Uczniowie Gdyńskiej Trójki z projektem kulturalnym online


Obecna sytuacja epidemii znacznie utrudnia nam dostęp do kultury – poza tymczasowo zamkniętymi muzeami czy galeriami odwołano również wydarzenia publiczne, pozostawiając na ich miejscu pustkę. Problem ten zmotywował czworo uczniów Gdyńskiej Trójki do rozpoczęcia, w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”, projektu o nazwie „zwrot’ka” – Zwrot ku Kulturze – który ma na celu wypełnienie właśnie tej  pustki i zachęcenie do aktywnego spędzania czasu.

Członkowie zespołu – Dominik, Oliwia, Halszka i Jan – codziennie publikują na Instagramie (instagram.com/zwrot.ka) oraz Facebooku (fb.me/zwrot.ka.gdynia) interesujące posty, tak zwane zwrotki, poświęcone różnym zagadnieniom kulturowym, jak chociażby muzyka, sztuka, moda czy literatura. Znajdziemy tam między innymi recenzję nowej płyty Artura Rojka, rekomendację powieści Wiktora Suworowa „Akwarium”, interpretację nurtujących dzieł Zdzisława Beksińskiego, a nawet analizę zależności między modą a sztuką.

„Zwrot’ka” nie tylko zapewnia stały kontakt z kulturą, ale także powiadamia o związanych z nią wydarzeniach dostosowanych do warunków domowej kwarantanny, przypominając innym, jak się w pełni nie zatracić w obliczu siedzenia w domu.

„Wierzymy, że nasz projekt rzeczywiście może przyczynić się do zmiany społecznej. Naturalnie, poza pierwszorzędnym założeniem niesienia pewnej pomocy, zwrot’ka ma dostateczny potencjał do uświadamiania ludzi o kluczowym udziale kultury w kształtowaniu ich rzeczywistości, a to jest bezcenne.” – mówi zespół projektowy.


,