Chodź do kina! Wakacje #wGdyni

Termin

01 lipca 2020
30 sierpnia 2020

Rodzaj biletu

Adres

Po trzymiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią, kultura w Gdyni wraca do regularnej działalności. Tego lata w repertuarze Kina Studyjnego Gdyńskiego Centrum Filmowego oprócz premier pojawiają się także znane i lubiane tytuły. A to dopiero początek.

Dostosowując się do nowych warunków bezpieczeństwa, w obiektach zmniejszono liczbę osób, które mogą jednocześnie przebywać w sali kinowej. Widzów obowiązują maseczki, dezynfekcja rąk i zachowanie bezpiecznego dystansu społecznego. Przerwy między seansami są dłuższe, dzięki czemu w tym samym czasie i miejscu nie gromadzi się za dużo osób. Obsługa z kolei ma czas na wietrzenie sal kinowych oraz dezynfekcję klamek, poręczy schodów czy przycisków w windach.

Szanowni Państwo, niezmiernie miło nam poinformować, że już od 6 czerwca wznowiło swoje funkcjonowanie Gdyńskie Centrum Filmowe, które przygotowało ofertę kinową dla mieszkańców Gdyni. To jest Kino na Patio, to jest także wznowienie lubianego cyklu „Sztuka w kinie”, zapraszająca na wystawy z całego świata. To także filmy powtarzane, ale również premiery, które mogą Państwo w bezpiecznych warunkach w naszym Gdyńskim Centrum Filmowym obejrzeć – informuje Maja Wagner, naczelnik Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta Gdyni. – Kolejną atrakcją kinową, przygotowaną dla mieszkańców, aczkolwiek będącą już tradycją jest Kino Letnie w Orłowie. To także kino w Muzeum Emigracji, Dyskusyjny Klub Filmowy, który także rozpoczął swoją działalność i bardzo serdecznie Państwa zaprasza. I kina te najbliżej, kina w dzielnicach, na które Państwo oddawali swoje głosy, czy w Budżecie Obywatelskim, czy poprzez decyzje Rad Dzielnic też będą prezentowały różne projekcje filmowe w dogodnym dla Państwa czasie.

Kino Studyjne GCF

Kino Studyjne GCF zostało ponownie otwarte 6 czerwca, czyli w dniu, w którym kina i teatry mogły wznowić działalność w ramach kolejnego etapu odmrażania gospodarki i życia społecznego.

W wakacje do Kina Studyjnego GCF można wybrać się codziennie i to już nawet od przedpołudnia.

Kasa na miejscu jest czynna pół godziny przed pierwszym seansem, a każdego dnia w repertuarze pojawia się około dziesięciu lub dwunastu tytułów.

Już od pierwszych dni wznowionej działalności nie zabrakło pokazów przedpremierowych, które długo czekały na swoją kinową premierę.
Przykładem takiego filmu jest „Zdrajca”, „Nasz czas” czy „Pojedynek na głosy”.

Wróciły również obrazy prezentowane wcześniej: „Prawda” i „Sala samobójców. Hejter”. Powodzeniem wciąż cieszą się hity „Parasite” i „Dżentelmeni”.

Poza tym kalendarz nadchodzących premier przewiduje co tydzień kilka nowych tytułów.
Aktualny repertuar dostępny jest na stronie GCF

„Sztuka w Centrum”

Do repertuaru powrócił również popularny wśród stałych widzów cykl dokumentalny „Sztuka w Centrum”, prezentujący filmy poświęcone wybitnym malarzom i ich twórczości. Dokumenty są poświęcone wybranym artystom, prezentując ich prace zgromadzone na głośnych wystawach zorganizowanych przez najważniejsze muzea sztuki na świecie.

Tego lata Kino Studyjne GCF pokaże między innymi filmy:

5 lipca – „W Poszukiwaniu Chopina”
19 lipca – „Michał Anioł. Miłość i śmierć”
2 sierpnia – „W poszukiwaniu Haydna”
16 sierpnia – „Portrety ówczesnych ogrodów. Od Moneta do Matisse’a z The Royal of Arts w Londynie”

Wyjdź z domu! #chodźdokina

Tegoroczny Festiwal Nowe Horyzonty, jedno z największych wydarzeń filmowych w Polsce, został przeniesiony na listopad 2020, w związku z czym pod koniec lipca Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na tak zwane Tournée Nowych Horyzontów. 

W programie Tournée są trzy wyjątkowe filmy, które nie miały jeszcze swojej premiery kinowej: „Przynęta” – zwycięzca ubiegłorocznej edycji Nowych Horyzontów (seans 24 lipca), „Ema” – przebój nadchodzącej edycji Festiwalu (25 lipca) i „Liberté” – jeden z najbardziej ekscentrycznych filmów ostatniej edycji Nowych Horyzontów (26 lipca).

LATO NA PATIO

Lato na Patio, czyli kino plenerowe w Gdyni, fot. Marcin Mielewski
Lato na Patio, czyli kino plenerowe w Gdyni, fot. Marcin Mielewski

Bezpłatne seanse klasyki filmowej i pełnometrażowych hitów kinowych, pokazy filmów Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz ulubione polskie animacje dla dzieci – to wszystko jest dostępne  w kinie plenerowym dla mieszkańców Trójmiasta oraz turystów.

