Epitafium dla władzy / Teatr Gdynia Główna

Termin

20 marca 2022
20 marca 2022

Rodzaj biletu

Adres

Epitafium dla władzy

inspirowane myślą Cesarza Ryszarda Kapuścińskiego

w reżyserii Ewy Ignaczak

20 marca 2022 o godz. 18:00

Na liczne prośby naszych widzów oraz ze względu na wciąż niezwykle aktualny przekaz, spektakl „Epitafium dla władzy” ponownie zagości na deskach Teatru Gdynia Główna.

Cesarz rozpoczynał dzień od słuchania donosów. Noc jest niebezpieczną porą spiskowania i Hajle Sellasje wiedział, że to, co się dzieje w nocy, jest ważniejsze od tego, co się dzieje w dzień, w dzień miał wszystkich na oku, a w nocy było to niemożliwe. Z tego też powodu przykładał do rannych donosów wielkie znaczenie. Tu chciałbym wyjaśnić jedną rzecz: czcigodny pan nie miał zwyczaju czytania. Dla niego nie istniało słowo pisane i drukowane, wszystko trzeba było referować mu ustnie.


Ryszard Kapuściński, Cesarz

To właśnie książka „Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego rozpoczęła karierę międzynarodową tego pisarza i nadała reportażowi wymiar literacki. Myśl „Cesarza” staje się inspiracją spektaklu „Epitafium dla władzy” w reżyserii Ewy Ignaczak, który zabiera widzów na dwór bezimiennego władcy-tyrana, w sam środek skomplikowanych i bezlitosnych intryg. Tutaj pałacowa gra wymaga szczególnych umiejętności, takich jak podłość, dwulicowość i nikczemność.

„Epitafium dla władzy” w sposób uniwersalny ujawnia także wszystkie mechanizmy władzy autorytarnej – unikanie przez władcę odpowiedzialności za swoje decyzje, wszechobecną inwigilację, nepotyzm, korupcję, promowanie osób „biernych, miernych, lecz wiernych”, ingerencję we wszystkie dziedziny życia poddanych, brutalne tłumienie protestów i wręcz nieustanne tworzenie wielce skomplikowanych aktów prawnych wprowadzających nowy ład.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/989390308361422

Fragmenty recenzji:

     „Cesarskich dworzan ciekawie grają: Piotr Srebrowski, Wojciech Jaworski i Łukasz Dobrowolski. A nie jest to łatwe zadanie aktorskie. Widownia z trzech stron otacza scenę. Nie ma bezpiecznej rampy, oddzielającej aktora od widza, grają oni blisko, na wyciągnięcie ręki.”

Grażyna Antoniewicz, „Dwór etiopskiego cesarza w podziemiach gdyńskiego dworca”, Dziennik Bałtycki

     “[…] publiczność musi, w ciszy własnego sumienia oczywiście, odpowiadać na pytania zadawane jej bezpośrednio. A nie są to łatwe pytania, ponieważ współczesny widz również jest uwikłany w najrozmaitsze układy i mechanizmy władzy. “

“Po premierze w Teatrze Gdynia Główna”, Głos Gdyni

     „Z pewnością Ewa Ignaczak wykonała kawał świetnej roboty, co ja piszę: sztuki! Pozostała wierna dziełu, wyostrzyła satyryczne momenty, dzięki czemu mimo ciężkości tematu, ostatecznie jako absurd, był przyjmowany śmiechem. Aktorzy bardzo dobrze budowali napięcie, przez co mogło być ono prawidłowo rozładowane, zaś refleksja na sam koniec przypominała o tym, by nie zapominać, co się aktualnie dzieje na świecie.”

Monika Prus, MiastoKultury.p

Tak o spektaklu pisze recenzentka portalu Teatralny.pl Anna Jazgarska:

„Epitafium dla władzy możemy potraktować jako dowód na to, że najmłodszy teatr w Gdyni konsekwentnie kroczy obraną przez siebie ścieżką. Spektakl Ewy Ignaczak to druga po świetnym Wielkim cieście Piotra Srebrowskiego premiera Teatru Gdynia Główna i drugi spektakl, w którym za pomocą oszczędnych środków i umiejętnie wykorzystując surową przestrzeń udało się stworzyć bardzo przekonujący, lecz nie nachalny dialog z widzem.”

Epitafium dla władzy

inspirowane myślą Cesarza Ryszarda Kapuścińskiego

scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak

obsada: Łukasz Dobrowolski, Wojciech Jaworski, Piotr Srebrowski

produkcja: Teatr Gdynia Główna

20 marca 2022 o godz. 18:00

Bilety: 35/ 40 zł

Rezerwacja:

tel. 58 351 15 12

kom. 600 306 634; 600 306 632

teatr@teatrgdyniaglowna.pl

sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/

Teatr Gdynia Główna

Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,

Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)

www.teatrgdyniaglowna.pl

www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna