Ogłaszamy nominacje do nagrody Galion Gdyński za rok 2022


Znamy nominowanych do Artystycznej Nagrody Prezydenta Gdyni Galion Gdyński za osiągnięcia w roku 2022!

fot. T. Kamiński

W kategorii KREACJA ARTYSTYCZNA

Nominacje:

1. Marek Sadowski – za scenariusz, teksty piosnek i reżyserię „Sztafety pokoleń”.

2. Angelika Fojtuch – za stworzenie unikalnego projektu pt. „Adamah” w przestrzeni parku na Kamiennej Górze, który w wielowymiarowy sposób mówi o tożsamości Gdyni.

3. Grzegorz Piątek – za książkę „Gdynia Obiecana”, która podbiła rynek wydawniczy, zdobyła Paszport Polityki i pokazała nowe oblicze historii budowy miasta.

W kategorii ANIMACJA KULTURY

Nominacje:

1. Fundacja Klinika Kultury – za stworzenie unikalnych projektów kulturalnych adresowanych do społeczności polskiej oraz uchodźców w obliczu wojny w Ukrainie.

2. Mirosław Studniak – za wyjątkowe zaangażowanie w ochronę zabytkowych obiektów w Śródmieściu Gdyni oraz tchnienie w nie nowego życia.

3. Klub Desdemona / Izabela Łodziński – za aktywne wspieranie alternatywnej sceny muzycznej w Gdyni.

W kategorii DEBIUT ARTYSTYCZNY

Nominacje:

1. Zofia Regina Turzyńska – za debiutancką powieść „Wybierz białego wilka”, która została doceniona przez szerokie grono odbiorców.

2. Luiza Budejko – za stworzenie filmu pt. „Wskrzeszenie”, za który otrzymała liczne nagrody oraz nominacje na międzynarodowych i krajowych festiwalach filmowych.

3. Szczyl / Tymoteusz Rożynek – za głośny i obiecujący debiut na polskiej scenie muzycznej.

W kategorii MECENAT KULUTRY

Nominacje:

1. VBW Engineering sp. z o.o. – za wsparcie oraz opiekę sponsorską nad Teatrem Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

2. Grupa Inwestycyjna Hossa S.A.za wspieranie licznych działań kulturalnych w mieście, w szczególności wydarzeń związanych z gdyńską architekturą, a ostatnio również – debiutu literackiego.

3. Flügger Poland sp. z o.o.za wspieranie projektów z zakresu sztuki miejskiej, dzięki któremu są one wyjątkowo trwałe.

Nagroda za CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI:

Aleksander Gosk – publicysta, muzealnik, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni – za wieloletnie zaangażowanie w krzewienie wiedzy o kulturze morskiej, tradycjach marynistycznych oraz Gdyni.

Laureatów poznamy podczas gali wręczenia nagród, która odbędzie się 24.04.2023 r. w Muzeum Miasta Gdyni.

Nominacje wyłonione zostały podczas obrad kapituły, w skład której wchodzą: przewodnicząca Maja Wagner, członkowie: Leszek Kopeć, Karin Moder, Cyprian Ożóg-Orzegowski, Bernadeta Rąbalska, Grzegorz Taraszkiewicz, Kamil Wicik i Joanna Zielińska.