Druga edycja wyjątkowego festiwalu muzycznego przyniesie mnóstwo muzycznych wrażeń oraz niecodziennych kulturalnych wydarzeń. Po ubiegłorocznym debiucie imprezy na kulturalnej mapie Gdyni, organizator – Fundacja Art Industry (odpowiedzialna za Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit), we współpracy z gdyńskimi instytucjami: Muzeum Miasta Gdyni, studiem Sound 8, Klubem 3. Flotylli Okrętów oraz stowarzyszeniem Halo Kultura zwraca się w stronę artystycznych „,mikroświatów”.
Gdynia – prekursor innowacji, miasto powstałe metaforycznie (i dosłownie) z morza, dumne dziecko II Rzeczpospolitej, wydało na świat Gdyńską Scena Alternatywna, która z dzielnic miasta weszła z impetem na krajowe sceny największych festiwali.
Gdyńska scena, począwszy od pierwszych zespołów rock’n’rollowych, powstawała w podziemiu. Uczestnicy będą mogli dosłownie wejść w gdyński underground – przez aktywny udział w studyjnym nagraniu płyty, poznawanie korzeni miasta i jego muzyki podczas słuchowiska w dzielnicy Oksywie, biorąc udział w spacerach, wykładach, wystawach i koncertach, wreszcie: poznając od kuchni historię kultowego lokalnego radia Eska Nord. Będzie to okazja do możliwie najbliższego przyjrzenia się procesom twórczym oraz doładowania się energią, którą pulsuje gdyńska kultura.
Celem organizatorów oraz załogi Gdynia Music Weekend jest stworzenie autorskiego, cyklicznego, ważnego i cenionego wydarzenia artystycznego, które w przyszłości przyciągnie do Gdyni najwybitniejszych przedstawicieli branży muzycznej. Wiemy jak zintegrować lokalne środowisko artystyczne, wykorzystać drzemiący w kulturze potencjał promocyjny i wesprzeć miasto w budowaniu wizerunku miejsca przyjaznego artystom. Gdynia Music Weekend po raz drugi stanie się częścią tkanki miasta i wpisze się w jego kulturalną mapę – od koncertów, przez edukację muzyczną, po wypoczynek połączony z kulturą. Partnerem wydarzenia jest Gdynia.
Program:
Dzień pierwszy: Mikrodźwięki
Miejsce: Sound 8, ul. Świętojańska 85
06.12.2024 r., godz. 16:00 – 18:00– Punkt wymiany dźwięków – zimowa wystawka płytowa Wstęp wolny
Miejsce: Sound 8, ul. Świętojańska 85
Jeśli chcesz się podzielić swoją muzyką z innymi, wymienić płyty albo instrumenty – przybywaj pod adres ul. Świętojańska 85.
Zgłoś swój udział pod adres sound8gdynia@gmail.com
To mikro-małe-niezależne targi wystawców na zewnątrz kultowego podwórza studia SOUND 8 więc weźcie kurtki, ewentualne stoliki lub pufy czy kartony.
DIY – DO IT YOURSELF
06.12.2024 r., godz. 20:00 – Borowski / Miegoń –koncert i nagranie płyty z publicznością w Sound 8
Obowiązują zapisy pod mailem sound8gdynia@gmail.com (liczba miejsc ograniczona) – bilety 50 zł
Miejsce: Sound 8, ul. Świętojańska 85
Bartosz Borowski znany jako „Boro” to filar gdyńskiej sceny niezależnej, noise’owej, poszukującej, inicjujący liczne zespoły i projekty m.in. kultowe 1926 czy Lonker See a także liczne kolaboracje z czołowymi jazzowymi i metalowymi artystami. Michał Miegoń, który prawie od dwóch dekad przewodzi gdyńskiej formacji Kiev Office jest spiritus movens wielu projektów definiujących na nowo muzyczną scenę naszego miasta, grając m.in u boku Andrzeja Przybielskiego czy Raya Dickaty’iego.
Co stanie się gdy ta dwójka pojawi się razem w studio?
Proces kreatywny nagrywania albumu nigdy nie był bardziej dostępny.
Zapraszamy do udziału w procesie nagrywania oczekiwanej, czwartej płyty BOROWSKI / MIEGOŃ
Dzień drugi: Fale długie, fale krótkie
Miejsce: Halo Kultura, ul. Wójta Radtkego 36/38/40 (wejście od strony ul. 3 Maja) / Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1 / Uboga Krewna, ul. Krasickiego 6
07.12.2024 r., godz. 10:00 – Muzyczny interaktywny spacer po Gdyni
Wstęp wolny
Miejsce: ul. Warszawska 5
W ramach GDYNIA MUSIC WEEKEND przewodnik Michał Miegoń zaprowadzi Was wprost z kultowego klubu ANAWA (potem ROCKZ) przez meandry gdyńskich lokali muzycznych oraz zespołów z Trójmiasta.
Nic dodać, nic ująć.
Historia gdyńskiej muzyki od gdyńskiego muzyka.
Wstęp wolny!
07.12.2024 r., godz. 15:00 – 30. Lat Radia Eska Nord. Ludzie, historia, audycje – spotkanie w Muzeum Miasta Gdyni
Bilety: wstęp bezpłatny
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
Radio na żywo, radio w Muzeum? Z okazji 30-lecia kultowej stacji radiowej Eska Nord zajrzymy za kulisy pracy radia, poznamy jego historię oraz głosy, które doskonale pamiętamy z lat młodości. Pierwsze w historii spotkanie multimedialne poświęcone dziejom radia, które wprawiało w dobry nastrój nie tylko Gdynię, ale i cały region. Celebrujmy i współtwórzmy w sobotę duszę radia, czyli jak śpiewał zespół Rush – „The Spirit of Radio”!
