JUBILEUSZ 25-LECIA PRACY ARTYSTYCZNEJ MONIKI BABICKIEJ


Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni z przyjemnością informuje,
że aktorka naszego teatru Monika Babicka rolą Królowej w „Trzech muszkieterach” 18 listopada 2023 roku świętować będzie jubileusz 25-lecia pracy artystycznej. 

Monika Babicka, aktorka Teatru Miejskiego w Gdyni, portret| Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni | Gdynia, pazdziernik 2011 | fot. Joanna Siercha

Składamy na jej ręce  najserdeczniejsze gratulacje oraz wyrazy najwyższego uznania dla osiągnięć w pracy artystycznej na scenach polskich teatrów. Jubilatce życzymy wymarzonych ról, inspirujących i wspierających przyjaciół, niesłabnących sił twórczych, wielu kolejnych sukcesów artystycznych, samorealizacji i zadowolenia z obranej drogi artystycznej.

Monika Babicka

Monika Babicka od 1 września 2011 roku jest aktorką Teatru Miejskiego
w Gdyni. Absolwentka Studium Aktorskiego przy Teatrze im. Stefana Jaracza
w Olsztynie. W latach 1999 – 2011 związana była z Teatrem im. Osterwy
w Lublinie. Wielowymiarowość i ekspresja wydają się być istotą jej aktorstwa.
Z taką samą wyrazistością i świadomością siebie buduje role spontanicznych, roześmianych dziewczyn jak i dramatycznie doświadczonych przez los kobiet.

Kreowała najróżniejsze postacie: niewinne, wrażliwe panienki, małe rozbójniczki, szalone, zjawiskowe boginie, trzpiotki, kochające córki, troskliwe siostry, wierne narzeczone, spięte gorsetem manier żony i… cyniczne żony, zdeterminowane, hiobowe matki, urocze, nierozważne królowe, zakatarzone krasnoludki i najwierniejsze przyjaciółki.

Zagrała m.in.: Ofelię w „Hamlecie” Szekspira, Eleanor w „Rock’n’rollu” Stopparda, Wolność w spektaklu „Joanna szalona; Królowa” Janiczak, Antosię
w „,Chorym z urojenia” Moliera, Annette Reille w „,Bogu mordu” Rezy, Goplanę w „,Balladynie” Słowackiego, Marię Timofiejewną w „Biesach” Dostojewskiego, Johannę Luisę Heiberg w ,„Z życia glist” Enquista, Candy Starr w „Locie nad kukułczym gniazdem” Wassermana, Panią Rollison w „Dziadach” Mickiewicza, Kłoskę w „Prawieku i innych czasach” Jacka Bały wg powieści Olgi Tokarczuk, Marię w „,Marlenie Dietrich. Iluzjach”, Ludmiłę w „Czarze molekuły” Zelenki, Gretę w „,Pułapce” Różewicza, Millie w komedii „Umrzeć ze śmiechu” Elliotta.
Za większość tych ról była wyróżniana i nagradzana oficjalnymi nagrodami
i pochlebnymi recenzjami. Za wszystkie swe role jest gorąco oklaskiwana
i doceniana przez Widzów. Prywatnie najbardziej dumna jest z roli matki, kocha psy, koty i hortensje, jako hobby wymienia przebywanie z najbliższymi – rodziną i przyjaciółmi, a jej życiowe motto brzmi: Bóg pisze prosto, po liniach krzywych.

Ważniejsze nagrody:

2022 – Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni za rolę Kłoski w spektaklu ,„Prawiek
i inne czasy” w adaptacji i reżyserii Jacka Bały wg powieści Olgi Tokarczuk.

2019 – Nagroda Prezydenta Gdyni za rolę Pani Rollison w „,Dziadach”
w reżyserii Krzysztofa Babickiego.

2017 – Nagroda Prezydenta Gdyni za rolę Johanny Luisy Heiberg w „,Z życia glist” Enquista i Candy Starr w „Locie nad kukułczym gniazdem” Wassermana.

2015 – Nagroda Prezydenta Gdyni za rolę Marii Timofiejewnej w spektaklu „,Biesy” w reżyserii Krzysztofa Babickiego.

2013 – Nagroda Dyrektorów Teatru Miejskiego za role: Wolność w spektaklu „,Joanna szalona; Królowa”, Antosia w „Chorym z urojenia” oraz Mała Rozbójniczka w „Królowej Śniegu” z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

2012 – Nagroda Prezydenta Gdyni za rolę Eleanor w „,Rock’n’rollu” Toma Stoppard.

2011 – Medal Pamiątkowy Województwa Lubelskiego z okazji
50. Międzynarodowego Dnia Teatru.

2005 – Nagroda Marszałka Województwa Lubelskiego za rolę Ofelii
w ,„Hamlecie” w reżyserii Krzysztofa Babickiego.