Sukces dwóch gdyńskich fundacji kulturalnych w Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów NCK


Sukces dwóch gdyńskich fundacji kulturalnych w Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów NCK!  w związku z X Ogólnopolską Giełdą Projektów organizowaną przez Narodowe Centrum Kultury podlegające pod Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (szczegóły tutaj).

Głównym celem Ogólnopolskiej Giełdy Projektów jest umożliwienie wymiany doświadczeń lokalnych liderów kultury związanych z realizowanymi projektami kulturalnymi, aktywizującymi społeczności lokalne w całej Polsce.

Wydarzenie odbywa się co roku pod innym hasłem przewodnim. Tegoroczne hasło brzmi: „Animacja w sieci”. Kluczowym punktem programu jest prezentacja dobrych praktyk wybranych przez niezależną komisję oceniającą. Istotna była wartość merytoryczna projektu, czyli aspekt tworzenia i podtrzymywania więzi społecznych, poprzez działania wykorzystujące m.in. medium Internetu oraz edukowania i szerzenia wiedzy.

Liczba zgłoszonych na Giełdę projektów w tym roku znacznie przewyższyła oczekiwania organizatorów, co potwierdziło ogromne zapotrzebowanie na animacyjne działania w środowisku kultury za pośrednictwem m.in. medium Internetu.

Wyróżnienie w postaci zaprezentowania swoich wyjątkowych projektów w sesjach Giełdy, w dniach 15-16.10.2020 w Warszawie, otrzymały dwie fundacje z woj. pomorskiego, obie z Gdyni:

Do prezentacji podczas sesji plenerowej Giełdy została wybrana Fundacja Inicjatyw Twórczych Fordewind ze swoim projektem „Wideopamiętnik z czasów kwarantanny”.
Na co dzień prowadzony przez Fundację Dom Filmowy realizuje warsztaty w gdyńskich szkołach. Wraz z ogłoszeniem stanu epidemicznego w Polsce zdecydował przenieść działania do Internetu. Mając świadomość, jak ważna jest filmowa rejestracja tego niepowtarzalnego okresu oraz wsparcie młodzieży w trudnym czasie, rozpoczął realizację „Wideopamiętnika z czasów kwarantanny”. Od marca do czerwca blisko 50 osób z całej Polski w wieku 11-18 lat podzieliło się swoimi przemyśleniami, pokazało jak wygląda ich życie w trakcie izolacji i współtworzyło film online. Dom Filmowy kontynuuje realizację „Wideopamiętnika…” w wymiarze międzynarodowym. We współpracy z organizacją Brave Kids, zrzeszającą dziecięce grupy artystyczne z całego świata, zgromadzili nagrania młodych uczestników z Peru, Brazylii, Kenii, Maroka, Iranu, Indii, Litwy, Portugalii i Palestyny. Na podstawie wszystkich zgromadzonych materiałów Dom Filmowy planuje stworzyć pełnometrażowy film dokumentalny.
12 odcinków Wideopamiętnika z czasów kwarantanny można obejrzeć na kanale YouTube Domu Filmowego: Wideopamiętnik z czasów kwarantanny.

W sesji posterowej Giełdy natomiast, zaprezentuje się Fundacja Śpiewaj!, przybliżając swoje działania z czasu lockdownu, opowiadając o projekcie #śpiewajwdomu.
Projekt, w całości realizowany przez Internet, miał na celu animowanie społeczności chórzystów gdyńskiego Chóru „Razzle Dazzle” dzięki przeniesieniu prób i spotkań zespołu do sieci, następnie włączenie śpiewających przyjaciół zespołu (m.in. z USA, Boliwii i Indii) do realizowanego nagrania w  formie wirtualnego chóru, a finalnie do dostarczenia szerokiemu gronu odbiorców efektu pracy – nagrania utworu „Evening Rise” – promującego sztukę chóralną oraz niosącego przesłanie, że w  trudnym momencie pandemii jesteśmy osobno, ale tak naprawdę możemy śpiewać razem i wspierać się wzajemnie.
Utwór można obejrzeć na kanale YouTube Chóru „Razzle Dazzle”: „Evening Rise”