„Ogródki muzealne”


Zieleń, ekologia, przestrzeń przyjazna mieszkańcom. Muzeum Miasta Gdyni zmienia przestrzeń przed wejściem do obiektu z udziałem mieszkańców i turystów!
„Ogródki muzealne” to akcja mająca na celu zachęcenie mieszkańców do wspólnego kształtowania przyjaznej przestrzeni miejskiej i wzmocnienia świadomości w kontekście ekologii. W specjalnie przygotowanych boksach powstały wydzielone działeczki. Każdy z mieszkańców może przynieść swoje rośliny, choć muzealnicy szczególnie zachęcają do sadzenia miododajnych bylin.
Instrukcje na boksach, ogólnodostępne łopatki oraz konewki zachęcają do działania. Na terenie ogródków pojawiły się pierwsze rośliny, zarówno byliny jak i egzotyczny krzew. Wspólny udział w tworzeniu przestrzeni przed muzeum ma też znaczenie w kształtowaniu odpowiedzialności za nasze otoczenie – rośliny, mimo tego iż rosną pod czujnym okiem pracowników muzeum, wymagają pielęgnacji oraz zadbania o nie.
Ideą jest stworzenie kolorowej, przyjaznej przestrzeni idealnej do spotkań towarzyskich. Wkrótce przed Muzeum Miasta Gdyni powstanie niewielka, atrakcyjna przestrzeń gastronomiczna i pro-społeczna. Muzeum, z racji położenia, to częsty punkt spotkań, miejsce pod którym umawiają się mieszkańcy i przyjezdni.

Muzeum Miasta Gdyni od dawna zajmuje się badaniem zależności między roślinnością a przestrzenią miejską. W roku 2019 z inicjatywy Ośrodka Edukacji powstała nowatorska publikacja książkowa pt. „Rośliny Wspólne” poświęcona roślinom które można zauważyć na gdyńskich klatkach schodowych (książkę można nabyć w sklepie Muzeum Miasta Gdyni –  www.sklep.muzeumgdynia.pl)

INFO >>>


,