07.12.2024 r., godz. 18:00 – Finisaż wystawy „Sektor 333” Dariusza Wojdygi / kuratorka: Katarzyna Stefania Józefowicz w Halo Kultura oraz koncert niespodzianka
Bilety: wstęp bezpłatny
Miejsce: Halo Kultura, ul. Wójta Radtkego 36/38/40 (wejście od strony ul. 3 Maja)
W sobotę o 18:00 w ramach Gdynia Music Weekend zapraszamy na wernisaż niezwykłej wystawy SEKTOR 333 po której oprowadzi Michał Miegoń (wiceprezes Halo Kultura) wraz z kuratorką wystawy Katarzyną Józefowicz. Podczas wernisażu wystąpi Gabriela Wasilewska i jej projekt Alone At Home, znany z licznych występów na scenach krajowych oraz międzynarodowych, sama Gabriela to również utalentowana pedagożka muzyki oraz języka angielskiego, znana z „The Gift Of Gab”
07.12.2024 r., godz. 20:00 – Furrora – koncert w Ubogiej Krewnej
Bilety: wstęp bezpłatny / KAPELUSZ
Miejsce: Uboga Krewna, ul. Krasickiego 6
Furrora, w przededniu nagrania debiutanckiego albumu pt. „Splendor” zabierze Was w podróż, której rytm zdefiniuje wyrazista perkusja oraz pozornie błądzące akordy gitar. Pozornie – bo POZOR w języku czeskim oznacza „Uwaga”, a pozory mylą.
Michał Gos (Perkusja) oraz Michał Miegoń (wokal, Gitara, Gitara Basowa) wykonają 10 utworów z tekstami dotyczącymi waszych pragnień, radości, traum, frustracji, nadziei.
Doświadczcie Furrory zanim będziecie miały/mieli okazję zobaczyć zespół na największych festiwalach w Kraju.
Dzień trzeci: Makrohistorie
Miejsce: Sala Widowiskowa klubu 3 Flotylli Okretów „Grom”, Rondo Bitwy Pod Oliwą
08.12.2024 r., godz. 15:00 – Mateczniki: Od Rohulek do Herodów. Zwyczaje Podlaskich Białorusinów – muzyczny wykład w Muzeum Miasta Gdyni
Bilety: Obowiązują wejściówki w cenie 20 zł do nabycia w Muzeum Miasta Gdyni
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
Katarzyna Sawczuk przybywa z Podlasia aby w przybliżyć zwyczaje z regionu, tradycje oraz muzykę, która od wieków towarzyszy nie tylko celebrowaniu świąt ale i codziennym rytuałom. Czym są Rohulki a czym Herody? Co łączy zwyczaje z Pomorza z tradycjami wschodnich rubieży Polski? Zapraszamy na wyjątkową muzyczną prelekcję w Muzeum Miasta Gdyni!
08.12.2024 r., godz. 18:00 – Oxiua – Gdynia w słuchowisku. Projekt Grupy Parawan / Halo Kultura oraz multimedialny wykład o historii Oksywia oraz koncert Pawła Brzoskowskiego
Zapraszamy na wyjątkowy muzyczno-historyczny wieczór w wyjątkowej sali klubu 3 Flotylli Okrętów (dawne kino „Mewa” i „Grom”) w dzielnicy Oksywie.
W niegdyś największej sali widowiskowej w Trójmieście, której klimat i nastrój nie równa się z żadnym innym miejscem w regionie wybrzmią intrygujące i nieoczywiste historie z przeszłości Gdyni oraz Kaszubska korzenna muzyka – ta przekazywana z pokolenia na pokolenie a nie znana z festynów.
Celebrujmy przeszłość naszych ziem podczas wyjątkowego wydarzenia GDYNIA MUSIC WEEKEND – Makrohistorie Oksywia!
18:00 – Prelekcja muzyczna o historii Oksywia (Michał Miegoń)
18:20 – Koncert Piotra Brzoskowskiego – Bandeon Solo
18:40 – Słuchowisko OXIUA
Co ma wspólnego odcięta głowa w skrzynce z historią Gdyni? Co w 997 roku na plaży u stóp Oksywia robi młoda, pobita przez kaszubskiego demona, dziewczyna?
Oxiua to pierwsze z cyklu słuchowisk przedstawiających historię Gdyni. Tekst autorstwa Jakuba Nogi został napisany specjalnie z myślą o przedstawianiu go w formie słuchowisk z muzykami grającymi na żywo. Niesamowita historia, w której podążamy śladami Damroki po dobrze znanych mieszkańcom miasta lokacjach rozgrywa się na przestrzeni 24 godzin pewnego jesiennego dnia w roku 997.
Autor tekstu słuchowiska: Jakub Noga
Opracowanie muzyczne: Grzegorz Michalik
Lektorzy:
Piotr Adamow
Kontrabas: Sebastian Goertz
Gitara, bas, perkusjonalia: Michał Miegoń
Syntezatory: Grzegorz Michalik
Bilety: wstęp bezpłatny / obowiązują wejściówki do zdobycia w Gdyńskiej Informacji Turystycznej przy ul. 10 Lutego 24, w Przystani Śmidowicza, Klubie 3 Flotylli Okrętów oraz w Muzeum Miasta Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1
Miejsce: Sala Widowiskowa klubu 3 Flotylli Okrętów „Grom”, Rondo Bitwy Pod Oliwą 1