KONKURS DLA TEATRÓW I TWÓRCÓW OFFOWYCH


OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY „POCIĄG DO MIASTA – STACJA KOSMOS”

9-14 SIERPNIA 2021

KONKURS DLA TEATRÓW I TWÓRCÓW OFFOWYCH

CZEKAMY NA WASZE ZGŁOSZENIA!

Ruszają nieziemskie poszukiwania teatralne! Rozpoczynamy przyjmowanie zgłoszeń do siódmej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu „Pociąg do Miasta – Stacja Kosmos”, która odbędzie się w dniach 9-14 sierpnia 2021 roku w Gdyni.

Tym razem chcemy zachęcić twórców do eksplorowania tematu „kosmosu”, jako pewnego rodzaju metaforycznego poszukiwania „nowej postpandemicznej normalności” w oderwaniu od ziemskich, nie tylko grawitacyjnych ograniczeń. Czekamy na spektakle, które skupią się na człowieku i jego „mikrokosmosie” i spróbują udowodnić, że właśnie miłość jest najpotężniejszą i najbardziej tajemniczą z energii kosmicznych. Szukamy intrygujących, autorskich efektów badań teatralnych, futurystycznych lub społecznych wizji przyszłości, a także propozycji z szeroko rozumianego gatunku fantastyki naukowej.

Do wysyłania zgłoszeń zapraszamy teatry offowe, stowarzyszenia teatralne i fundacje artystyczne z terenu całej Polski (interesują nas również pozarepertuarowe projekty teatrów instytucjonalnych), które szukają alternatywnych sposobów artystycznej ekspresji i omijają popularne trendy w ambitnych próbach znalezienia własnego pomysłu na nowoczesny teatr.

Prezentacjom festiwalowych spektakli będzie towarzyszyła podróż po mieście, w ramach której zderzymy propozycje artystyczne i wyobraźnię zaproszonych zespołów z naturalną scenografią tkanki miejskiej Gdyni. Pociąg do Miasta zabierze widzów w fascynującą wyprawę artystyczną zarówno po dalszych dzielnicach naszego miasta, jak i do Śródmieścia, które już w ubiegłych latach odwiedzaliśmy, ale wciąż do końca nie poznaliśmy. Prezentując spektakle w interesujących i nieteatralnych przestrzeniach miejskich, chcemy znaleźć ich nowe konteksty, korespondować z ich formą i treścią i pobudzać wartościowe rozmowy o sztuce.

Zapraszamy do nieziemskich poszukiwań artystycznych, długich i intrygujących dyskusji i wspólnego przeżywania teatru.

Bądźcie z nami!

Fot: krzysztofwinciorek.com

NA ZGŁOSZENIA CZEKAMY DO 10 KWIETNIA 2021.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest tutaj:

https://forms.gle/eZ8vPZeZ7ac5sJdv8

Wszystkie informacje, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są pod linkiem:

link do wydarzenia na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/2176170255850616

Film z ostatniej 6 edycji festiwalu „Pociąg do Miasta – Stacja Miasto:

WIĘCEJ O PROJEKCIE:

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY „POCIĄG DO MIASTA – STACJA KOSMOS”

To będzie wyjątkowo dalekobieżny kurs. Pociąg do Miasta trafiał już na obrzeża i eksplorował miejskie przestrzenie, tym razem, w ramach siódmej edycji zatrzyma się na Stacji Kosmos. Siódma edycja Ogólnopolskiego Festiwalu zaprezentuje więc propozycje teatralne oderwane od grawitacji, aktualnych trendów i zbyt oczywistej tematyki i formy. Efekty teatralnych podróży w nieznane spróbują pokazać przyszłość, dalekie zakątki wszechświata, zachwycą iście nieziemską formą i skupią na człowieczym „mikrokosmosie”.

Główny motyw tegorocznego Festiwalu zapewni Widzom szansę na kontakt z różnorodnym, odważnym, nieszablonowym teatrem, który nieustannie znajduje nowe formy ekspresji artystycznej.

Główny plan prezentacji festiwalowych nie zmienia się – w dniach 9-14 sierpnia 2021 roku pokażemy dwukrotnie sześć interesujących propozycji polskich teatrów offowych (łącznie 12 prezentacji). Festiwal udowodni, że sceną teatralną może stać się też ciekawe podwórko położone między gdyńskim kamienicami, plaża czy też boisko szkolne a taka nieteatralna przestrzeń pozbawiona bariery sceny zachęci do bezpośredniego kontaktu ze sztuką także osoby, które (z różnych przyczyn) nie korzystają z oferty kulturalnej. Podróż po mapie miasta szlakiem oryginalnych spektakli stanie się alternatywą do sztywnej konwencji, gdzie sztukę należy obowiązkowo oglądać w teatralnych murach i z teatralnego fotela. Staranny dobór miejsc prezentacji będzie korespondował z treścią i formą spektakli i zachęci do długich dyskusji i wspólnych poszukiwań nowych znaczeń i kontekstów.

Zadbamy też o uwiecznienie ulotnych wrażeń, emocji i wzruszeń zachęcając Widzów do pisania recenzji festiwalowych spektakli. Najlepsze teksty, które powstaną w ramach naszego Konkursu na recenzję teatralną, zostaną opublikowane i nagrodzone.

Zapraszamy na spotkanie z teatrem offowym, topograficzno-teatralne i nieziemskie wyprawy po mieście i do bezpośredniego kontaktu ze sztuką.

Szukajcie nas w Gdyni od 9-14 sierpnia 2021r.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.