10 DEKAD RADOŚCI Z OKAZJI 103. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Termin

11 listopada 2021
11 listopada 2021

Rodzaj biletu

Adres

Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku było wydarzeniem przepełnionym szczęściem, radością i wolnością. Tegoroczne Gdyńskie Urodziny Niepodległej, choć inne niż do tej pory, bo bez tradycyjnej parady, postarają się tę radość odtworzyć, by złożyć hołd wolnością, którą możemy cieszyć się już od 103 lat.

W czwartek 11 listopada ulice Śródmieścia Gdyni odwiedzą goście z przeszłości. Reprezentanci 10 dekad, świadkowie 103 lat Niepodległej Polski zabiorą mieszkańców w sentymentalną podróż. Gdynię ogarnie nieco nostalgiczny klimat tego, co minione, lecz co ukształtowało nasze współczesne rozumienie niepodległości. Będzie okazja do spacerów śladami ciekawych miejsc, spojrzenia na perły modernizmu z niepodległościowej perspektywy, a także spędzenia aktywnego czasu z rodziną.

Oficjalne obchody związane z Gdyńskim Urodzinami Niepodległej rozpoczną się już o godzinie 10:00.

Na Placu Grunwaldzkim, w gdyńskiej muszli, odbędzie się koncert pod hasłem „10 dekad radości”, podczas którego studenci Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni zaprezentują największe polskie przeboje z lat 1918-2021. Będzie tam też okazja do zapoznania się zawodem, który niemal wyginął. Zapraszamy na historyczne spotkanie z repasaczką pończoch, która zdradzi tajniki łatania oczek na specjalnym grzybku. Z kolei łasuchy zapraszamy na warsztaty kulinarne z dawnych lat, odkopiemy przepis na blok czekoladowy i będziemy odtwarzać ten przysmak z przeszłości. Najmłodszych wraz z rodzicami zachęcamy do udziału w warsztatach z tworzenia wstążeczek narodowych. Dzięki wystawie „Wczoraj i dziś” Gdynia pokaże nam się z perspektywy zmian, jakie zaszły na jej ulicach w ciągu 103 lat. Wystawa do obejrzenia na Placu Grunwaldzkim

Gdyńskie Urodziny Niepodległej to także okazja do odwiedzenia gdyńskich muzeów, które przygotowały na ten dzień specjalne atrakcje. Muzeum Miasta Gdyni zaprasza pod pomnik Tadeusza Wendy (Molo Rybackie)|, gdzie rozdawane będą sadzonki drzew (103 sztuki), będące symbolicznymi świadkami historii, a także kotyliony do samodzielnego złożenia.

Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza w swoje progi w ramach bezpłatnego zwiedzania. Tego dnia zwiedzać będzie też można ORP Błyskawica, która przeszła w tym roku gruntowny remont.

Będzie też uczta dla kinomanów. Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na „Dzień Kina Polskiego”.  W repertuarze znajdą się wyłącznie polskie filmy, w tym kilka absolutnych nowości. Zarówno miłośnicy fabuły, jak i dokumentów nie powinni wyjść z sal GCF rozczarowani.

  1. Gdyńskie Urodziny Niepodległej będą okazją do spojrzenia na wolność i niepodległość z perspektywy zmian i wolności niesionej przez lokalne szczegóły.
  1. Gdyńskie Urodziny Niepodległej

Cały dzień –  wystawa „Wczoraj i dziś” – Plac Grunwaldzki

Cały dzień – Dzień Kina Polskiego – Gdyńskie Centrum Filmowe

9:00-17:00 – Muzeum Marynarki Wojennej – bezpłatne zwiedzanie

10:00 – złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (Plac Wolnej Polski)

10:30 – msza święta (Parafia Rzymskokatolicka Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski ul. Armii Krajowej 26)

11:00 – 103 drzewa w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości

11:30- 15:30 – Życie gdyńskie w czasach Niepodległości – ul. 10 Lutego (różne lokalizacje)

12:00 – uroczystość pod pomnikiem Polski Morskiej

12:30 – 15:30 – warsztaty „Zaginione w czasie” – Plac Grunwaldzki – kulinaria, repasacja, kokardy narodowe

13:00 – koncert „10 dekad radości” – Plac Grunwaldzki, muszla koncertowa – wykonanie: studenci Studium Wokalno-Aktorskiego

14:00-16:00 – ORP Błyskawica – bezpłatne zwiedzanie

16:00 – 23:00 – podświetlenie Budynków (różne lokalizacje: Urząd Miasta Gdyni, iglice kościoła św. Antoniego, InfoBox, Muzeum Miasta Gdyni, Dowództwo Marynarki Wojennej, Muzeum Emigracji)