94. Urodziny Gdyni

Termin

08 lutego 2020 09 lutego 2020
09 lutego 2020

Rodzaj biletu

Adres

GDYNIA  W FOTOGRAFII ANDRZEJA JASTRZEMBSKIEGO

PREMIERA ALBUMU. AUTORSKI POKAZ ZDJĘĆ

UDŹWIĘKOWIENIE: IGNACY WIŚNIEWSKI TRIO  

W ramach 94. Urodzin Gdyni, w sobotę, 8 lutego w Konsulacie Kultury odbędzie się wernisaż fotografa Andrzeja Jastrzembskiego, twórcy nowo wydanego albumu o Gdyni.

W tej publikacji miasto nie zawsze jest ukazane ze znanej perspektywy. Jastrzembski w poszukiwaniu kadru nie powstrzymuje się przed rozstawieniem drabiny na środku ulicy Świętojańskiej, z dachów kamienic patrzy na miasto, czy ze szczytu komina elektrociepłowni na port.

Sobotni, wyświetlany na ekranie, pokaz fotografii będzie opowieścią Andrzeja Jastrzembskiego o Gdyni, impresją łączącą obraz z autorskim komentarzem, z dźwiękami miasta oraz nowoczesną muzyką jazzową. Sprawcą ilustracji muzycznej oraz koncertu zamykającego ten wieczór będzie projekt muzyków w składzie:

Ignacy Wiśniewski (piano, elektronika)

Adam Żuchowski (kontrabas, sample)

Paweł Osicki (perkusja, nagrania dźwięków miasta).

Na wernisażu dostępne będą premierowe egzemplarze albumu, z możliwością otrzymania dedykacji od autora.  

8.02.2020 r. godz. 18 /sobota

Konsulat Kultury  w Gdyni

Jana z Kolna 25

Wstęp wolny

Andrzej Jastrzembski  – gdynianin, z wykształcenia ekonomista, z pasji fotograf. Jego prawdziwa przygoda z utrwalaniem rzeczywistości, wówczas jeszcze na kliszy, rozpoczęła się w Irlandii. Podróżował po niej z aparatem latem 1999 roku. Efektem tej eskapady był przeplatany irlandzką poezją album o zielonej wyspie – Irlandia.

Później powstawały kolejne autorskie albumy. Pośród nich uwagę zwraca 2-częściowy album Sopockie domy, zbiór czarno – białych fotografii, przedstawiający przedwojenną architekturę nadmorskiego kurortu.

Natomiast inna praca – Jeziora kaszubskie jest zrealizowana w kolorach wszystkich pór roku. Materiał zdjęciowy do tego albumu powstawał przez kilka lat. Fotografie pokazują nostalgiczne, wakacyjno – letnie  nastroje, jesienne pejzaże oraz jeziora Pojezierza Kaszubskiego w zimowej aurze.

Do czarno – białej fotografii Andrzej Jastrzembski powrócił w dwóch następnych publikacjach. Zdjęcia do nich były zrobione w Warszawie i ukazują piękno jej przedwojennych dzielnic –  Żoliborza i Mokotowa. W tych albumach oprócz fotografii odnaleźć można obszerne teksty. Przywołują one związane z tematami zdjęć historie, anegdoty czy spisane przez fotografa opowieści mieszkańców Warszawy.

W swoich wydawnictwach autor łączy wrażliwe spojrzenie na rzeczywistość oraz miłość do opowiadania historii – zarówno tych odległych jak i bliskich.

Nadszedł czas na album o rodzinnym mieście autora – Gdyni.

———————————————

Biesiady Gdyńskich Rodów

Film ukazuje w dużym skrócie historię spotkań Rodów Gdyńskich, które odbywały się w latach 1996 – 2007 w różnych miejscach: WTC Expo, Hotel Nadmorski, Teatr Miejski, Centrum Kultury, Klub Marynarki Wojennej „Riwiera” oraz w Alei Topolowej via a vis wspomnianego Klubu MW. Biorący udział w spotkaniach to zarówno mieszkańcy naszego miasta związani z Gdynią od wielu lat jak i od początku budowy portu. Biesiady dawały okazję do wspomnień, poznania się, stwarzały również okazję do przybliżenia historii Miasta, które budowali oni sami lub ich przodkowie.

8 lutego 2020 r. / sobota / 13.10 – 13.30 

Realizacja Jacek Dworakowski

Czas: ok. 20 min.

,