DNI KRYTYKI FILMOWEJ W GDYNI

Termin

26 października 2020
29 października 2020

Rodzaj biletu

Adres

III EDYCJA „DNI KRYTYKI FILMOWEJ W GDYNI” JUŻ ZA KILKA DNI W FORMIE HYBRYDOWEJ

26-29 października 2020

Gdyńskie Centrum Filmowe, Konsulat Kultury + online

Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa, organizator takich wydarzeń jak Sopot Film Festival czy Kino Letnie w Orłowie zaprasza na III edycją przeglądu filmowego Dni Krytyki Filmowej w Gdyni. Wydarzenie, które pierwotnie miało odbyć się w kwietniu, przez pandemię ostatecznie realizowane będzie w dniach 26-29 października w formie hybrydowej – w kinie oraz online.

Główną ideą imprezy jest połączenie pokazów filmowych z prelekcjami i dyskusjami znawców kina, dając publiczności możliwość wymiany poglądów i dyskusji na temat sztuki filmowej. Formuła przeglądu ma zachęcać do świadomego odbioru dzieła filmowego i jego krytycznego oglądu, polemiki i twórczego dyskursu z krytykami.

W przeglądzie co roku prezentowane są wybitne tytuły kina autorskiego, które zostały nagrodzone na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie, takich jak Cannes, Berlinale, Wenecja, zdobyły Europejskie Nagrody Filmowe czy sięgnęły po Oskary. W tym roku będą to: „Portret kobiety w ogniu” francuskiej reżyserki Céline Sciammy, który zdobył Europejską Nagrodę Filmową oraz Złotą Palmę za scenariusz na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes; islandzko-duński dramat „Biały, biały dzień” w reżyserii Hlynura Pálmasona, nagrodzony m.in. w sekcji Krytyki Filmowej w Cannes; botaniczny thriller „Kwiat szczęścia” w reżyserii Jessici Hausner oraz „Tommaso”, ostatni tytuł ikony amerykańskiego kina niezależnego Abla Ferrary z udziałem Willema Dafoe, który również miał premierę na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes.

Z tegorocznych tytułów festiwalowych zaprezentowane zostaną „Gniazdo” w reżyserii Seana Durkina, który premierę miał na festiwalu Sundance oraz „Szarlatan” Agnieszki Holland, który prezentowany był w konkursie głównym festiwalu w Berlinie i ma duże szanse, jako czeski kandydat, na przyszłorocznego Oscara.

„Trzecia edycja jest nieco skromniejsza w związku z pandemią ale odbędzie się zarówno w kinie przy zachowaniu reżimu sanitarnego jak i online. Zaprezentujemy ostatecznie sześć świetnych filmów pełnometrażowych, o których będziemy rozmawiać ze znawcami kina – krytykami i dziennikarzami. Gośćmi przeglądu będą dziennikarki Magdalena Felis i Małgorzata Muraszko oraz krytycy filmowi Łukasz Maciejewski i Błażej Hrapkowicz. Zastanowimy się również jak konstruktywnie w dzisiejszych czasach prowadzić polemikę i krytykę filmową oraz kim jest obecnie krytyk filmowy– mówi Anna Kądziela-Grubman, Dyrektor Programowa Stowarzyszenia i pomysłodawczyni przeglądu.

Ze względu na obostrzenia strefy czerwonej, w której znajduje się Gdynia ilość miejsc na sali kinowej będzie ograniczona do 25% jej pojemności a seanse odbędą się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Pokazy filmowe i dyskusje odbędą się w Gdyńskim Centrum Filmowym oraz w Konsulacie Kultury. Wybrane filmy będą dostępne równolegle za pośrednictwem strony przeglądu: www.dnikrytyki.pl, natomiast spotkania online będą dodatkowo transmitowane na kanale www.facebook.com/dnikrytyki

Więcej informacji oraz sprzedaż biletów tylko przez stronę www.dnikrytyki.pl

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Gdyni. Partnerzy przeglądu: Gdyńskie Centrum Filmowe, Konsulat Kultury.

PROGRAM:

Gdyńskie Centrum Filmowe – sala Goplana, plac Grunwaldzki 2, Gdynia

26.10 / godz. 18.00 / GNIAZDO
reż. Sean Durkin / Kanada, Wielka Brytania, 2020, 107 min
goście dyskusji online: Błażej Hrapkowicz, Magdalena Felis, Anna Kądziela-Grubman

26.10 / godz. 20.30 / PORTRET KOBIETY W OGNIU
reż. Céline Sciamma / Francja, 2019, 120 min
goście dyskusji online: Błażej Hrapkowicz, Magdalena Felis, Anna Kądziela-Grubman

27.10 / godz. 18.00 / SZARLATAN
reż. Agnieszka Holland / Czechy, Irlandia, Polska, 2020, 100 min
goście dyskusji online: Łukasz Maciejewski, Małgorzata Muraszko, Anna Kądziela-Grubman

27.10 / godz. 20.30 / KWIAT SZCZĘŚCIA 
reż. Jessica Hausner / Wielka Brytania, Niemcy, Austria, 2019, 100 min
goście dyskusji online: Łukasz Maciejewski, Małgorzata Muraszko, Anna Kądziela-Grubman

Konsulat Kultury, ul. Jana z Kolna 25, Gdynia

28.10 / godz. 18.00 / BIAŁY, BIAŁY DZIEŃ
reż. Hlynur Pálmason / Islandia, 2019, 109 min
goście dyskusji online: Błażej Hrapkowicz, Magdalena Felis, Anna Kądziela-Grubman

28.10 / godz. 20.30 / TOMMASO 
reż. Abel Ferrara / Włochy, USA, Wielka Brytania, 2019, 115 min
goście dyskusji online: Łukasz Maciejewski, Małgorzata Muraszko, Anna Kądziela-Grubman