W ramach akcji LATO NA PATIO od czerwca do końca sierpnia nie zabraknie atrakcji filmowych, ale też zajęć rekreacyjnych i warsztatów tematycznych.

Kino plenerowe działa na charakterystycznym czerwonym patio obok budynku Gdyńskiego Centrum Filmowego przy Placu Grunwaldzkim w Gdyni, niedaleko plaży.
Wstęp na pokazy jest bezpłatny, a liczba dostępnych miejsc ograniczona.

W programie codziennie o godzinie 15:00 prezentowane są „Filmy z Gdyni”, czyli filmy dyplomowe i etiudy studentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Wśród nich krótkie metraże nagradzane na wielu festiwalach filmowych w Polsce i za granicą.

Wakacyjną atmosferę dopełniają fragmenty koncertów z cyklu „GSF on Stairs”, zarejestrowanych latem ubiegłego roku. Przeboje muzyki filmowej, z towarzyszeniem muzyków pod kierownictwem L.U.C. Łukasza Rostkowskiego śpiewają Maria Sadowska, Anna Dereszowska, Magdalena Kumorek Klaudia Szafrańska.

Można też posłuchać konferencji prasowych z udziałem twórców filmów z konkursu głównego ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, a także obejrzeć wybrane odcinki Kroniki Festiwalowej.

W poniedziałki, środy i piątki o godzinie 10:00 czekają filmy animowane dla dzieci, „Rodzina Treflików”, „Przytul mnie”, „Żubr Pompik” oraz klasyka gatunku, czyli „Bolek i Lolek”.

W weekendy można się wybrać na dwa pełnometrażowe seanse filmowe, a w piątki Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na przegląd kultowych dzieł takich twórców jak David Lynch, Jean-Pierre Jeunet lub Marc Caro.

W lipcu i sierpniu kolejną odsłoną piątkowego plenerowego cyklu będzie prezentacja klasyków kina amerykańskiego. Widzowie zobaczą na ekranie największe gwiazdy: Avę Gardner, Gary Coopera, Cary Granta czy Audrey Hepburn.

W programie nie zabraknie też filmów niemych z lat dwudziestych ubiegłego wieku.
To będzie wyjątkowa okazja, aby zapoznać się z twórczością trzech wielkich komików kina amerykańskiego: Charlie Chaplina, Bustera Keatona i Harolda Lloyda.

Informacje na temat kolejnych seansów w kinie plenerowym Gdyńskiego Centrum Filmowego warto śledzić na jego stronie internetowej oraz na Facebooku. To tutaj ukażą się wkrótce szczegóły dodatkowych zajęć warsztatowych i rekreacyjnych, na przykład sesji jogi czy spotkań dla psiarzy.

Partnerami projektu jest Gdynia Rodzinna i Centrum Aktywności Seniora w Gdyni. 

Klub Filmowy w Muzeum Emigracji i Kino Letnie

Seans na plaży w Kinie Letnim, fot. Marcin Mielewski
Seans na plaży w Kinie Letnim, fot. Marcin Mielewski

6 czerwca do regularnej aktywności powrócił także Klub Filmowy w Muzeum Emigracji, a na plażę w Orłowie zawitało Kino Letnie.

Kino Letnie to cieszący się ogromnym zainteresowaniem cykl wakacyjnych spotkań z kinem światowego formatu. Pokazy odbywają się w każdy poniedziałek, od 22 czerwca do 24 sierpnia.

Przez całe wakacje będzie można obejrzeć 10 filmów. Wyjątkowo w tym roku pokazy będą się odbywały bezpośrednio na plaży w tym samym miejscu, gdzie znajdowała się Scena Letnia Teatru Miejskiego. Wstęp wolny.

Wieczorne projekcje kina plenerowego w Orłowie poświęcone będą najciekawszym filmom ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na takich festiwalach jak Cannes, San Sebastian, Wenecja, Berlinale czy Europejskie Nagrody Filmowe.

W programie pojawią się między innymi „Sokół z masłem orzechowym”, „Parasite”, „Pechowi Szczęściarze”, „Wszyscy wiedzą” i „Ból i blask”, ostatnie dzieło hiszpańskiego reżysera Pedro Almodóvara. Na te seanse wchodzi się na podstawie biletów.

Kino po sąsiedzku

W tym roku w siedmiu dzielnicach Gdyni odbędą się plenerowe projekcje filmowe. To inicjatywa, która powstała w ramach Budżetu Obywatelskiego (poza jednym projektem na Karwinach).

Projektem zostały objęte dzielnice Gdyni: Karwiny, Dąbrowa, Leszczynki, Grabówek, Cisowa, Chwarzno-Wiczlino oraz Redłowo.

W tym przypadku salą kinową staje się istniejąca infrastruktura, na przykład amfiteatr przy szkole na Karwinach albo łąka na Chwarznie-Wiczlinie.

W programie można obejrzeć tak zwane „kino środka” ostatnich dwóch lat, czyli te najbardziej popularne i lubiane produkcje: „Greenbook”, „Nieznajomi”„Miszmasz, czyli Kogel-Mogel 3”Wstęp wolny.

,