CZŁOWIEK W KRYZYSIE. PANELE DYSKUSYJNE, WARSZTATY I KONCERT

Termin

24 lutego 2023
24 lutego 2023

Rodzaj biletu

Wstęp wolny

Adres

Biblioteka z Pasją (Al. Zwycięstwa 96/98, bud. IA)

24 lutego już nigdy nie będzie pozbawioną znaczenia datą. Te kilka liczb, kilka liter na zawsze już będą wiązały się z tragedią, stresem, ogromem ludzkiego cierpienia, ale też z nadzieją, siostrzeństwem i braterstwem. Wiemy, że 24 lutego nie byliśmy sami.

To dobry moment, aby pochylić się nad kilkoma zagadnieniami, których istotność pokazały doświadczenia zeszłego roku: nad tym jak pomagać w miejscu kryzysu oraz w miejscach bezpiecznych, jak dowiadywać się co i gdzie jest potrzebne, jak, wreszcie, koordynować pomoc we współpracy z władzami samorządowymi. Warto również zastanowić się nad tym, jak działamy w obliczu wojny i jak o wojnie opowiadamy. Nie może również zabraknąć kwestii współcześnie palącej z różnych przyczyn – fake news oraz jak je rozpoznać.
Przede wszystkim jednak 24 lutego to doskonały dzień, abyśmy się trochę bardziej się poznali. Dlatego Biblioteka Gdynia zaprasza również na realizowane w ramach współpracy z UNICEF warsztaty Kultura w alfabecie, alfabet w kulturze oraz plecenia wianków, w czasie którego będzie czas i na stworzenie wyjątkowych, niezapomnianych prac, jak również do porozmawiania i poznania siebie oraz naszych kultur. Całość wydarzenia zwieńczy Improwizowany introwertyczny występ muzyczny, kiedy to wystąpi para dość nieśmiałych, acz utalentowanych muzyków z Ukrainy.

Serdecznie zapraszamy do Biblioteki z Pasją (al. Niepodległości 96/98, bud, IA) już 24 lutego od godziny 16:00.

HARMONOGRAM WYDARZENIA

Scena w bibliotece

16:00 | Warsztaty Kultura w alfabecie, alfabet w kulturze | Veranika Maskaliova (UNICEF) (13+)

17:00 | Szukanie i niesienie pomocy. Panel dyskusyjny: Eugenia Glazzo (aktywistka, dr ekonomii), Grażyna Pławecka (psycholożka, terapeutka) i Katarzyna Król (bibliotekarka, koordynatorka punktu pomocy materialnej na Dworcu Głównym w Gdyni) | Marta Tymińska (aktywistka, kulturoznawczyni) (UNICEF)

18:00 | Człowiek w obliczu wojny. Panel dyskusyjny: Tomasz Besta (psycholog, profesor w Instytucie Psychologii UG), Hanna Łozowska (specjalistką od literatury faktu) i Borys Badtke (specjalista od kultury popularnej oraz wojskowości) | Karolina Jaskierska (bibliotekarka, filmoznawczyni).

19:00 | Improwizowany introwertyczny występ muzyczny | Anastasiia i Vlad (UNICEF)

Sala biblioteczna

17:00 | Warsztaty plecenia wianków ukraińskich | Mariia Fedorchak i Anastasia Vvedenska (13+) (UNICEF)

18:00 | Fake newsy – jak rozpoznać, jak się bronić?

Goście, gościnie

dr Eugenia Galazzo – pochodzi z m. Dnipro w Ukrainie, od 2014 roku, kiedy rozpoczęła się agresja Rosji na wschodzie Ukrainy, wyjechała na stypendium naukowe do Polski. Doktor ekonomii, prezes Fundacji Interdisciplinary Research Foundation z siedzibą w Warszawie.
Grażyna Pławecka – psycholog i certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. W pracy terapeutycznej wykorzystuje metody klasycznej terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) jak również terapii akceptacji i zaangażowania (ACT). Obecnie pracuje z młodzieżą od 14 roku życia i dorosłymi.
Katarzyna Król – bibliotekarka z powołania, na co dzień pracuje w Bibliotece z Pasją, współpracowała z punktem szczepień w 2021 roku, a w 2022 koordynowała punkt pomocy materialnej na Dworcu w Gdyni. Prowadzi krótkoterminowe kursy języka polskiego jako obcego. Lubi sport i przyrodę, fascynują ją grzyby.

