Europejska Noc Muzeów #wGdyni

Termin

13 maja 2023
14 maja 2023

Rodzaj biletu

Wstęp wolny

Adres

Europejska Noc Muzeów #wGdyni

kalendarz 04.05.2023Gdyńskie muzea gwarantują, że nikt nie zaśnie w tę wyjątkową noc//proj. Natalia Koniuszy

Gdyńskie muzea gwarantują, że nikt nie zaśnie w tę wyjątkową noc – już z soboty na niedzielę, z 13 na 14 maja kolejna edycja Nocy Muzeów. Placówki szykują wyjątkowe atrakcje, bo w programie znajdzie się miejsce na partyjkę z królową kier, tekstylne szaleństwo, ambientowe love czy wspólne śpiewanie przebojów Eurowizji. Zobaczcie, co przygotowały instytucje i zaplanujcie wciągającą noc!

Serca, piki, zakamarki
Czy wiecie, że w Gdyni znajduje się największa w Polsce i jedna ze znakomitszych w Europie kolekcji kart do gry? Wcale nie trzeba na co dzień grać w karty, żeby zachwycić się bogactwem zbiorów zgromadzonych w Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa”. Sprawdź to i przejdź się nocą po zakamarkach tajemniczej uliczki, której nie ma na żadnej mapie Gdyni, a która kryje się w budynku dawnej szkoły na terenie gdyńskiego portu. Przenieś się do zaczarowanego świata, który zaskoczy Cię różnorodnością form, kolorów i przepięknych grafik! Ekspozycję, którą można podziwiać w Gdyni, starannie zaaranżował twórca kolekcji, Andrzej Rzepkowski. Prezentowane tutaj talie kart do gry, a także pocztówki, plakaty, zdjęcia, etykiety oraz inne przedmioty to kolekcjonerski skarb, który warto odkryć.
Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa” jest przedsięwzięciem zarządzanym przez Fundację Trefl.

Gdzie: Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa” (ul. Gołębia 9)
Kiedy: 13-14 maja w godz. 19.00-01.00
Wstęp: bezpłatny

Wyróżnij się w tłumie
W Muzeum Miasta Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1 będzie można nieszablonowo eksplorować dwie wystawy: „Gdynia – dzieło otwarte” i „12. Baltic Mini Textile Gdynia”.
Oto muzealny rozkład jazdy:

 • w godz. 19.00-22.00

„Trójkąty i kwadraty”
Zmień się w prawdziwą geometryczną gwiazdę, celebruj wyjątkową noc w niepowtarzalnym makijażu. Muzealni animatorzy zadbaja o to, abyście wyglądali niczym wielki przebój Dawida Podsiadło. W końcu zapowiada się doskonała pogoda oraz gwieździsta noc. Wyróżnij się w tłumie! Jesteś trójkątem czy kwadratem?

 • w godz. 19.00-1.00

„Do Ramy Przyłóż”
Jakim byłabyś/byłbyś obrazem, gdybyś była/był dziełem sztuki? Przekonaj się dzięki niezwykłej ramie! Muzealnicy zapraszają do wykonania zdjęć w przygotowanym specjalnie na tegoroczną Europejską Noc Muzeów punkcie sztuki oraz fotografii. Przyłóż się do…ramy!

 • w godz. 19.00-1.00

„Ambientowy taras”
Usiądź lub ułóż się wygodnie i oglądaj gwiazdy. Stój i podziwiaj wyjątkowy widok na port, Kępę Oksywską i Śródmieście. Punkt widokowy na tarasie Muzeum Miasta Gdyni to miejsce, dzięki któremu można odbierać Gdynię wszystkimi zmysłami. Pomoże Wam w tym dobrana przez muzealników playlista.

Gdzie: Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1)
Kiedy: 13-14 maja w godz. 19.00-1.00
Wstęp: 1 zł

Przeżyjmy to jeszcze raz
13 maja to wyjątkowa data nie tylko dla wielbicieli Europejskiej Nocy Muzeów, ale także fanów Eurowizji!
Nie musicie wybierać pomiędzy wieczorem przed telewizorem a kolejkami pod muzeami – w  Muzeum Emigracji w Gdyni (ul. Polska 1) będzie można świętować przy muzycznych hitach Eurowizji! W tę szczególną noc będzie można odwiedzić wystawę stałą i kibicować swoim faworytom biorącym udział w eurowizyjnym konkursie! Muzealnicy postanowili ugościć Was i wspólnie wspominać słynne występy na eurowizyjnej scenie oraz zanucić ulubione piosenki. To właśnie w ciągu tego jednego wieczora Europa staje się miejscem euforii, zabawy oraz tego, co fascynujące i nieoczekiwane. W tym dniu będziemy też wspominać zeszłoroczną wygraną naszych sąsiadów z Ukrainy. Choć finał konkursu odbywa się ostatecznie w Liverpoolu, to nie zabraknie ukraińskich akcentów. Tego wieczoru, zdecydowanie – „twelve points goes to”… Muzeum Emigracji!

