Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty Polscy Projektanci

Termin

03 lipca 2021
31 grudnia 2021

Rodzaj biletu

Adres

4.07-31.12.2021

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1

Kuratorki: Barbara Banaś, Marta Borowska-Tryczak, Anna Śliwa

wernisaż 3.07.2021, godzina 18:00

oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystów 4.07.2021 godz. 14:00

wykład Katarzyny Jesiołek 9.07.2021 godz. 17:00

Współorganizatorem wystawy “Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty Polscy Projektanci” jest Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

Podczas ósmej edycji cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci Muzeum Miasta Gdyni zaprezentuje twórczość wybitnych projektantów – Eryki i Jana Drostów.

Na wystawie ukażemy dorobek jednego z najciekawszych tandemów projektanckich w powojennej historii wzornictwa szkła. W atrakcyjny poznawczo sposób przedstawimy szkła produkowane masowo oraz realizacje unikatowe, ich miejsce w historii polskiego wzornictwa oraz przełomową technologię szkła prasowanego. Zabierzemy zwiedzających w pouczającą, a zarazem sentymentalną podróż, uświadamiając powszechność dobrego projektowania w polskich domach i jego wartość kolekcjonerską.

Celem wystawy jest pokazanie jak nowatorskie działania projektowe Drostów uczyniły z szkła prasowanego nowoczesne i pełne wyrazu naczynia codziennego użytku. Wiele lat po wygaśnięciu pieców hutniczych w Ząbkowicach, szkła projektu Eryki i Jana Drostów wciąż używane są w polskich domach, jednocześnie przeżywając renesans na rynkach aukcyjnych i w środowiskach kolekcjonerskich, osiągając często zawrotną wartość. Bazując na trzech zasobach: zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz dwu kolekcjach prywatnych, spróbujemy uchwycić ulotny moment, w którym przedmiot użytkowy awansuje do roli obiektu muzealnego i pożądanego obiektu kolekcjonerskiego.

Ekspozycję dopełnią elementy multimedialne, m. in. film o projektantach oraz polsko-angielski katalog.

Partnerzy wystawy:

Centrum Designu Gdynia, Edwanex, Fundacja Fabryka Kulturalna, Galeria Klif 

Patroni medialni:

TVP Kultura, TVP3 Gdańsk, Radio Gdańsk, trojmiasto.pl

Podpis do zdjęć:

Wystawa Muzeum Miasta Gdyni „Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty Polscy Projektanci” współorganizowana z Muzeum Narodowym we Wrocławiu.