Nominacje do Nagrody Galion Gdyński za rok 2021!


Nagrody Artystyczne Prezydenta Galiony Gdyńskie zostaną wręczone podczas gali, która odbędzie się 9 maja w Muzeum Miasta Gdyni. Otrzymają je wyróżniający się artyści i animatorzy kultury. Zostanie także wręczona nagroda za najbardziej efektywne wspieranie przedsięwzięć kulturalnych.

Nominacje w kategorii Kreacja Artystyczna:

 1. Zespół Kiev Office – za krzewienie kultury regionalnej w muzyce, w szczególności wydany w 2021 roku album poświęcony kulturze Słowinców „Gjinjenjé”.
 2. Jacek Bała – za mistrzowską adaptację i reżyserię spektaklu „Prawiek i inne czasy” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk, który miał swoją premierę w 2021 roku w Teatrze Miejskim w Gdyni.
 3. Małgorzata Bujak, Tomasz Sosnowski i dr hab. Jacek Friedrich (zespołowo) –za stworzenie w 2021 roku nowatorskiej wystawy „Ściana Zaczarowana” poświęconej ilustracjom Bożeny Truchanowskiej w Muzeum Miasta Gdyni.

Nominacje w kategorii Animacja Kultury:

 1. Magdalena Bochan-Jachimek – za inicjowanie i prowadzenie licznych projektów teatralnych, w tym grupy „W Kaczych Butach”, która w 2021 roku obchodziła 10-lecie istnienia, a także Teatrzyku Bezwstydnego i Teatrzyku Młodego Artysty.
 2. Zespół Gdyńskiego Centrum Filmowego: Kinga Plicht oraz Agata Kozierańska – za animowanie licznych projektów edukacyjnych i kulturalnych, m.in. „Lato na Patio” i „Bajka w Centrum”, a także wkład w działania związane z przyznaniem Gdyni w 2021 roku tytułu Miasta Filmu UNESCO.
 3. Tomasz Valldal-Czarnecki – za stworzenie i prowadzenie licznych projektów kulturalnych w ramach Teatru Komedii Valldal w 2021 roku, w tym m.in. warsztatów teatralnych oraz spektaklu „Fauna. Musical nieludzki” z ponad setką młodych aktorów w obsadzie.

Nagroda w kategorii Debiut Artystyczny:

 1. Zuzanna Seweryna Dolega – za propagowanie edukacji artystycznej oraz projekty artystyczne z zakresu sztuk wizualnych zrealizowane w 2021 roku: współtworzenie wystawy „Natura Człowieka” w GAK PLAMA oraz udział w wystawie „G8” prezentującej grafikę kobiecą w Gdyni.
 2. Barbara Liberek – za znakomity debiut aktorski na deskach Teatru Konsulat w spektaklu „Źli Żydzi” w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza, który miał premierę w 2021 roku.
 3. Adrian Apanel – za scenariusz i reżyserię filmu fabularnego „Stancja”, który miał premierę w 2021 roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym i był prezentowany na licznych innych festiwalach.

Nagroda w kategorii Mecenat Kultury:

 1. VBW Engineering w Gdyni – za otwartość na wspólne projekty i opiekę inżynieryjno-techniczną oraz sponsorską nad Teatrem Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.
 2. Hotel Mercure Gdynia – za wspieranie gdyńskiej kultury oraz otwartość na współpracę przy licznych wydarzeniach w mieście z udziałem gości z kraju i zagranicy.
 3. Port Gdynia – za mecenat w zakresie promowania dziejów miasta, w tym w szczególności za zaangażowanie w 2021 roku w przygotowanie wystawy „Morze / Miasto / Port” w Muzeum Miasta Gdyni.

Nagroda za Całokształt Twórczości:

Aleksandra Bibrowicz-Sikorska – za wybitne zasługi dla propagowania miniatury tkackiej oraz nowatorską twórczość związaną z tkaninami, która przełamuje granice stylistyczne i inspiruje innych artystów.

Urodzona 14 września 1932 r. artystka ukończyła Liceum Plastyczne w Gdyni. W latach 1953-1959 kontynuowała edukację artystyczną na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, gdzie uczęszczała na zajęcia z tkaniny u prof. Józefy Wnukowej. Dyplom z Tkaniny Artystycznej obroniła u prof. Piotra Potworowskiego. Artystka uprawiała zarówno malarstwo jak i tworzyła gobeliny, jednak to tkaninie poświęciła gros swojej artystycznej kariery. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku skoncentrowała się na malarstwie na jedwabiu. Wielokrotnie powracała do wątków morskich w swoich pracach. Nadmorskie krajobrazy stały się głównym źródłem jej artystycznych inspiracji. Prace Aleksandry Bibrowicz-Sikorskiej znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz w wielu kolekcjach prywatnych, zarówno europejskich jak i pozaeuropejskich. Z jej inicjatywy powstało Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni (obecnie Baltic Mini Textile Gdynia) – cyklicznie odbywające się wydarzenie artystyczne, na którym twórcy z całego świata mają okazję zaprezentować swoje miniaturowe prace wykorzystujące splot.

Skład Kapituły Nagrody: przewodniczący Marek Stępa; członkowie: Leszek Kopeć, Maja Wagner, Ewa Ignaczak, Kamil Wicik