Trzecia edycja festiwalu gdyńskiej grafiki kobiecej G8, którego wernisaż odbędzie się 19 czerwca o godzinie 18:00 w parku Kamienna Góra. Wystawa poświęcona jest związkom z przeszłością w osobistym i ogólnoludzkim wymiarze. W godzinach 12:00 – 17:30 w podziemiach Hal Targowych w Gdyni, w siedzibie stowarzyszenia Halo Kultura, otwarta będzie dodatkowa odsłona wystawy złożona z prac Anny Borowskiej.
Temat wystawy zabierze nas do miejsca szczególnie ukochanego przez gdynian – parku Kamienna Góra, gdzie usytuowane będą instalacje tematycznie związane z dzieciństwem artystek, a wykonane w różnorodnych technikach, których wspólnym mianownikiem jest grafika artystyczna. Po raz kolejny twórczynie sięgną nie tylko po papier, ale także tkaninę, metal, a nawet włóczkę, a ich prace stworzą swoisty „plac zabaw” – łącznik pomiędzy światem dzieciństwa a dojrzałością na stałe związaną z miejscami, gdzie kształtowała się nasza wyobraźnia.
„Żeby odnaleźć elementy tej układanki trzeba będzie ubrudzić sobie ręce, poharatać kolana, zmniejszyć się do rozmiaru pięciolatka i poruszyć zaśniedziałą machinę wyobraźni. Jeśli się na to zdobędziemy, odkryjemy klisze z przeszłości, na których zapisane są szczegóły naszej pamięci. Dzięki temu dostrzeżemy, że wyrastamy z jednego pnia i jednej historii, która każe nam widzieć drugiego człowieka, jako nas samych.”
Zaproszoną artystką będzie w tej edycji Ania Witkowska, która zaprojektuje plakat inspirowany Gdyńską Halą Targową. Prace naszej artystki wesprą konto Gdyńskich Amazonek.
Wystawie towarzyszyć będą wydarzenia muzyczne pod dyrekcją artystyczną Tomka Hoaxa (Coastline Northen Cuts)
Wydarzenie jest projektem tworzonym pod egidą stowarzyszenia Halo Kultura, dofinansowanym ze środków Miasta Gdyni.
Artystki: Anna Borowska, Ania Witkowska, Kasia Michałkiewicz – Hansen, Zuzanna Seweryna Dolega, Kasia Stefania Józefowicz, Anita Wasik, Agnieszka Jevka Jewasińska, Aleksandra Majzel-Wojtalewicz
Kuratorka: Diana Lenart
Produkcja: Maria Chojnacka
Nazwa cyklu G8, która przewrotnie kojarzyć się może z nieformalną grupą światowych mocarstw, powstała na potrzeby pierwszej wystawy kolektywu, która odbyła się w 2019, w siedzibie stowarzyszenia Halo Kultura w Gdyni. Grafika i Gdynia to G, a cyfra 8, to pierwotna liczba zaangażowanych w wystawę artystek i kuratorki.
https://www.instagram.com/g8_gdynska_grafika_kobieca/
https://www.facebook.com/G8-gdy%C5%84ska-grafika-kobieca-100337608921274
Zbiórka na Stowarzyszenie Gdyśnkich Amazonek:
https://zrzutka.pl/s52mff
Towarzyszące koncerty
GAIJIN BLUES
to wspólny projekt Naphty i PlayStation Yoga Music, który łączy brzmienia muzyki japońskiej – od tradycyjnych po fusion, jazz, a nawet rocka – z nowoczesnymi bitami muzyki zachodniej, od house’u po trap i juke/footwork. Na początku lutego 2019 londyńska wytwórnia Shapes Of Rhythm wypuściła ich debiutancką epkę na winylowym krążku. W listopadzie pojawił się pierwszy album duetu, ‘Gaijin Blues II’. Płyta eksploruje inspiracje japońskimi grami fabularnymi (JRPG) – zarówno w warstwie muzycznej, jak i narracyjnej. Oba wydawnictwa były grane m.in. na falach Worldwide FM, BBC Radio, NTS Radio, KEXP czy Trójki. Pisał o nich m.in. Bandcamp Daily i Weekly (US), Hype Machine (US), Kiblind (FR), Gazeta Magnetofonowa, Twistedsoul (GB), Music Is My Sanctuary (GB) i Bartek Chaciński (Polityka). Dzięki koncertom w Londynie (m.in. w ramach rezydencji Romare w legendarnym Jazz Cafe, w Servant Jazz Quarters, Rye Wax i w Islington Assembly Hall), w największych polskich miastach i w ramach cyklu Sofar Sounds Gaijin Blues wyrobili sobie opinię ekscytującego widowiska. Występ zespołu to starcie sampli z frenetyczną improwizacją na instrumentach, często z zaskakującym rezultatem i energią, przy której ciężko wysiedzieć. Ich następny album planowany jest na jesień 2021.
⦿ https://youtu.be/zutffL7Lt80
⦿ https://www.facebook.com/gaijinbluesmusic
KADABRA DYSKETY KUSAJE
Polsko-ukraiński duet elektroniczny, który zawiązał się pod koniec 2015 roku. Tworzą go Michał Szczepaniec (wrocławski multiinstrumentalista i producent, m.in. współtwórca projektu Gaijin Blues), oraz Mariya Mavko, pochodząca ze Lwowa wokalistka i flecistka, weteranka lwowskiego podziemia. Swoją pierwszą EPkę zatytułowaną Simplex wydali w 2019 roku nakładem Seszele Records. Spotkała się ona z entuzjastycznym przyjęciem wśród krytyków i słuchaczy. W maju zespół wypuścił nowy singiel zatytułowany “Spryjme za son”, który jest pierwszą zapowiedzią debiutanckiego albumu zespołu (premiera jeszcze w tym roku).
⦿ https://youtu.be/ru0VTSsaOro
⦿ https://www.facebook.com/kadabra.dyskety.kusaje
KLAWO
Zespół Klawo zadebiutował w drugiej połowie maja swoim pierwszym singlem pt. “Wdzięczność”, będącym zapowiedzią albumu długogrającego, który ukaże się w 2022 roku. Początki Klawo sięgają drugiej połowy roku 2019, kiedy to Konstanty Kostka został zaproszony do zaaranżowania swojej EP “Flądra” (Latarnia Rec.) na potrzeby koncertu organizowanego przez Coastline Northern Cuts – bez użycia samplera, ale za to z całym “live bandem”. Po czterech miesiącach poszukiwań i pierwszych wspólnych próbach okazało się, że nowe aranżacje i energia każdego z członków nadała “Flądrze” zupełnie nowego groove’u, a oparta na jazzowej improwizacji spontaniczność sprawiła, że zaczęli grać coraz więcej i wspólnie komponować autorski materiał.
⦿ https://youtu.be/i7AoFpTTesc
⦿ https://www.facebook.com/klawoband
Foto (przydatne do postów fb / insta) tu:
Producent koncertów
Tomek Hoax
Mob: +48 509 836 527
Coastline Northern Cuts