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

UWAGA! NOWE GODZINY OTWARCIA: pon – pt 10 -16, sob – ndz 10 – 17

04.12.2022, godz. 14:00 „Gdynia – dzieło otwarte” – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie

05.12.2022, godz. 17:30, 19:30 „Zapach lasu” – warsztaty z tworzenia kartki świątecznej z drewna

06.12.2022, godz. 10:30, 12:30 Akcja prezent: Magia świąt – świąteczna gra dla grup szkolnych i przedszkolnych

07.12.2022, godz. 18:00 Akcja prezent: Nie tak dawno temu – nocne czytanie bajek

08.12.2022, godz. 16:00 Akcja prezent: Pakuj się! – warsztaty z artystycznego pakowania prezentów

09.12.2022, godz. 18:00 12. Baltic Mini Textile Gdynia i wystawa Ievy Krūminy – wernisaż oraz wręczenie nagród

11.12.2022, godz. 14:00 12. Baltic Mini Textile Gdynia – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie

14.12.2022, godz. 11:00 Przy wspólnym stole – spotkanie dla seniorek i seniorów z Klubu Doborowego Towarzystwa

18.12.2022, godz. 14:00 „Wymiary Nowoczesności. Gdynia w obiektywie Henryka Poddębskiego” – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie

22.12.2022, godz. 17:00 „LUDZIE \ MIASTO \ PORT – spotkanie kuratorskie z oprowadzaniem po wystawie

Gdynia – dzieło otwarte – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie

Termin: 4.12.2022 r., godz. 14:00

Bilety: Oprowadzanie jest wliczone w cenę biletu do Muzeum (normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł, rodzinny: 15 zł, dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny)

Prowadząca: Katarzyna Gec / Dział Sztuki Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

Liczba uczestników: 30 osób

Czym byłaby Gdynia, gdyby nie jej architektura? To ona współtworzyła tożsamość rodzącego się miasta i ona dotrzymywała mu tempa, gdy się rozwijało. Miasto, które niegdyś powstało z morza, dzisiaj stoi międzywojennym modernizmem. Styl okrętowy, oszklone budynki i jasne mury kamienic stworzyły mit „białej Gdyni”.

Gdynia, inspirowała jednak nie tylko architektów, ale również artystów. Jej historia i krajobraz zostały uwiecznione na dziesiątkach prac malarskich i rzeźbiarskich – począwszy od tematyki marynistycznej, przez pomniki socrealizmu, po współczesną sztukę audiowizualną.

O początkach miasta i jego dalszych losach przez pryzmat architektury i sztuki, opowie Katarzyna Gec podczas niedzielnego oprowadzania po wystawie „Gdynia – dzieło otwarte”.

Zapach lasu” – warsztaty z tworzenia kartki świątecznej z drewna

Termin: 5.12.2022 r., godz. 17:30, 19:30

Bilety: 15 zł od osoby

Prowadzący: Tomasz Sosnowski / Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

Liczba uczestników: 30 osób

Każdy z nas lubi ten moment, kiedy w skrzynce pocztowej obok reklam i rachunków znajdujemy pocztówkę, podpisaną czyimś bliskim naszemu sercu imieniem. Im bliżej Świąt Bożego Narodzenia, tym niespodzianki takie zdarzają się częściej. Sami odwdzięczamy się często, starannie wybierając posyłane przez nas w świat kartki. Dobieramy odpowiednią grafikę albo zdjęcie – tak by sprawić naszym bliskim jak najwięcej radości. A gdyby tak, ulotność kartoników zastąpić drewnianą trwałością? Podczas dwugodzinnych warsztatów przy użyciu szlifierek, młotków, gwoździ stworzymy unikatowe kartki świąteczne. Będą wspaniałą zapowiedzią nadchodzących świąt i z pewnością ucieszą każdego!

Przygotowanie drewnianej kartki wymaga podstawowych umiejętności manualnych, dlatego tym razem na warsztaty zapraszamy osoby dorosłe.

Wszelkie pytania dotyczące warsztatów prosimy kierować do koordynatora, Tomasza Sosnowskiego, mailowo na adres: t.sosnowski@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie pod numer: 58 662 09 37

Akcja prezent: Magia świąt – świąteczna gra dla grup szkolnych i przedszkolnych

Termin: 6.12.2022 r., godz. 10:30, 12:30

Bilety: 15 zł od osoby

Prowadzenie: Patrycja Wójcik / Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 2 klasy

Święta to niezwykły czas, w którym dzieją się magiczne rzeczy. Kiedy w domach rozchodzą się zapachy świeżo upieczonych ciast i wniesionej z mroźnego podwórka choinki, u nas w Muzeum trwają poszukiwania Świętego Mikołaja!

Jest legenda, która mówi o magicznie znikającej i pojawiającej się figurce Mikołaja, która to pierwotnie znajdowała się na Świętej Górze w Gdyni. Tego roku postanowiliśmy ją odnaleźć. Zbierzcie całą klasę i pomórzcie nam w poszukiwaniach! W trakcie gry na terenie Muzeum będziemy rozwiązywać tajemnicze zagadki, tworzyć świąteczne dekoracje, a przede wszystkim dobrze się bawić. Zajęcia przeznaczone są dla starszych grup przedszkolnych oraz klas od 1 – 4 szkoły podstawowej. Zachęcamy nauczycieli do rezerwacji miejsc poprzez wiadomość mailową na adres: p.wojcik@muzeumgdynia.pl.

