W imieniu Galerii Debiut zapraszamy 13 września 2024 r. o godzinie 12:30 na wernisaż wystawy absolwentów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. M. Abakanowicz w Gdyni – „Blizny”.
Wystawa towarzyszy obchodom 80-lecia szkoły w 2025 r.
Uczestnicy wystawy:
Agnieszka Babińska
Izabela Borkowska
Rafał Borkowski
Beata Nowakowska-Kiwior
Beata Magdalena-Ostrowska
Kuratorka wystawy:
Agnieszka Babińska
Blizny
Czym są blizny? Blizna to miejsce po ranie. To ślady, uszkodzenia, zrosty, spojenia, szwy, skazy, szramy, zniszczenia, deformacje i niedoskonałości. Blizny fizyczne ale też te dziedziczone blizny – traumy pokoleniowe. Blizny mechaniczne, organiczne, interwencyjne. Widoczne i niewidoczne. Bardzo często opowiadają osobistą historię każdego z nas – te po cesarskim cięciu, mastektomii i wypadkach są dowodem siły. Są jak stygmaty na naszym ciele. Blizny, które dały życie i które je ochroniły są fizycznym dowodem przeżytych doświadczeń.
Blizny mogą być też rodzajem wyrazu artystycznego – body art i jego ekstremalne formy jak skaryfikacja (nacinanie skóry) czy branding (przypalanie skóry za pomocą gorącego metalu), co prowadzi do powstania trwałych uszkodzeń skóry w kształcie wzorów. Blizny symboliczne, religijne czy te będące elementem złożonego rytuału.
Dla wielu są źródłem dyskomfortu, niepokoju czy wstydu, stygmatyzowane w społeczeństwie, które stawia za wzór piękno bez skazy. Często zakrywane, kamuflowane ale też noszone z dumą jako fizyczny manifest emocjonalnych doświadczeń, podobnie jak w kintsukuroi – japońskiej sztuce naprawiania zniszczonej ceramiki złotem.
Te „piękne wady”, będące śladem bólu, urazów fizycznych lub duchowych są częścią tożsamości, przypominają o czymś szczególnie – o kruchości egzystencji.
———————————————————-
O artystach:
Agnieszka Babińska
ur. w Gdańsku artystka wizualna, fotografka, dydaktyczka, adiunktka na Kierunku Fotografia (Wydział Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku), gdzie prowadzi Pracownię Fotografii Inscenizowanej). Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych im. Magdaleny Abakanowicz – specjalność formy użytkowe/metaloplastyka, studia na kierunku Fotografia na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Uzyskała stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuk filmowych w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, Wydział Operatorski i Realizacji Telewizyjnej.
Zajmuje się fotografią inscenizowaną, od wielu lat fotografując siebie i konsekwentnie realizując prace o bardzo osobistym wymiarze, które zakwalifikować można do nurtu feministycznego. Patrząc od strony upodobań gatunków i konwencji zajmuje się fotografią klasyczną, ale w zasięgu jej zainteresowań jest również wideo-art, instalacja i nowe media. W swoich pracach podejmuje grę z własną tożsamością. Jednocześnie dotyka problemów kobiecości uwikłanej w stereotypy kulturowe. Artystka nie ustaje w poszukiwaniu swojego ja. Równocześnie interesuje ją „materialność” obrazu.
Izabela Borkowska
ur. 16.02.1972 w Gdyni w rodzinie o korzeniach kaszubskich, mocno związanej z historią i przemianami społeczno-etnicznymi regionu. Kształciła się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie oraz na wydziale Sztuk Pięknych, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Artystka multimedialna, o bardzo szerokim spektrum działań twórczych. Począwszy od form przestrzennych, graficznych, fotografii po instalacje, design i scenografię. W twórczości interesuje ją miejsce kobiety w obecnym świecie. Jej wrażliwość na aspekt pamięci, przemijania i trwania bardzo często kieruje jej poszukiwania w stronę uniwersalnych wartości ludzkich. Wciąż pozostając czułą na piękno otaczającego świata.
Wybrane formy wypowiedzi artystycznych zawsze podporządkowuje treści prac. Tworząc tym samym bardzo szeroki i uniwersalny język wypowiedzi wizualnych. Czasem zmierza do lirycznego symbolu by za innym razem skonfrontować widza z monumentalna formą.
Swoją potrzebę budowania więzi i tworzenia komunikatu międzyludzkiego dopełnia po przez działania społeczno kulturalne, promujące polską kulturę we Francji. Jest pomysłodawczynią i aktorem licznych projektów o charakterze naukowym, kulturalnym i społecznym.
„Człowieczeństwo jest dobrem trwałym, jednak i ono może ulec zapomnieniu”.
Jest współtwórczynią projektu badawczo-artystycznego ON(a), zrzeszającego obecnie artystów z wielu krajów i ośrodków dydaktycznych.
Rafał Borkowski
artysta wizualny, urodzony 11.10.1973 w Gdańsku. Od 2000 roku pracuje w ÉSAD, Wyższa Szkoła Sztuki i Designu w Orleanie we Francji. Prowadzi pracownię rysunku, koncepcji i nowych form rysunku oraz rysunku w przestrzeni publicznej. W 2014 roku otrzymał narodową nominację profesorską.
