Gdynia Classica Nova / Toccata con Fuga: muzyka organowa Bacha

Termin

27 maja 2023
27 maja 2023

Rodzaj biletu

Wstęp biletowany

Adres

górny kościół NSPJ w Gdyni, ul. Armii Krajowej 46

W tym roku muzyka Bacha zawładnie Gdynią i będzie to wyjątkowa okazja, aby zrozumieć potęgę baroku.

Gdynia Classica Nova / J.S. Bach to nowatorskie aranżacje i wysublimowana klasyka.

27 maja zapraszamy na koncert: Toccata con Fuga: muzyka organowa Bacha

Wystąpi:

Roman Perucki – organy

kiedy: 27 maja, godz. 19.30

górny kościół NSPJ, ul. Armii Krajowej 46

w programie:

Toccata i fuga d-moll BWV 565

Chorał „,Wachet auf, ruft uns die Stimme” BWV 645

Preludium i fuga Es-dur BWV 552

Chorał „,Schmücke dich, o liebe Seele” BWV 654

Fantazja i fuga g-moll BWV 542

Chorał „,Ich ruf zu Dir, Herr Jesu Christ” BWV 639

Passacaglia i fuga c-moll BWV 582

bilety: 20 zł (ulgowe 10 zł)

https://www.kupbilet.pl/kultura/koncert/cr1259/opis


Roman Perucki – Ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1986 r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Od 1997 r. jest profesorem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych). Do 2020 roku pełnił funkcję Kierownika Katedry Organów, Akordeonu, Klawesynu, Gitary i Harfy tejże.
Dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku (od 1993 roku). Z jego inicjatywy powstało Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe, siedziba Filharmonii. Powołał do życia Społeczną Szkołę Muzyczną II stopnia w Gdyni, której był kuratorem przez 16 lat. Pełni funkcję prezesa Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, z którym organizuje m. in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej (jeden z najsłynniejszych na świecie), Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów „Bliżej Bacha”, koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz festiwale organowe w kościołach Pomorza Gdańskiego. Prowadzi kursy mistrzowskie w Szwajcarii, Niemczech, Francji, Portugalii, Rosji, na terenie Ameryki Południowej, w Meksyku i Kanadzie oraz wykłady na uczelniach, a także szkołach muzycznych na terenie całej Polski. Zajmuje się recenzowaniem prac doktorskich, habilitacyjnych i przewodów profesorskich. Jest jurorem międzynarodowych konkursów organowych (Włochy, Francja, Czechy, Rosja, Polska). Wielu z jego wychowanków, uczniów i studentów to laureaci konkursów w zakresie interpretacji i improwizacji organowej. Jest autorem pierwszego polskiego podręcznika do nauki improwizacji, wydanego nakładem Wydawnictwa Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. 

W swoim dorobku ma już ponad 2700 recitali. Koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata m. in. w Notre Dame (Paryż), Mariinsky Theater (St. Petersburg). Koncertuje w Polsce, w niemal wszystkich państwach Europy, w Rosji, Japonii, Chinach, Australii, Meksyku i USA. Dużą część koncertów wykonuje wspólnie ze swoją małżonką, skrzypaczką Marią Perucką jak również flecistą Łukaszem Długoszem i innymi solistami.
Jest pierwszym organistą Archikatedry Oliwskiej, a od 1999 r. prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej.                                                                                 

Roman Perucki jest autorem licznych realizacji dla polskich, niemieckich, włoskich i rosyjskich rozgłośni radiowych oraz stacji telewizyjnych, wydał również kilka albumów muzycznych. Jego płytę Messe pour les paroisses F. Couperina Bohdan Pociej uznał w „Ruchu Muzycznym” za najlepsze nagranie 1991 r. wydane w Polsce, a II Płyta Oliwska została nominowana do nagrody Fryderyka. W swoim dorobku posiada platynową płytę, wydaną w 1998 r. Jest wykonawcą licznych prawykonań utworów solowych, kameralnych i z orkiestrą symfoniczną, skomponowanych specjalnie dla Romana Peruckiego przez Piotra Mossa, Pawła Szymańskiego, Pawła Łukaszewskiego, Enjotta Schneidera, Pawła Mykietyna, Grażynę Pstrokońską-Nawratil czy Joannę Bruzdowicz-Tittel. 

Posiada liczne odznaczenia i nagrody w tym najwyższe odznaczenia papieskie: Pro Eclessiae et Pontifice przyznane przez Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Order św. Sylwestra nadany przez Papieża Benedykta XVI. W 2005 r. uzyskał złotą odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2007 r. otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną – Gryfa Pomorskiego za rok 2006 oraz nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. W tym samym roku został uhonorowany srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.