dr Marta Tymińska – z wykształcenia psycholożka i kulturoznawczyni. W swojej pracy naukowej skupia się przede wszystkim na grach cyfrowych i ich kulturotwórczej roli. Swoją pracę doktorską poświęciła relacji gracz-awatar. Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim na stanowisku adiunkta.
dr hab. Tomasz Besta, prof. UG pracuje na Uniwersytecie Gdańskim; jest kierownikiem Pracowni Psychologii Środowiskowej i Relacji Międzygrupowych i współorganizatorem grupy badawczej Protest Lab Gdańsk. Interesuje się analizą relacji międzygrupowych, działań zbiorowych, dynamiką grup oraz radykalizmem i działaniami z użyciem przemocy. Prowadził badania między innymi wśród osób uczestniczących w Marszach Równości, Czarnych Protestach, Światowych Dniach Młodzieży, strajku nauczycieli, a także wśród wolontariuszy WOŚP i kibiców piłkarskich. Zaangażowany w kilka projektów międzykulturowych, poszukując odpowiedzi na pytania, jak kultura kształtuje stereotypy, oczekiwania wobec kobiet i mężczyzn, akceptację przemocy, czy tęsknoty za silnymi autorytarnymi liderami. Współautor książki Między Grupami. Przewodnik po relacjach z ludźmi, którzy się od nas różnią oraz Walcz, protestuj, zmieniaj świat. Psychologia aktywizmu.

Hanna Łozowska – kuratorka wydarzeń literackich, dziennikarka, doktorantka literaturoznawstwa, studiowała w Polskiej Szkole Reportażu. Na co dzień opiekunka programów literackich w Gdańsku. Związana także z Agencją autorską „Opowieści”. Prowadzi blog Halo, książki. Entuzjastka równości.
Borys Badtke – miłość do Batmana wyssał z mlekiem matki, od 1997 roku fanatyk Gwiezdnych Wojen. Nerd, gracz, filmowiec, rysownik, teraz też youtuber. Ogląda, robi, analizuje i wykłada o filmach i popkulturze od lat. Od festiwali po domach kultury. Studiował na Akademii Marynarki Wojennej oraz Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej. Brał udział w planach filmowych, reklamach. Kocha suchy humor, imperium galaktyczne i kotki.

Karolina Jaskierska – kierowniczka Biblioteki z Pasją, prowadzi dyskusyjny klub książki, interesuje się popkulturą, lubi komiksy i anime, uwielbia jeździć na rowerze, młoda mama dwóch kitku.


/UA

Людина в кризі

24 лютого вже ніколи не буде безглуздою датою. Ці кілька цифр, кілька букв назавжди будуть пов’язані з трагедією, стресом, величезними людськими стражданнями, але також з надією, сестринством і братерством. Ми знаємо, що 24 лютого ми були не одні.

Це гарний час, щоб зупинитися на кількох питаннях, актуальність яких продемонструвала минулорічна історія: про те, як допомогти в місці кризи і в безпечних місцях, як дізнатися, що і де необхідно, як, нарешті, координувати допомогу у співпраці з місцевими органами влади. Також варто подумати про те, як ми діємо перед обличчям війни і як ми розповідаємо про війну. Також не може бути пропущено питання, яке актуальне сьогодні з різних причин-фейкові новини і як їх розпізнати.

Але, перш за все, 24 лютого-чудовий день для нас, щоб пізнати один одного трохи більше. Тому ми також запрошуємо вас на семінари, що проводяться у співпраці з ЮНІСЕФ, „культура в алфавіті”, „алфавіт в культурі” і „плетіння вінків”, під час яких буде час і для створення унікальних, незабутніх робіт, а також для спілкування і пізнання себе і наших культур. Весь захід завершиться імпровізованою інтровертною музичною виставою, коли виступить пара досить сором’язливих, але талановитих музикантів з України.

Запрошуємо вас до :
Biblioteka z Pasją (Al. Zwycięstwa 96/98, bud. IA) 24 лютого з 16:00.

Розклад події:


Сцена в бібліотеці


16:00 | Семінар культура в алфавіті, алфавіт в культурі | Veranika Maskaliova (ЮНІСЕФ) (13+)

17:00 | пошук і допомога. Панельна дискусія: Eugenia Glazzo (активіст, доктор економіки), Grażyna Pławecka (психолог, терапевт) і Katarzyna Król (бібліотекар, координатор пункту матеріальної допомоги на Центральному вокзалі Гдині) | Marta Tymińska (активіст, культуролог) (ЮНІСЕФ)
18:00 | людина перед обличчям війни. Панельна дискусія: Tomasz Besta (психолог, професор Інституту психології UG), Hanna Łozowska (фахівець з наукової літератури) та Borys Badtke (фахівець з популярної культури та військової справи) | Karolina Jaskierska (бібліотекар, кінознавець).

19:00 | імпровізована інтровертна музична вистава | Anastasiia i Vlad (ЮНІСЕФ)

Бібліотечний зал

17:00 | Майстер-клас з плетіння українських вінків | Mariia Fedorchak i Anastasia Vvedenska (13+) (ЮНІСЕФ)

18:00 | Fake News – Як дізнатися, як захистити себе?

Kontakt dla mediów:
Dział Marketingu i Promocji Literatury
Biblioteka Gdynia
promocja@bibliotekagdynia.pl
Tel. 58 667 98 27