BALLADY OSIEDLOWE

Termin

11 września 2020 13 września 2020 25 września 2020 26 września 2020 27 września 2020

Rodzaj biletu

Adres

TEATR GDYNIA GŁÓWNA ORAZ MIASTO GDYNIA ZAPRASZAJĄ
NA WYJĄTKOWE WYDARZENIE:

MIASTO Z MARZEŃ

CYKL KONCERTÓW PLENEROWYCH ZAINSPIROWANYCH OPOWIEŚCIAMI O GDYNI
I JEJ MIESZKAŃCACH, REALIZOWANYCH W RAMACH PROJEKTU BALLADY OSIEDLOWE

Żaden gejzer wyobraźni nie jest w stanie sprostać bogactwu życia. Tak można podsumować owoc poszukiwań, które poprzedziły powstanie „Ballad Osiedlowych”. Wyruszyliśmy na podbój Gdyni, szukając osób, które zechcą podzielić się z nami swoimi historiami. Na naszym szlaku było Witomino, Meksyk, Oksywie, Cisowa oraz rejon ulic Zamenhofa i Opata Hackiego (ZOH).  Historie, które usłyszałem od napotkanych ludzi, stały się kanwą piosenek. Piosenek trudnych, bo każda jest jak cały osobny spektakl. A kipi w nich tyle kolorów, że… po przetworzeniu opowieści na piosenki, chyba najsilniejszym uczuciem jest NIEDOSYT. Jeszcze tyle wątków, tak pięknych, przejmujących, wzruszających, się nie zmieściło… Niektórzy
z moich rozmówców rozpoznają siebie w tych piosenkach od razu. Innych poukrywałem, skleiłem z innymi bohaterami, aby w ten sposób uczynić
 ich opowieść bardziej uniwersalną.

Na scenie towarzyszyć mi będzie Basia Lamprecht, jedna z najzdolniejszych absolwentek PPSWA im. Baduszkowej w Gdyni ostatnich lat. A na instrumentach, trzej czarodzieje: Grzegorz Nadolny – czarodziej kontrabasu, Jan Jarecki – czarodziej klawisza oraz Ireneusz Kaczmar – czarodziej perkusjonaliów.

Pewna pani redaktor powiedziała mi, że czasem boi się słuchać moich piosenek. Boi się emocji, jakie one wywołują. Te opowieści chyba ja sam boję się śpiewać…

Kuba Kornacki

Wzruszające, fascynujące i autentyczne! Właśnie takie są historie zebrane podczas spacerów i rozmów z mieszkańcami gdyńskiego Witomina, Meksyku, Oksywia, Cisowej, ZOH-u oraz Fikakowa. Teraz wrócą one do ich autorów na koncertach osiedlowych ballad, które zorganizujemy właśnie w tych gdyńskich dzielnicach. Ballady zebrał i napisał aktor i tekściarz Kuba Kornacki. Zaśpiewa je na scenie razem z aktorką Barbarą Lamprecht, towarzyszyć im będą: Grzegorz Nadolny (kontrabas), Jan Jarecki (klawisze), Ireneusz Kaczmar (instrumenty perkusyjne). Koncerty są częścią teatralno-społecznego projektu „Ballady Osiedlowe” realizowanego przez Teatr Gdynia Główna.

Teksty, reżyseria Kuba Kornacki Kompozycje, kierownictwo muzyczne Jan Jarecki

Terminy prezentacji:

11 września 2020 g. 19.00 teren SP 35, ul. Uczniowska 1 WITOMINO
13 września 2020 g. 19.00 ogród deszczowy, ul. Śliwkowa 4 OSIEDLE MEKSYK
25 września 2020 g. 19.00 patio Przystani Sąsiedzkiej, ul. Śmidowicza 49 OKSYWIE
26 września 2020 g. 19.00 parking Parafii pw. Przemienienia Pańskiego, ul. Kcyńska 2 CISOWA
27 września 2020 g. 19.00 parking za Przystanią Sąsiedzką, ul. Opata Hackiego 33 ZOH

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2749783738640834/


WIĘCEJ O PROJEKCIE:

Teatr Gdynia Główna znowu wgryza się w tkankę miasta, by odnaleźć mało znane historie
z gdyńskich dzielnic. Nasz najnowszy projekt „Ballady osiedlowe” to kolejna wyprawa
we wciąż nieodkryte zakamarki miasta. Jesteśmy przekonani, że właśnie tam znajdziemy fascynujące i wzruszające opowieści, które warto ocalić od zapomnienia, opracować i przedstawić na scenie. Gdyńskie opowieści powinny też wrócić do ich autorów – teatralne i muzyczne plenerowe prezentacje będą więc miały miejsce w dzielnicach, gdzie je usłyszeliśmy.
Przygotujemy koncert ballad na kanwie opowieści mieszkańców Witomina, Oksywia, ZOH-u, Meksyku, Cisowej oraz Fikakowa i spektakl teatralny na motywach historii mieszkańców ZOH-u, czyli rejonu ulicy Zamenhofa i Opata Hackiego. W ramach projektu zostaną również zorganizowane warsztaty literackie, które poprowadzi aktor i tekściarz, Kuba Kornacki.

W przypadku opadów deszczu koncerty odbędą się w Teatrze Gdynia Główna, Plac Konstytucji 1, Dworze PKP Gdynia Głowna

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach projektu „Ballady osiedlowe” jest bezpłatny.

Liczba miejsc jest ograniczona.

Obowiązuje maseczka lub przyłbica.

Projekt finansowany ze środków Miasta Gdyni.

Odwiedź i polub nasz profil na Facebooku: https://www.facebook.com/gdyniareaktywacja/

Salcia Hałas – jej debiutancka książka „Pieczeń dla Amfy” – opowieść o życiu mieszkańców gdańskiego falowca – uhonorowana została Nagrodą Literacką Gdynia (2017) oraz nominacją do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2017). Na motywach jej drugiej powieści „Potop”, powstał spektakl „Potop. Pieśń o końcu świata” w reżyserii Ewy Ignaczak, który trafił do repertuaru Teatru Gdynia Główna. Autorka scenariuszy „Bohater Osiedla” w projekcie „Gdynia ReAktywacja” Teatru Gdynia Główna.

Jakub Kornacki – absolwent PWST w Krakowie (1997), solista Teatru Muzycznego w Gdyni (do 2008), wykładowca SWA w Gdyni. Autor piosenek, tłumaczeń, książek dla dzieci i dla dorosłych, scenariuszy teatralnych i radiowych. Założyciel i lider zespołu Kanaan.
Jego debiutancka powieść dla dzieci, „Ucho w opałach”, zapoczątkowała w 2018 r. nowe pasmo w Radiu Gdańsk, „Poczytaj mi Radio”. Po 10- letniej przerwie powrócił na scenę dramatyczną spektaklem „Tchórz. Odważna tragikomedia” w reżyserii Jacka Bały w Teatrze Gdynia Główna. Zagrał również w „Próbach Józefa K.” wg „Procesu” F. Kafki w reż. Ewy Ignaczak oraz „… i jakoś to będzie” wg „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza w reż. Idy Bocian.