INFORMACJA PRASOWA 08.05.2026
11. Festiwal Reportażu NON-FICTION
19-21 czerwca 2026 w Muzeum Miasta Gdyni odbędzie się kolejna edycja festiwalu reportażu NON-FICTION.
Temat edycji: (NIE)POKÓJ.
Motyw przewodni tegorocznej edycji – (NIE)POKÓJ – odzwierciedla nasze dzisiejsze realia. Z jednej strony podkreśla uczucie ciągłego niepokoju związanego z nieprzewidywalnością geopolityczną, rosnącym rozwarstwieniem społecznym, zmianami klimatycznymi czy ekspansją sztucznej inteligencji. Z drugiej strony, wskazuje na „nie-pokój” rozumiany jako bezpośrednie konflikty i tragedie, takie jak kampanie ludobójcze w Gazie czy Sudanie Południowym, oraz trwająca agresja Rosji na Ukrainę. W kontrze do tych globalnych wydarzeń festiwal zwróci się ku „pokojowi” rozumianemu jako lokalność, ostoja i mała społeczność, nawiązując jednocześnie do obchodzonego w tym roku jubileuszu 100-lecia Gdyni.

“W tym roku chcemy zastanowić się, w jaki sposób niepokój, który stał się stałym odczuciem zarówno wśród nas – jednostek, jak i w świadomości zbiorowej, wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie i wybory” – mówią organizatorzy. „Jednocześnie chcemy podkreślić jubileusz 100-lecia istnienia Gdyni, skupiając się zarówno na tematach związanych z miastem, jak i lokalnością będącą ostoją stabilizacji i pokoju”.
11. edycja to trzy dni intensywnych rozmów, spotkań z twórcami i refleksji nad rolą reportażu w opisywaniu współczesności. Program obejmuje wydarzenia poruszające tematy społeczne, polityczne i kulturowe, z naciskiem na doświadczenia mniejszości i grup wykluczonych.

W programie m. in.
- Pogoda dla rewolucjonistów. Jak zmienić świat w czasie katastrofy – spotkanie z Przemysławem Wielgoszem.
- Emirat to my. Jak talibowie odbijali Afganistan – rozmowa z Jagodą Grondecką.
- Mięśnie mam od miłości. O macierzyństwie – spotkanie z Pauliną Małochleb, prowadzenie Natalia Soszyńska
- Młócka. Reportaże o pracy przyszłości – spotkanie z Marekiem Szymaniakiem
- Inny dom. Ludzie, system i granice wsparcia w polskich DPS – dyskusja z Jędrzejem Dudkiewiczem.
- Podcastex i 40. rocznica TOTARTu – specjalny odcinek na żywo z udziałem legendarnej formacji artystycznej z Trójmiasta.
- 12000 dni: katastrofa promu Jan Heweliusz – Anna Dudzińska i Michał Matus.
- Kaszubi i Ślązacy: wspólna sprawa. Czy strach przed etnicznością ma sens? – spotkanie ze Stasią Budzisz.
- Gdzie te Wody Polskie? – dyskusja o rzekach w Polsce z Maciejem Robertem i Szymonem Opryszkiem.
- Iran: reżim zaatakowany przez szaleńców? – panel z Karoliną Cieślik-Jakubiak i Jagodą Grondecką poprowadzi Martą Nowak.
- Gorączka latynoamerykańska – rozmowa z Arturem Domosławskim o wpływie polityki Donalda Trumpa i Stanów Zjednoczonych na Amerykę Południową.
- Spacer po Gdyni z Grzegorzem Bryszewskim śladami książki Łukasza Orbitowskiego „Chodź ze mną”.
Wszystkie spotkania (poza spacerem) odbywać się będą w Muzeum Miasta Gdyni, a wstęp jest bezpłatny. Jak co roku będą transmitowane na żywo na facebookowym profilu festiwalu wraz z tłumaczeniem na polski język migowy.
Program oraz wszystkie festiwalowe aktualności są dostępne na: https://www.facebook.com/festiwalnonfiction oraz www.nonfiction.pl
Festiwal Reportażu Non-Fiction 2026:
Organizator: Stowarzyszenie Re-prezentacje
Termin: 19-21 czerwca 2026
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Gdyni.
Partnerzy:
Miasto Gdynia, Muzeum Miasta Gdyni, Live Age, Lively, Koalicja Letnich Festiwali Literackich, ICONYK
Masz pytanie? Napisz kontakt@re-prezentacje.pl
Kontakt dla dziennikarzy:
Szymon Pasaj, +48602104236, szymon.pasaj@re-prezentacje.pl
Marceli Wójcik, +48500036562 marceli.wojcik@re-prezentacje.pl
—