13 травня відбудеться Європейська ніч музеїв, але ця дата також особлива для шанувальників Євробачення. Вам не потрібно обирати між вечором перед телевізором і чергами перед музеями – запрошуємо до Музею еміграції в Гдині на культурне свято разом із музичними хітами Євробачення! Ми готуємо для вас щось особливе, в цей особливий вечір ви зможете відвідати нашу постійну експозицію, повболівати за своїх фаворитів на Євробаченні! Ми хочемо прийняти вас у наш музей і разом згадати знамениті виступи на сцені Євробачення та наспівувати улюблені пісні. Саме в цю одну ніч Європа стає місцем ейфорії, веселощів, захоплюючого та несподіваного. Цього дня також хочеться згадати минулорічну перемогу наших сусідів з України, хоч фінал змагань і відбувається в Ліверпулі, українських акцентів нам не бракуватиме. Однозначно цього вечора «дванадцять балів» отримує «Музей еміграції»!

Gdzie: Muzeum Emigracji (ul. Polska 1)
Kiedy: 13-14 maja w godz. 19.00-00.00
Wstęp: bezpłatny

Na potańcówkę do Konsulatu Kultury
Noc Muzeów w Gdyni to nie tylko zwiedzanie, ale także retro tańce w zabytkowym budynku Konsulatu Kultury!
W ramach Nocy Muzeów Konsulat Kultury i Harlem Beats zapraszają 13 maja od godz. 19.30 na potańcówkę w rytmie swingu i bluesa. Część taneczna odbędzie się na sali widowiskowej konsulatu. Ugasić pragnienie będzie można w części kawiarnianej.
Konsulat Kultury, dawny Dom Marynarza Szwedzkiego, jest wprost idealnym miejscem na takie wydarzenie – tańczyć będzie można w modernistycznej perełce gdyńskiej architektury.
Jazz lat 20.-40. to coś, do czego wprost nie sposób przejść obojętnie, nie nucąc lub nie tupiąc do rytmu czy melodii. Dla nieśmiałych przygotowano 30-minutową lekcję charlestona.

Blues – Rodzina tańców afroamerykańskich tańczonych do muzyki bluesowej z początku XX wieku aż do czasów współczesnych. W bluesie każdy znajdzie coś dla siebie – od bardzo spokojnych i melancholijnych melodii po bardzo energiczne gatunki bluesowe tańczone do szybkiej muzyki (np. szybki blues tradycyjny lub funk). W trakcie zajęć uczestnicy poznają estetykę bluesową oraz nauczą się podstawowych figur oraz rytmów. Mówi się, że blues jest podstawą tańców swingowych oraz jest najprostszym sposobem na wyrażenie siebie w tańcu.

Swing – rodzina tańców afroamerykańskich tańczonych do muzyki jazzowej, w której skład wchodzą m.in. tańce takie jak: Lindy Hop oraz Charleston. Swing jest po brzegi wypełniony radością, improwizacją oraz pozytywną energią.

Gdzie: Konsulat Kultury (ul. Jana z Kolna 25)
Kiedy:

 • 13 maja w godz. 19.30-20.00 – otwarta lekcja charlestona
 • 13 maja w godz. 20.00-23.00 – potańcówka

Wstęp: wolny.

Jubileuszowa noc „Daru Pomorza”
Tegoroczną Noc Muzeów dzieli zaledwie kilka dni od niezwykłych urodzin cumującego w Gdyni żaglowca. Dokładnie 40 lat temu „Dar Pomorza”, legenda polskiej marynarki handlowej, rozpoczął nowy etap swojej służby – jako statek-muzeum.
O tym, jak żaglowiec zyskał swoje drugie życie, zwiedzający będą mogli dowiedzieć się zwiedzając wystawę „40 lat minęło. Od statku szkolnego do statku – muzeum” w pomieszczeniu III wachty. Wystawie będzie towarzyszyła specjalna prelekcja kustoszki „Daru Pomorza”, Arlety Gałązki. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na spotkanie z kustoszką obowiązują zapisy. Wyjątkową atrakcją tego wieczoru będzie również możliwość poznania kapitanów z Towarzystwa Przyjaciół Daru Pomorza i Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Podzielą się oni swoimi wspomnieniami z pracy na morzu, a także wyjaśnią do czego służyły urządzenia na pokładzie rufowym. Liczymy także na ich opowieści o kapitanie Karolu Olgierdzie Borchardzie. Zwiedzający będą mogli również premierowo obejrzeć film z okazji 40-lecia statku-muzeum, na rodziny z dziećmi będzie zaś czekać książeczka edukacyjna do uzupełnienia w trakcie spaceru po żaglowcu. Nocne zdjęcia na tle „Daru Pomorza” zyskają 13 maja wyjątkową barwę – aż do północy statek będzie lśnił uroczystą iluminacją.