Akcja prezent: Nie tak dawno temu – nocne czytanie bajek

Termin: 7.12.2022 r., godz. 18:00

Bilety: wstęp bezpłatny

Prowadzenie: Olga Lewandowska / Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 20 dzieci, 40 dorosłych

Długie grudniowe wieczory sprzyjają długim opowieściom. Dokładając do tego cieplutkie kocyki, wełniane skarpety i kubki z gorącym kakao – mamy prosty przepis na wieczór idealny. Zapraszamy, by wspólnie z rodziną wyruszyć z nami w magiczną podróż przez światy polskich i ukraińskich baśni, bajek i opowiastek. Zadbamy o odpowiedni nastrój: zbudujemy bazę z koców i krzeseł i nie rozpoczniemy, póki każdy nie znajdzie wygodnego miejsca dla siebie. Dodatkowo, każdy będzie mógł przygotować się do rodzinnego czytania już w domach, przygotowując własnoręcznie zrobioną zakładkę do książek.

Wszelkie pytania dotyczące warsztatów można kierować do koordynatorki Olgi Lewandowskiej a adres o.lewandowska@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie na jeden z podanych numerów: 58 662 09 35/36/37.

Akcja prezent: Pakuj się! – warsztaty z artystycznego pakowania prezentów

Termin: 8.12.2022 r., godz. 16:00

Bilety: 15 zł, warsztaty dla dorosłych

Prowadzenie: Małgorzata Bujak / Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 30 osób

Kupić odpowiedni prezent to jedno, a zapakować go tak, żeby już sam proces jego otwierania był celebracją – to drugie. Mając to na uwadze, przygotowaliśmy w Muzeum sprawny kurs pakowania prezentów. Na chętnych będą czekać gotowe materiały: papier, wstążki, ozdoby, a także instruktorka pakowania (!) wraz z materiałami edukacyjnymi. Prosimy jedynie – nie zapomnijcie przynieść ze sobą podarki, które będziemy pakować.

Wszelkie pytania dotyczące zajęć dla grup szkolnych można kierować do koordynatorki, Małgorzaty Bujak , mailowo na adres: m.bujak@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie na jeden z podanych numerów: 58 662 09 35/36/37.

12. Baltic Mini Textile Gdynia I wystawa Ievy Krūminy – wernisaż oraz wręczenie nagród

Termin: 9.12.2022 r. , 18:00

Bilety: Wstęp bezpłatny

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Limit miejsc: 200 osób

Na początku było marzenie – nieco romantyczne, z wiatrem w żaglach Białej Fregaty i morską bryzą w tle. Marzenie gdyńskiej artystki, by jej ukochane miasto odwiedzał świat. 12. edycja Baltic Mini Textile Gdynia, choć tak trudno w to wciąż uwierzyć i nie sposób się z tym pogodzić, to pierwsza edycja bez Aleksandry Bibrowicz-Sikorskiej – inicjatorki i dobrego ducha triennale. Odeszła spokojna, z przekonaniem, że sny się spełniają.

W ciągu niemal 30 lat istnienia konkursu, swoje miniatury zaprezentowali w Gdyni artyści z Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii. Podobny przekrój narodowości uczestników zobaczymy również podczas tegorocznej edycji przeglądu. Na wystawie prezentujemy 50 miniatur tkackich, wybranych przez jury spośród 338 prac zgłoszonych przez 186 artystów z 30 krajów.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu jest natura. Bogactwo inspiracji, które artyści odnaleźli w świecie fauny i flory, zachwyt potęgą żywiołów, fascynacja cyklem życia – obumieraniem i kiełkowaniem, narodzinami i śmiercią, pozwoliły stworzyć intrygującą opowieść o naszej planecie. Malutkie dzieła sztuki jak w soczewce skupiły pytania o tajemnice mikro i makrokosmosu. Czy znajdziemy na nie odpowiedzi? Podczas 12. edycji Baltic Mini Textile Gdynia artyści najczęściej zwracali uwagę na piękno i różnorodność natury, poddawali obserwacji jej prawa albo pytali o to, jak naturę zdefiniować, jak wyznaczyć delikatną granicę między tym, co naturalne i sztuczne. Pozwoliło to pogrupować prace w następujące bloki tematyczne: WodaLasPrawa natury i Naturalne/nienaturalne.

Spacer po wystawie to nie tylko spotkanie z naturą, ale i podróż w głąb możliwości tkackiego medium. Obok techniki gobelinowej, haftu, filcowania czy żakardu, zobaczymy prace wykonane techniką autorską, w której tkanina łączy się z rysunkiem, drukiem cyfrowym a nawet videoartem. Miniaturowa forma to idealny poligon dla eksperymentatorów. Tkanina monumentalna musi choćby udźwignąć własny ciężar, miniatura, z racji swych niewielkich rozmiarów, jest lekka. Artyści mogą więc korzystać z materiałów nietrwałych, wyjątkowo delikatnych i kruchych. Coraz chętniej wybierają przestrzenne, rzeźbiarskie formy. W małej skali decydującą rolę odgrywają nowatorskie pomysły, a tych artystom nie brakuje. Małe jest piękne!

