95. Urodziny Gdyni

Termin

02 lutego 2021
28 lutego 2021

Rodzaj biletu

Adres

Rozpoczynamy świętowanie 95. rocznicy nadania naszemu miastu praw miejskich. Te urodziny będą inne niż zwykle – i słusznie, bo bezpieczeństwo jest najważniejsze. Aby umożliwić bezpieczne świętowanie, większość aktywności przeniesiono w przestrzeń miasta. Świętować będziemy też w dzielnicach i w domowym zaciszu.

Mimo ograniczeń i sytuacji epidemicznej jednostki miejskie przygotowały sporo wydarzeń aktywizujących całe rodziny.

Z Gdyni do Kalifornii

 

Z okazji 95. urodzin Gdyni Muzeum Emigracji zaprezentuje „gdyński” eksponat ze swoich zbiorów oraz zaprosi do zabawy najmłodszych.

W dniach 2-14 lutego w gablocie „Rzecz z historią” zwiedzający będą mogli obejrzeć tablicę rejestracyjną z napisem „Gdynia”, pochodzącą z amerykańskiego stanu Kalifornia. Należała ona do polskiej emigrantki z Gdyni, która otrzymała ją w prezencie od swojego męża. Rejestracja była używana przez dwadzieścia lat na wszystkich samochodach właścicielki.

Z kolei Dział Edukacji zaprosi dzieci do wykonania własnoręcznych replik gdyńskich budynków i obiektów. Zdjęcia gotowych prac będzie można udostępniać na Facebooku Muzeum Emigracji. Na wszystkich twórców-konstruktorów czeka nagroda.
Więcej na stronie www.polska1.pl.

„Kolorowy przejazd po mieście”

 

Kiedy nie można pojechać na urodziny, urodziny przyjadą do Was. Świętowanie przeniesie się już w ten weekend do dzielnic za sprawą kolorowego przejazdu urodzinowego.

W ramach wyjątkowego wydarzenia plenerowego pt. „Kolorowy przejazd po mieście” w dniach 6 i 7 lutego ekipa artystów ze śpiewem na ustach odwiedzi wszystkie dwadzieścia jeden dzielnic, aby wspólnie z dziećmi w ten nietypowy sposób celebrować urodziny Gdyni.

– Co roku, wspólnie z Wami drogie dzieci, radośnie obchodzimy Urodziny Gdyni na wielkim karnawałowym balu w Gdynia Arena. W tym roku pandemia pokrzyżowała nasze plany. I choć nie możemy Was zaprosić na bal, znaleźliśmy inny bezpieczny sposób, żeby wspólnie świętować. Zapraszamy Was na plenerowe wydarzenie pod tytułem „Kolorowy przejazd po mieście”. Będziecie mogli z dystansu, ale z uśmiechem na twarzy, zaśpiewać z nami urodzinową piosenkę i spotkać we wszystkich dwudziestu jeden dzielnicach nasz kolorowy samochód, śpiewające dzieciaki, szczudlarzy i klaunów, którzy zostawią Wam latającą niespodziankę. Wierzę w to, że uda nam się wspólnie świętować 95. urodziny Gdyni! – mówi prezydent Wojciech Szczurek.

– Nie chcieliśmy rezygnować z tego radosnego święta, jakim są urodziny Gdyni. W zaplanowanych 21 punktach odbędzie się krótki, 15-minutowy pokaz dla dzieci, na tej nietypowej scenie, podczas którego zaśpiewana zostanie piosenka napisana specjalnie z okazji urodzin miasta. Dzieciom wręczone zostaną okolicznościowe latające balony – zaprasza Beata Szadziul, naczelnik Wydziału Polityki Rodzinnej.

Ekipa złożona z kilku aktorów, konferansjera, animatorek i cyrkowców przejedzie przez gdyńskie ulice i dzielnice w specjalnie oznakowanym urodzinowym samochodzie-platformie i autobusie ZKM.
Wypatrujcie wesołego korowodu 6 i 7 lutego w godz. 10.00-16.00.

Szczegółowa trasa „Kolorowego przejazdu po mieście” oraz więcej informacji na stronie www.gdyniarodzinna.pl i na FB: www.facebook.com/GdyniaRodzinna 

Gdynia – surrealistyczne fantazje

 

 

Ci, którzy w tym czasie chcieliby się oddać niespiesznej refleksji, mogą obejrzeć wystawę Jacka Dworakowskiego dostępną od 6 lutego. Plansze rozstawione zostaną przy ul. Armii Krajowej wzdłuż pl. Grunwaldzkiego.

Wystawa fotografii Jacka Dworakowskiego prezentuje znane i rozpoznawalne miejsca Gdyni, ale autor przekształca je w surrealistyczne obrazy z pogranicza jawy i snu. Teraźniejszość jest inspiracją dla wyobraźni autora.