Program:

 • w godz. 17.30 – 18.00 – prelekcja poświęcona 40. rocznicy otwarcia statku-muzeum „Dar Pomorza” (obowiązują wcześniejsze zapisy – a.galazka@nmm.pl);
 • samodzielne zwiedzanie statku: wystawa stała i wystawa czasowa „40 lat minęło. Od statku szkolnego do statku-muzeum”;
 • gra edukacyjna dla rodzin z dziećmi;
 • film z okazji 40-lecia statku-muzeum „Dar Pomorza”;
 • w godz. 18.00-20.00 – spotkanie z kapitanami ze Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej w Gdyni;
 • nocna iluminacja.

Gdzie: statek-muzeum „Dar Pomorza”, nabrzeże Pomorskie
Kiedy: 13 maja w godz. 18.00-24.00, kasa czynna do godz. 23.00 (na pokładzie statku)
Wstęp: 1 zł

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i ORP Błyskawica zapraszają 13 maja na Europejską Noc Muzeów.

Gratka dla miłośników militariów i nie tylko
Placówka przygotowała coś dla miłośników militariów i tradycji morskich w każdym wieku. W programie:

 • kuchnia polowa z wojskową grochówką;
 • Star 660 M2 – ekspozycja broni wewnątrz pojazdu;
 • namiot promocyjny MMW przy Starze z pokazami składania i rozkładania broni;
 • nauka pierwszej pomocy – Hufiec Sopot im. MW;
 • możliwość zwiedzania zdwojonej armaty 130 mm oraz stanowiska dowódczo-dalmierzowego z ORP Wicher II;
 • grupy rekonstrukcji historycznej – Sojusz, Tobie Polsko, Fort, Obrona Wybrzeża, North Regiment i inne;
 • pokazy darta – Gdyńskie Stowarzyszenie Steel Darta „Błyskawica”;
 • pokaz zdjęć archiwalnych o historii MW oraz cogodzinne projekcje filmu „ORP Błyskawica” w audytorium MMW;
 • prezentacja podziemnego magazynu studyjnego i znajdujących się tam zbiorów.

Gdzie: Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) i ORP „Błyskawica” (nabrzeże Pomorskie)
Kiedy: 13/14 maja w godz. 19.00-1.00, ostatnie wejście o godz. 23.45
Wstęp: 5 zł

Nocne wietrzenie schronu
Gdyński Klub Eksploracji Podziemnej we współpracy z Pomorska Łączność Kryzysowa OSP Gdańsk – Zachód, OSP PKM Gdynia oraz Obrona Cywilna GKEP – Sekcja OC Gdyńskiego Klubu Eksploracji Podziemnej, w ramach obchodów europejskiej nocy muzeów zapraszają 13 maja na wietrzenie schronu przeciwlotniczego z czasów II wojny światowej w Leszczynkach.

Tym razem wydarzenie będzie skupione na prezentacji działalności ratowniczej oraz ogólnopojętego bezpieczeństwa.
W ramach wydarzenia będzie można:

 • zwiedzić jeden z najlepiej zachowanych obiektów tego typu w Trójmieście;
 • przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy;
 • zapoznać się z budową i działaniem urządzeń zapewniających przeżycie w zamkniętym schronie;
 • dowiedzieć się więcej o łączności w sytuacjach kryzysowych;
 • zobaczyć na żywo sprzęt Obrony Cywilnej oraz Straży Pożarnej;
 • nauczyć się, jak postępować w przypadku wybuchu pożaru;
 • bawić się hydronetką.

Gdzie: schron przeciwlotniczy na wysokości ul. Morskiej 189
Kiedy: 13 maja w godz. 19.00-00.00
Wstęp do schronu i opieka przewodników będzie bezpłatna.

Koordynatorem akcji na Pomorzu jest Instytut Kultury Miejskiej.
Więcej na nocmuzeow.ikm.gda.pl.

 • ikonaOpublikowano: 04.05.2023 02:37
 • ikonaAutor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)
 • ikonaZmodyfikowano: 08.05.2023 14:03
 • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
FDI
Gdynia miasto filmu
Unicef
Pomnik historii
Facebook
Twitter
YouTube
Instagram