Fortepiany Wolności w Gdyni – Klasyka, film i samplery

Termin

05 lipca 2019 06 lipca 2019 07 lipca 2019
07 lipca 2019

Rodzaj biletu

Adres

Fortepiany Wolności w Gdyni – Klasyka, film i samplery – 05-07.07.2019
 
„Fortepiany Wolności” to cykl kameralnych koncertów zainaugurowany w ubiegłym roku dziesięcioma recitalami. Występy odbywały się w przestrzeni miejskiej Łodzi, w miejscach, które były zaskakujące i dla publiczności, i dla wykonawców. Innowacyjne podejście do formuły koncertów sprawiło, że cieszyły się one powodzeniem wśród publiczności oraz zainteresowaniem mediów.
 
Tak dobre przyjęcie sprawiło, że w 2019 r. fortepianowa opowieść tym razem zostanie skierowana do młodej publiczności najpopularniejszych letnich festiwali: łódzkiego Foto Festiwalu, katowickiego Off Festivalu, wrocławskich Nowych Horyzontów, Dwóch Brzegów w Kazimierzu Dolnym oraz gdyńskiego Open’er Festivalu. Każda z tych imprez od lat wzbogaca polską kulturę, a uczestnicy dzięki żywemu kontaktowi z kulturą są uwrażliwiani na świat, który ich otacza. Otwarta formuła koncertów z cyklu „Fortepiany Wolności” jest zbliżona do popularnych flash mobów.
 
Program poszczególnych gdyńskich recitali zostanie ściśle powiązany ze specyfiką wspomnianych festiwali oraz zainteresowaniami, jakie wykazuje ich publiczność. Poza obecnymi w zeszłym roku arcydziełami: T. Sikorskiego, P. Szymańskiego, K. Głowickiej, wykorzystany zostanie idiom filmowy, jazzowo-rockowy oraz elektroniczny. W Gdyni do gwiazd młodej pianistyki klasycznej: M. Walentynowicz – dołączą mistrzowie improwizacji: J. Duda, K. Sokołowski.
 
Program wydarzeń Fortepiany Wolności w Gdyni:
 
Muzeum Emigracji w Gdyni, 5 lipca, 18:00 – Joanna Duda gra Bacewicz, Sikorskiego i Lutosławskiego
 
Konsulat Kultury w Gdyni, 6 lipca, 12:00 – Małgorzata Walentynowicz gra Głowicką
 
Muzeum Miasta Gdyni, 7 lipca, 12:00 – Kuba Sokołowski gra Koniecznego i Pawlika
 
 
Wstęp na wszystkie koncerty „Fortepianów Wolności” jest bezpłatny. Ideą projektu „Fortepiany Wolności” jest nie tylko dostarczenie odbiorcom niezwykłych, muzycznych wrażeń, ale przede wszystkim, dzięki niezwykłej artystycznej podróży poprzez style muzyczne, odkrycie niezwykłych imprez oraz miejsc budujących świadomość kulturową. Organizatorzy chcą również zaprezentować jak wciąż fascynującym instrumentem jest fortepian, a muzyka -bez względu na styl bądź repertuar – na nim wykonywana jest uniwersalnym językiem.
 
„Fortepiany Wolności” dedykowane ważnym letnim festiwalom, to wydarzenie towarzyszące 11. edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit. Łódzki festiwal od lat stara się o podnoszenie kwalifikacji osób związanych z polską kulturą muzyczną poprzez warsztaty, spotkania, prelekcje, unikatowe koncerty, szkolenia oraz właśnie nietuzinkowe, często zaskakujące działania w przestrzeni publicznej.
 
I Am The Sound! – jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Zapraszamy na 11. edycję Soundedit! Zapraszamy na „Fortepiany Wolności”.
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.