Jacek Dworakowski – fotograf, filmowiec, dokumentalista, autor wielu publikacji i książek o Gdyni, m.in.: „Gdyńskie cmentarze. Kształt pamięci”, „Pocztówki wybrzeża czyli historia na kartach zapisana”, albumu fotograficznego „Gdynia Cię oczekuje, morze Cię wita” (we współpracy z Małgorzatą Sokołowską). Uhonorowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla kultury Polskiej”, laureat Nagrody Artystycznej Prezydenta Gdyni Galion Gdyński 2014.

Ekspozycja wystawy do 28 lutego.         

Gdynia – tu zaczyna się Polska

 

 

W dniach 10-14 lutego w godz. 17.00-22.00 na fasadzie budynku Urzędu Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54 (od strony skweru Plymouth) będzie wyemitowany pokaz audiowizualny pt. „Gdynia – tu zaczyna się Polska”. Warto tu zajść specjalnie lub wracając z zimowego spaceru po bulwarze Nadmorskim. 

Znamy się! Świętujemy

12 lutego o godz. 16.00 pod hasłem „Znamy się! Świętujemy” odbędzie się oprowadzanie po wystawie Muzeum Maista Gdyni „Gdynia – dzieło otwarte”.

Podczas naszego krótkiego oprowadzania sprawdzimy, jak i co celebrowano w dawnej Gdyni. Zobaczymy wyjątkowe stroje i dekoracje, a także zastanowimy się, co to tak naprawdę znaczy „świętować”. 

Obowiązują zapisy na stronie www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie.

Rzut Kostką! – Miejska gra urodzinowa

 

 

13 lutego w godz. 12.00-18.00 wszyscy miłośnicy gier i zagadek oraz Gdyni będą mogli przeżyć niesamowitą przygodę, czyli wielką grę terenową z okazji 95. urodzin miasta Gdyni!
W wydarzeniu mogą wziąć udział grupy lub samotni gracze.

Start 13 lutego o godz. 12.00, na początku ulicy Starowiejskiej. 
Pierwszym punktem gry będzie Lavenda Cafe & Galeria (ul. Starowiejska 11), gdzie na hasło: ŚWIĘTUJEMY! będą czekać specjalne pakiety z zadaniami i wskazówkami prowadzącymi do kolejnych punktów. 

Ale to nie wszystko! Wraz z pierwszym punktem rozpoczniemy również opowieść o tym, jak Gdynia stała się miastem – na przykładzie budynków znajdujących się w pobliżu każdego z pięciu punktów na ul. Starowiejskiej, w których umieszczono pakiety z zadaniami oraz naszą opowieścią.

Udział bezpłatny. Szczegóły i zapisy na stronie www.muzeumgdynia.pl

Wykład o architekturze

 

 

18 lutego o godz. 17.00 odbędzie się kolejny wykład z cyklu Perły pt. „Style narodowe w architekturze międzywojennej Gdyni”.

Style narodowe zajmują szczególne miejsce w architektonicznym pejzażu Gdyni. W pierwszych latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pełniły rolę narzędzia w budowaniu narodowej tożsamości Pomorza, torując drogę modernistycznej wizji nowoczesnego miasta na miarę XX wieku. O gdyńskiej odsłonie stylów narodowych opowie historyczka sztuki Agnieszka Drączkowska.
Pula rezerwacji na to wydarzenie została już wyczerpana. 

Niezwykła liczba 95

 

 

Centrum Nauki Experyment uczci jubileusz miasta jak na centrum nauki przystało. Weźmie liczbę 95 na warsztat i udowodni, że to całkiem niezwykła liczba! Pokaże ją z różnych perspektyw: chemicznej, fizycznej i biologicznej.

Zobaczcie, do jakich experymentów zainspirował nas wiek Gdyni, w specjalnie przygotowanym na tę okazję pokazie online.

Szczegóły na experyment.gdynia.pl.

Gdyńska Szkoła Filmowa urodzinowo

 

 

Z okazji 95. urodzin Gdyni planowany jest 40-minutowy program transmitowany na żywo z sali Warszawa Gdyńskiego Centrum Filmowego oraz studia gdyńskiej Filmówki.
Szczegóły wkrótce.

Oficjalne uroczystości

 

 

Świętowanie urodzin Gdyni to też oficjalne uroczystości. Tradycją jest msza z udziałem asysty wojskowej. Zostanie odprawiona 7 lutego w kościele pw. Najświętszej Marii Panny (ul. Świętojańska 26).

10 lutego przed pomnikiem Polski Morskiej zostaną złożone kwiaty. O godz. 17.00 odbędzie się uroczysta sesja urodzinowa, która będzie transmitowana na stronie www.gdynia.pl.

Na urodziny do muzeum

 

 

Tradycją jest również, że 10 lutego wstęp do gdyńskich muzeów: Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji i Muzeum Marynarki Wojennej będzie bezpłatny.