Tego samego dnia odbędzie się również wernisaż wystawy indywidualnej Ievy Krūmiņy, artystki, której pracę uhonorowano nagrodą Grand Prix Prezydenta Miasta Gdyni podczas poprzedniej edycji konkursu.

12. Baltic Mini Textile Gdynia – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie

Termin: 11.12.2022 r., godz. 14:00

Bilety: Oprowadzanie jest wliczone w cenę biletu do Muzeum (normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł, rodzinny: 15 zł, dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny)

Prowadzenie: Anna Śliwa – kuratorka / Dział Sztuki Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 50 osób

Podczas 12. edycji Baltic Mini Textile Gdynia artyści najczęściej zwracali uwagę na piękno i różnorodność natury, poddawali obserwacji jej prawa albo pytali o to, jak naturę zdefiniować, jak wyznaczyć delikatną granicę między tym, co naturalne i sztuczne. Malutkie dzieła sztuki jak w soczewce skupiły pytania o tajemnice mikro i makrokosmosu. Odkryjmy je wspólnie w przestrzeni wystawy.

Przy wspólnym stole – spotkanie dla seniorek i seniorów z Klubu Doborowego Towarzystwa

Termin: 14.12.2022 r., godz. 11:00

Bilety: Wstęp wolny

Prowadzenie: Małgorzata Bujak / Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 30 osób

Klub Doborowego Towarzystwa ma już 2 lata!

Niemalże 100 wspaniałych seniorek i seniorów odwiedziło nasz muzealny klub seniora
i skorzystało z klubowych atrakcji! Były to między innymi warsztaty z tworzenia wieńców czy świec, ćwiczenia fizyczne, rejs po porcie, niezliczone spacery i jeszcze więcej kontaktów ze sztuką.

Od stycznia 2023 roku ruszamy z nową edycją Klubu, ale jeszcze w grudniu stałe bywalczynie i bywalców zapraszamy na wyjątkowe, świątecznie spotkanie! Do wspólnego stołu zasiądziemy 14 grudnia o godzinie 11:00.

Wyjątkowo, wydarzenie jest zamknięte, a stali klubowicze zostaną zaproszeni osobiście, przez koordynatorkę klubu Gosię Bujak.

Wszelkie pytania dotyczące najbliższych spotkań można kierować do koordynatorki Klubu Seniora Małgorzaty Bujak mailowo: m.bujak@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie: 58 662 09 35.

Wymiary Nowoczesności. Gdynia w obiektywie Henryka Poddębskiego” – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie

Termin: 18.12.2022 r., godz. 14:00

Bilety: Oprowadzanie jest wliczone w cenę biletu do Muzeum (normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł, rodzinny: 15 zł, dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny)

Prowadzenie: Dariusz Małszycki / Dział Historyczny Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 30 osób

Port i Gdynia to sztandarowa inwestycja II Rzeczypospolitej dlatego od razu stała się ona obiektem zainteresowania wielu fotografików z całego kraju. O ile, w pierwszych latach, Gdynia była w początkowym stadium przeobrażania się wsi w port i miasto; o tyle w latach trzydziestych XX wieku centrum miasta nabierało już wielkomiejskiego charakteru, a port gdyński stał się jednym z większych na Bałtyku. To wszystko swoim obiektywem uwiecznił znany fotograf Henryk Poddębski. Więcej o fotografie, jego dziełach, a także samej wystawie opowiemy w czasie niedzielnego oprowadzania kuratorskiego, które poprowadzi kurator wystawy, Dariusz Małszycki.

LUDZIE \ MIASTO \ PORT – spotkanie kuratorskie z oprowadzaniem po wystawie

Termin: 22.12.2022 r., godz. 17:00

Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy

Prowadzenie: Katarzyna Gec / Dział Sztuki Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Galeria Klif, al. Zwycięstwa 256, 81-525 Gdynia

Liczba uczestników: 50 osób

Ostatnie z cyklu „spotkania autorskie” w Galerii Klif odbędzie się w czwartek, o godzinie 17:00 z udziałem samej kuratorki Katarzyny Gec. Spotkanie jak zawsze rozpocznie się oprowadzaniem po wystawie, następnie przejdziemy do prezentacji twórczości własnej. Jakiej…? Dzięki wystawom możemy spotkać się w tak licznym i zróżnicowanym gronie, kontemplować i podziwiać sztukę, jednak nie samą wystawą kurator żyje… Co robi kiedy nie pracuje nad kolejną ekspozycją? Tego dowiecie się 22 grudnia na wystawie LUDZIE \ MIASTO \ PORT – w tym przedświątecznym okresie spotkajmy się jeszcze raz!

Spotkanie poprowadzi kuratorka wystawy: Katarzyna Gec