Swoje artystyczne badania skupia na problematyce tożsamości, czasu i przemian. Zarówno w technologicznym jak i naturalnym znaczeniu. Wybór narzędzi podporządkowuje bezpośrednio podjętej problematyce, tworząc prace o charakterze interdyscyplinarnym. W ostatnim czasie dzięki współpracy z biurem biotechnologii i biologii molekularnej przy Narodowym Centrum Badań Naukowych w Orleanie, wprowadził do swoich badań zagadnienia transgeniczne.
Jest współtwórcą projektu badawczo-artystycznego ON(a), zrzeszającego obecnie artystów z wielu krajów i ośrodków dydaktycznych.
Jest zaangażowany w działania społeczno-artystyczne skupiające się budowaniu wymian międzykulturowych.
Beata Nowakowska-Kiwior
ur. 6 lipca 1971 roku.
Absolwentka PLSP w Gdyni- Orłowie dział Formy Użytkowe o specjalności Metaloplastyka.
-Dyplom magistra wychowania plastycznego PWSP w Krakowie
-Specjalizacje u profesora Jerzego Jędrysiaka – Pracownia Linorytu
-Specjalizacja u profesora Jacka Zaborskiego – Pracownia Litografii
-Atelier ADAC Litografia, Paryż
Od około 20 lat pracuje jako artysta pedagog interweniujący w różnych placówkach oświatowych w Paryżu i regionie paryskim.
Prowadzi także autorskie warsztaty plastyczne skierowane dla polonii paryskiej „Atelier Małego Artysty”
Od 2003 roku należy do związku artystów plastyków MDA w Paryżu.
Bierze udział w wystawach indywidualnch i zbiorowych:
2024 La Balade Onirique La jardinerie, Bagnolet
2023 Les Puces de l’ illustration, Campus de l’ image, Bagnolet
2023-2018 Drzwi otwarte pracowni artystycznych /Montreuil, Bagnolet, Paryż/
2020 Być Polką, być Francuzką Hotel Mercure, Gdańsk
2019 Nano’Art 10-9, Galeria Roi Doré, Paryż
2019 Trolls et Bestioles Musée Arts Fantastiques, Bruksela
2019 LIL’ART 18 edition, Lilas
2019 „Ils ont peint Bagnolet” Château d’Étang, Bagnolet
2018 Dessins et Digigraphies l’Angle d’Art, Bagnolet
2018 „Lieux improbables” Centre culturel S. Signoret Courcouronnes
Beata Magdalena Ostrowska
Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni- Orłowie (1991), Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni podstaw rzeźby prof. Alberta Zalewskiego, dyplom obroniła u prof. Franciszka Duszeńki (1999). Międzywydziałowe Studium Pedagogiczne na Uniwersytecie Gdańskim (2002).
„Pracuję w drewnie, papierze i ceramice. Swoje życie związałam z kaszubską wsią, gdzie zamieszkałam zaraz po obronie dyplomu z rzeźby. Jestem mamą czwórki wspaniałych dzieci. Na naszej ziemi tworzymy Spokój Festiwal, którego pomysłodawcą jest Janek, najstarszy syn. To wydarzenie muzyczno-artystyczne, które pozwala na odkrywanie nowych talentów z różnych dziedzin sztuki. W kontakcie z naturą szukam inspiracji do swoich prac. Wszystko to, co pozostawia ślad zarówno w otaczającej nas rzeczywistości, jaki i naturze ludzkiej jest dla mnie inspirujące. Obecnie jestem w trakcie studiów psychologicznych oraz uczęszczam do studium i szkoły socjoterapii i psychoterapii psychodynamicznej.”
Wystawy, plenery:
1993 „Nowa Archeologia” – Galeria K.S. Żak, Gdańsk
1993 „Szczyt” – pamięci Wajdy Rutkiewicz- Galeria K.S Żak, Gdańsk
1995 „Portfolio” – BWA, Sopot
1996 Plener i wystawa, Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko
1996 „Orońsko 96″ – ASP, Gdańsk
1998 Sympozjum i wystawa „Lentzke Stajkoski Organization”, Niemcy
1998 Plener i wystawa – wyspa Öland, Szwecja
1999 „Ślad” wystawa dyplomowa, ASP, Gdańsk
2000 „Ulan” Polska Sztuka Dekoracyjna, Muzeum im. Xawerego Dunikowskiego, Warszawa
2001 Młoda Rzeźba Gdańska- Galeria Rzeźby, Gdańsk
2001 „Wiosna Młodych” – Galeria Refektarz, Kartuzy
2014 Plener i wystawa z okazji 50-lecia Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
2016 „Ziemia” – plener i wystawa, Szreniawa
2018 „Sławoj Ostrowski, Magdalena Ostrowska” – Galeria Sztuki Nowy Warzywniak, Oliwski Ratusz Kultury
———————————————————-
Wystawę będzie można oglądać do 29 września 2024 r.
wtorek-piątek 10:00-15:00
sobota-niedziela 11:00-16:00
Wstęp wolny
Galeria Debiut przy Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Magdaleny Abakanowicz w Gdyni
ul. Orłowska 8.