Zapraszamy na pierwszą w tym roku wystawę w galerii Traffic Design. Dare to be fair Dominiki Janickiej to wystawa o architekturze i budownictwie uwzględniających głos i znaczenie środowiska, społeczności lokalnych, czy pracowników budowy.
Wystawa miała swoją premierę w galerii krakowskiej ASP. Tym razem będzie prezentowana w Gdyni, gdzie widzieliśmy już inne projekty Fair Building Studio, takie jak City Transformers czy Bus with us.
O czym jest Dare to be fair?
To proste hasło łączy uczciwość i sprawiedliwość w przystępny sposób. Fair oznacza jasne zasady, które budują zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Na wystawie zobaczycie kilkanaście projektów zrealizowanych przez FAIR BUILDING Studio, prowadzone przez Dominikę Janicką – architektkę i projektantkę. Projekty dotyczą zrównoważonego budownictwa, etyki pracy i ochrony środowiska, a także odnoszą się do bieżących wydarzeń na świecie.
Nazwa studia wywodzi się z projektu „Fair Building”, który reprezentował Polskę na Biennale Architektury w Wenecji w 2016 roku. Projekt dodał głos pracownikom budowlanym, często pomijanym w procesie budowy. Projekt ten mocno zmienił podejście Dominiki do projektowania i pokazał jej, że chce działać na rzecz tych, którzy często są niezauważeni. Jej prace nie tylko wspierają ludzi i naturę, ale także podejmują ważne tematy społeczne i polityczne.
To nie zawsze jest łatwe, ale warto – Dare to be fair!
O twórczyniach:
Dominika Janicka – architektka i założycielka FAIR Building Studio, studiowała architekturę na ULB w Brukseli oraz na Politechnice Gdańskiej. Jej projekty były prezentowane na wydarzeniach, takich jak Biennale Architektury w Wenecji i Milan Design Week. Obecnie uczy projektowania na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, pełni funkcję dyrektorki artystycznej Instytutu Dizajnu w Kielcach oraz jest współzałożycielką inicjatywy Bal Architektek.
Natalia Legutko – absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki, doktorantka i kuratorka Galerii ASP w Krakowie. Zajmuje się ilustracją, grafiką i komiksem. W ramach doktoratu na swojej uczelni bada możliwości rysunku narracyjnego jako medium odpowiadającego współczesnym potrzebom komunikacji, nastawionej na obraz i krótkie komunikaty tekstowe.
Wystawa trwa od 24 stycznia do 14 lutego 2025 roku.
Wernisaż: 24 stycznia 2025 g. 19.00
Miejsce: Traffic Design, Żeromskiego 36
Wystawę można oglądać w czwartki, piątki i soboty od 12:00 do 16:00.
Kuratorka: Natalia Legutko
Architektura wystawy: Fair Building studio
Identyfikacja wizualna: Patrycja Mróz
Produkcja odsłony gdyńskiej: Traffic Design
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Gdynia.