Przyznano nagrody artystyczne „Galion Gdyński” za rok 2021!


9 maja, w Muzeum Miasta Gdyni prezydent Wojciech Szczurek wręczył nagrody artystyczne „Galion Gdyński”, przyznawane najciekawszym projektom i twórcom kultury od 1995 roku.

W kategorii Debiut Artystyczny

Galion Gdyński otrzymał Adrian Apanel. Związany z Gdynią. Reżyserował tu m. in. kampanię „Zwyczajna Rodzina” dla MOPS, spot „Muzeum bez wyjątku” dla Muzeum Emigracji w Gdyni, był zwycięzcą konkursu na realizację spotu promującego gospodarkę morską w Polsce.

W kategorii Kreacja Artystyczna

Galion Gdyński powędrował do zespołu Kiev Office, za płytę „Gjinjenjé”, inspirowaną kulturą Kaszubów Nadłebskich z Kluk, Smołdzina i Rowów; ich mitami i tradycjami. Skład zespołu: Michał Miegoń, Maciej Bandur, Krzysztof Wroński, Marcin Lewandowski.

W kategorii Animacja Kultury

Galion Gdyński powędrował do zespołu Gdyńskie Centrum Filmowe: Kingi Plicht oraz Agaty Kozierańskiej – animatorek zaangażowanych w stworzenie i prowadzenie wielu programów mających na celu upowszechnianie kultury filmowej w GCFie.

W kategorii Mecenat Kultury

nagrodę otrzymał Port Gdynia. Otwarta w lutym 2022 r. ekspozycja „Morze / Miasto / Port” powstała dzięki wsparciu finansowemu i organizacyjnemu Portu Gdynia. Zarząd i pracownicy firmy wyjątkowo aktywnie włączyli się w prace nad wystawą i jej promocję.

Za całokształt twórczości

Galion Gdyński powędrował do Aleksandry Bibrowicz-Sikorskiej – za wybitne zasługi dla propagowania miniatury tkackiej oraz nowatorską twórczość związaną z tkaninami, która przełamuje granice stylistyczne i inspiruje innych artystów. Nagrodę odebrał syn Maciej Sikorski.

Gratulujemy wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym.

Aleksandra Bibrowicz-Sikorska – za wybitne zasługi dla propagowania miniatury tkackiej oraz nowatorską twórczość związaną z tkaninami, która przełamuje granice stylistyczne i inspiruje innych artystów.

Urodzona 14 września 1932 r. artystka ukończyła Liceum Plastyczne w Gdyni. W latach 1953-1959 kontynuowała edukację artystyczną na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, gdzie uczęszczała na zajęcia z tkaniny u prof. Józefy Wnukowej. Dyplom z Tkaniny Artystycznej obroniła u prof. Piotra Potworowskiego. Artystka uprawiała zarówno malarstwo jak i tworzyła gobeliny, jednak to tkaninie poświęciła gros swojej artystycznej kariery. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku skoncentrowała się na malarstwie na jedwabiu. Wielokrotnie powracała do wątków morskich w swoich pracach. Nadmorskie krajobrazy stały się głównym źródłem jej artystycznych inspiracji. Prace Aleksandry Bibrowicz-Sikorskiej znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz w wielu kolekcjach prywatnych, zarówno europejskich jak i pozaeuropejskich. Z jej inicjatywy powstało Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni (obecnie Baltic Mini Textile Gdynia) – cyklicznie odbywające się wydarzenie artystyczne, na którym twórcy z całego świata mają okazję zaprezentować swoje miniaturowe prace wykorzystujące splot.

Nagroda Artystyczna Prezydenta Gdyni GALION GDYŃSKI – historia

Nagroda przyznana została po raz pierwszy za rok 1995 (w 1996 roku). Od 2006 r. przyznawana pod nazwą „Galion Gdyński”.

Galion
– ozdoba dziobowa stosowana na starych, dużych żaglowcach, w postaci okazałej rzeźby umieszczonej pod bukszprytem. Była to rzeźba drewniana, często polichromowana. Zwykle przedstawiała postać ludzką, zwierzęcą lub inne wymyślone stworzenie, i nawiązywała do nazwy jednostki.

Projekt statuetki Nagrody Artystycznej Prezydenta Gdyni pod nazwą „Galion Gdyński” wykonał Marek Habrat. W latach poprzednich wręczano statuetkę wykonaną przez młodą gdyńską rzeźbiarkę Dąbrówkę Tyślewicz.