10. lat W Kaczych Butach

Termin

25 marca 2021 26 marca 2021 27 marca 2021
27 marca 2021

Rodzaj biletu

Adres

10. lat W Kaczych Butach
czyli jubileusz najdłużej działającej w Trójmieście grupy dorosłych amatorów
Zapraszamy na obchody 10-lecia grupy teatralnej W Kaczych Butach.
Codziennie, od 25 do 27 marca o godz. 19, na kanale YouTube Konsulatu Kultury prezentować będziemy materiały związane z jej historią i dorobkiem artystycznym.
Grupa założona i prowadzona przez Magdę Bochan-Jachimek jest dzisiaj najdłużej działającą w Trójmieście grupą teatralną dla dorosłych amatorów. 4 premiery teatralne, 6 pokazów warsztatowych i ogrom nagród przywiezionych z ogólnopolskich festiwali to dorobek w wielkim skrócie.
Podczas obchodów online przygotowaliśmy dla widzów reportaż o grupie, warsztaty teatralne oraz pokaz gorąco przyjętego przez widzów i krytykę spektaklu „Stara baba. Tragedia antyczna” Szymona Jachimka w reż. Magdaleny Bochan-Jachimek.

Szczegółowy plan obchodów online:
25 marca, godz. 19 „Wejść W Kacze Buty” – warsztaty teatralne
26 marca, godz. 19 „10 lat W Kaczych Butach” – reportaż
27 marca, godz. 19 „Stara baba. Tragedia antyczna” – spektakl
Wszystkie wydarzenia dostępne bezpłatnie. Reportaż oraz warsztaty pozostaną na naszym kanale YT, spektakl będzie dostępny w dniu prezentacji, w godzinach od 19 do 23:59.

Historia grupy w pigułce
Grupa „W Kaczych Butach” to grupa warsztatowa prowadzona od 10 lat w Gdyńskim Centrum Kultury przez Magdalenę Bochan-Jachimek, która jest pomysłodawczynią całego projektu.
Grup liczy 21 uczestników, 17 kobiet i 4 mężczyzn. Przez dekadę uzbierało się 143 warsztatowiczów. Jedna osoba uczestniczy w zajęciach nieprzerwanie od dziesięciu lat. Z pierwszego składu w grupie znajdują się trzy osoby, a cztery mają staż 9-letni. Rekord padł w 2016 roku, kiedy w zajęciach brały udział aż 44 osoby. Od zawsze więcej było kobiet, ale mężczyzn również nie brakowało. Najwięcej pojawiło ich się w 2016 roku, aż szesnastu.
Najmłodsza aktywnie uczestnicząca osoba miała lat 17, a najstarsza 73 lata.
Grupa spotyka się 9 miesięcy w roku. Zajęcia trwają od 2 do 4 godzin. Statystycznie w ciągu roku odbywa się ok. 40 spotkań. Każdy rok warsztatowy kończy się pokazem lub premierą. Do tej pory odbyło się sześć pokazów warsztatowych („Sceny”, „Monologi” – w dwóch odsłonach, „Bajkowa zadyma”, „Marzenia”, „Przychodzi Grek do boga”) oraz 4 premiery pełnowymiarowych spektakli:
„Miłość bliźniego” – premiera: 24.05.2014, spektakl zagrany 3 razy
„Umowa o arcydzieło” – premiera: 17.06.2016, spektakl zagrany 16 razy
„Superświetnie” – premiera 2.06.2017, spektakl zagrany 24 razy
Premiera „Superświetnie” przekonuje, że W Kaczych Butach to grupa prawdziwych i uzdolnionych entuzjastów teatru. Zespół prowadzony przez Magdalenę Bochan-Jachimek cały czas się rozwija, a jego atutem jest ogromny rozstrzał wiekowy i dobra atmosfera bijąca ze sceny – Trojmiasto.pl
„Stara baba. Tragedia antyczna” – premiera 27.11.2019, spektakl zagrany 6 razy (dotychczas)
Owacją na stojąco i bardzo ciepłym odbiorem została przyjęta premiera przedstawienia grupy warsztatowej „W Kaczych Butach” – Trojmiasto.pl

Grupa była na ośmiu festiwalach/przeglądach, skąd przywiozła sporo nagród za spektakle (w tym dwie publiczności) oraz dwie indywidualne, aktorskie.
Spektakle grupy obejrzało ponad 6 tys. widzów.

Magdalena Bochan-Jachimek
Aktorka, instruktorka, reżyserka i producentka. Gdynianka z urodzenia i serca. Od wielu lat działa w zakresie kultury w Trójmieście i okolicach. Od 2011 roku współpracuje stale z Gdyńskim Centrum Kultury – prowadzi grupę teatralną dorosłych amatorów „W Kaczych Butach”, z którą zrealizowała cztery przedstawienia grane na deskach Gdyńskiego Centrum Kultury. Poza tym prowadzi autorskie imprezy: Teatrzyk Bezwstydny i Teatrzyk Młodego Artysty. Gra, reżyseruje i produkuje – zrealizowała dwa monodramy „Mamy problem. Monodram macierzyński” oraz „Złota Rybka przed 40-stką” za które otrzymała liczne nagrody. Występuje i prowadzi warsztaty w Trójmieście, Polsce i nie tylko – w zeszłym roku prowadziła warsztaty na Litwie na Wileńskich Spotkaniach Sceny Polskiej, gdzie rok wcześniej prezentowała swój monodram.
Od ponad piętnastu lat prowadzi warsztaty rozwojowe, aktorskie, sceniczne. Warsztaty prowadziła dla Festiwalu Miasto Słowa, Akademii Małego Filozofa, Teatru Szekspirowskiego, Zespołu Placówek Specjalistycznych im. K. Liseckiego, Ośrodka Rehabilitacyjno-Readaptacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Monar i wielu innych.
Napisała podręcznik „Zajęcia teatralno-aktorskie” wydany w 2012 roku przez wydawnictwo Operon. Podręcznik jest używany w szkołach średnich na zajęciach artystycznych.
Stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury 2017.