Gdynia Classica Nova / Concerti grossi: koncerty Bacha na skrzypce, klawesyn, flet i orkiestrę

Termin

21 maja 2023
21 maja 2023

Rodzaj biletu

Wstęp biletowany

Adres

sala koncertowa Szkoły Muzycznej I i II st. im. Z. Noskowskiego, ul. bp. Dominika 13A

W tym roku muzyka Bacha zawładnie Gdynią i będzie to wyjątkowa okazja, aby zrozumieć potęgę baroku.

Gdynia Classica Nova / J.S. Bach to nowatorskie aranżacje i wysublimowana klasyka.

A zaczynamy… zaczynamy od Bacha! 

Concerti grossi: koncerty Bacha na skrzypce, klawesyn, flet i orkiestrę

Dorota Kowalska – flet

Karolina Nowotczyńska – skrzypce

Paula Preuss – skrzypce

Natalia Zaleska – fortepian, klawesyn

Elbląska Orkiestra Kameralna

kiedy: 21 maja, godz. 19

sala koncertowa Szkoły Muzycznej I i II st. im. Z. Noskowskiego, ul. bp. Dominika 13A

w programie:

Koncert brandenburski nr 3 G-dur BWV 1048

Koncert brandenburski nr 5 D-dur BWV 1050

Koncert A-Dur BWV 1055

Koncert c-moll BWV 1060R

bilety: 30 zł (ulgowe 15 zł)

https://www.kupbilet.pl/kultura/koncert/cr1258/opis

Paula Preuss – skrzypce
Karolina Nowotczyńska – skrzypce

——————————————————————-

ELBLĄSKA ORKIESTRA KAMERALNA została założona w 2007 roku i od tamtego czasu pozostaje artystyczną wizytówką miasta i regionu. Jej znakiem rozpoznawczym jest różnorodny repertuar, który obejmuje najwybitniejsze dzieła mistrzów baroku, klasycyzmu, romantyzmu i XX wieku, od Arcangella Corellego i Fryderyka Chopina po Witolda Lutosławskiego i Wojciecha Kilara. W programie orkiestry znajdują się również utwory z pogranicza awangardy, jazzu i muzyki rozrywkowej. Swój repertuar EOK realizuje we współpracy z wybitnymi artystami, m.in. Jerzym Maksymiukiem, José Maria Florêncio, Grzegorzem Turnauem, Krzesimirem Dębskim, Szymonem Nehringiem, Leszkiem Możdżerem, Kai Bumannem, Marcinem Zdunikiem, Alicją Węgorzewską czy Alexandrem Humalą. 

Instytucja realizuje szereg projektów, służących popularyzacji muzyki klasycznej i współczesnej. Jednym z najważniejszych stał się Festiwal „Muzyka Polska na Żuławach” (od 2018 roku „Muzyka Polska na Warmii i Żuławach”), którego ideą jest prezentacja najsłynniejszych dzieł polskiej kameralistyki w zabytkowych wnętrzach gotyckich kościołów. Podczas siedmiu edycji (lata 2014–2020) zagrano m.in. utwory Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego, Andrzeja Panufnika, Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, a orkiestrze towarzyszyli uznani soliści: Janusz Wawrowski, Iwona Sobotka, Szymon Komasa, zespół VOŁOSI, Marcin Wyrostek & Coloriage, Katarzyna Moś z zespołem. Dotychczas w koncertach festiwalowych uczestniczyło ponad 20 tysięcy słuchaczy. 

EOK bierze też udział w projektach służących promocji polskich kompozytorów i ich dorobku artystycznego za granicą. Należy do nich program „Promocja kultury polskiej za granicą – Promesa”, dzięki któremu elbląscy muzycy koncertowali m.in. na Międzynarodowym Festiwalu „Zilele Muzicii Noi” (Dni Nowej Muzyki) w Kiszyniowie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Afekt” w Tallinie i Tartu, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki „Autumn Tbilisi” w Tbilisi oraz na Międzynarodowym Festiwalu „Dark Music Days” w Reykjaviku. Natomiast program „Kulturalne pomosty” umożliwił EOK występ w ramach Festiwalu „Babie leto” w Lewoczy. 

Orkiestra prowadzi również działalność nagraniową. Dzięki nawiązaniu współpracy z Krzysztofem Herdzinem powstała płyta „Krzysztof Herdzin – Concerto and Concertino”, której premiera odbyła się we wrześniu 2018 roku. Zostały na niej zarejestrowane: „Koncert podwójny na altówkę, saksofon altowy i orkiestrę symfoniczną” oraz „Concertino na trio stroikowe i smyczki”. Album został nominowany w dwóch kategoriach do „Fryderyków 2019”: „Album Roku Muzyka Współczesna” oraz „Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej”. Z kolei współpraca z Leszkiem Możdżerem zaowocowała zarejestrowaniem utworu (specjalnie skomponowanego dla EOK) „Preludium i fuga na orkiestrę smyczkową”, który znalazł się na płycie „The Very Best of Leszek Możdżer”. Z kolei w 2021 roku EOK nagrała płytę „Mozart: Symphonies & Duo”, z okazji 230. rocznicy śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta. Ponadto EOK ma w dorobku albumy: „Mercadante, Doppler, Karłowicz” (2011) oraz nagrany we współpracy z Ryszardem Rynkowskim – „Razem” (2012). 

EOK angażuje się w promowanie polskich kompozytorów młodego pokolenia poprzez prawykonania ich dzieł. W ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” orkiestra w 2017 roku po raz pierwszy wykonała dzieło Tomasza Opałki „Koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową”. W 2018 roku odbyło się zaś prawykonanie kompozycji Nikoli Kołodziejczyka „Koncert podwójny na saksofon, bandoneon i orkiestrę smyczkową”. Instytucja ma także w dorobku prawykonania utworów takich twórców, jak Jerzy Maksymiuk, Mikołaj Majkusiak, Lisa Hirsch, Ghenadie Ciobanu czy Cezary Duchnowski. EOK uczestniczy w programach, których celem jest promowanie polskich artystów młodej generacji, zarówno solistów, jak i dyrygentów – „Artysta-Rezydent” i „Dyrygent-Rezydent”. 

Za swą działalność artystyczną orkiestra została uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Elbląga (2008 i 2009), Nagrodą Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2010), otrzymaliśmy także tytuł Kreatora Kultury (2015). Orkiestra może liczyć na grono wiernych słuchaczy – w ostatnich latach w koncertach EOK uczestniczy rocznie średnio 50 tysięcy osób.