Globaltica

Termin

14 lipca 2022 15 lipca 2022 16 lipca 2022

Rodzaj biletu

Adres

14 lipca rusza trzydniowy festiwal muzyczny Globaltica. Wydarzenie odbędzie się w Gdyńskim Orłowie, na terenie parku Kolibki. Od 17 lat Globaltica stawia sobie za zadanie pielęgnowanie muzycznych tradycji z całego świata. To jedyna impreza, która tak skutecznie jednoczy przedstawicieli różnych grup kulturowych. W tym roku na scenie pojawią się goście z prawie wszystkich kontynentów. Usłyszymy zarówno tradycyjne brzmienia, jak i utwory zgodne z dzisiejszymi trendami – każdy znajdzie coś dla siebie. Globaltica to niepowtarzalna okazja, aby poszerzać swoje horyzonty i wiedzę na temat odległych zakamarków świata. 

W 2022 roku festiwal ma w swoim programie aż 11 koncertów. Nie zabraknie muzyków zarówno z państw sąsiedzkich, jak i tych najbardziej oddalonych od Polski. Globaltica wierzy, że muzyka jednoczy ludzi – nie mogło zatem zabraknąć tych, których państwo cierpi z powodu niezgody. Zza wschodniej granicy, scenę główną w Kolibkach odwiedzi Troye Zilla. Zespół daje drugi oddech tradycyjnym pieśniom ludowym z różnych regionów Ukrainy łącząc archaiczny śpiew polifoniczny ze współczesnymi formami muzycznymi. Twórczość Troye Zillia to prawdziwe fusion – dźwiękom bandury i ludowym zaśpiewom  towarzyszy jazzująca perkusja, instrumenty klawiszowe  i syntezatory, a w obecnym wcieleniu także bas, gitara i klarnet. Liderka grupy Anastasiya Voytyuk przyjechała do Polski sama, jej dwóch muzycznych towarzyszy musiało zostać w ojczyźnie. Podczas koncertów będzie jej asystować kolektyw śląskich muzyków sesyjnych.

Swoją muzyką jednoczy zwaśnione narody Liraz. Ta izraelska artystka o irańskich korzeniach śpiewa w języku swoich przodków, wspomaga irańskie artystki (które od rewolucji islamskiej z 1979 roku nie mogą występować publicznie) i przenosi w XXI wiek przedrewolucyjny perski pop. Muzyka Liraz jest jej prywatną rewolucją, sprzeciwem wobec patriarchatu i hołdem dla silnych kobiet, z którymi stykała się od dziecka. Do tych utworów można tańczyć, można je śpiewać, przede wszystkim jednak zmuszają do myślenia.Z dalekich stron, bo z Kolumbii, do Polski po raz pierwszy przyjedzie dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy, zespół Cimarrón. Grupa została założona w 2000 roku w celu popularyzacji na całym świecie kolumbijskiego stylu ludowego joropo. Muzyka szerokich równin rzeki Orinoko płynącej ze wschodniej Kolumbii do Wenezueli, charakteryzuje się wyjątkowym tanecznym rytmem (stomp) prowadzonym przez dźwięki harfy, wspierane przez bandola llanera (czterostrunową, przypominającą gitarę lutnię o gruszkowatym kształcie), cuatro i bas akustyczny. 

Globaltica dba o to, aby każda kultura została dostrzeżona – nieważne, czy pochodzi z wielkiego państwa, czy małej wyspy na Oceanie Indyjskim. Christine Salem to urodzona w Saint-Denis, na wyspie Réunion wokalistka, która poprzez muzykę stara się oddać hołd swoim korzeniom. W swoich pieśniach Salem przywołuje dzieciństwo, podróże, koncerty i spotkania. Zdarza się też, że nawiązuje do religii, wierzeń i czasów niewolniczych. Jej niepowtarzalny głos wraz z dźwiękami tradycyjnych lokalnych instrumentów perkusyjnych, gitary i skrzypiec przenosi słuchacza na bliską sercu wokalistki wyspę. 

17. edycja Globaltiki rozpocznie się wyjątkowym koncertem tria Damira Imamovicia, jednego z najwybitniejszych wykonawców, sevdah, bośniackiego gatunku zwanego często „bałkańskim bluesem”. W Gdyńskim Centrum Filmowym muzyk zaprezentuje nie tylko materiał ze swojego ostatniego albumu „Singer of Tales”, ale także z nadchodzącego wydawnictwa. Towarzyszyć mu będą Derya Turkan, wirtuoz tureckiego instrumentu smyczkowego kemencze oraz kontrabasista Ivan Mihajlović. 

Również w Gdyńskim Centrum Filmowym odbędzie się wystawa wycinanek ukraińskiej artystki, Darii Alyoshkiny, na festiwalu znajdzie się miejsce dla tradycyjnych już stref tematycznych. Dla najmłodszych gości w strefie KIDS przewidziane zostały warsztaty plastyczne, muzyczne oraz ekologiczne. Akademia Twórczego Rozwoju KALAMO zaprasza na zabawy twórcze, a Edukacyjne Centrum Gitarowe P.M. Guitar poprowadzi animacje ruchowe i taneczne. Warsztaty i spektakle dla dzieci zapewni Teatr Igraszka. 

Wyznaczona zostanie także strefa zasilania umysłu. To miejsce, w którym będzie można uczestniczyć w prowadzonych przez ekspertów warsztatach i prezentacjach o tematyce związanej z  ciałem, psychiką oraz duchowością. O folklorze Boliwii opowie Juan Carlos z centrum języka hiszpańskiego La Mancha, a sesję gry na bębnach etnicznych i śpiewu wieloosobowego przygotują „Natura Rytmu” Xenii Uranovej i grupy śpiewaków z „Akademii Rozgłos” Joanny Chęcińskiej.

Pełny program festiwalu znajduje się tutaj.

Festiwal Kultur Świata Globaltica odbędzie się w dniach 14-16 lipca 2022 w Gdyńskim Centrum Filmowym (koncert otwarcia) oraz Parku Kolibki (główna część festiwalu). Bilety i karnety dostępne są tutaj: https://globaltica.interticket.pl 

GLOBALTICA to wyjątkowe wydarzenie w letnim kalendarzu imprez kulturalnych. Głównym celem Festiwalu Kultur Świata jest pokazywanie wielokulturowości, zaznajamianie z odmiennymi tradycjami i religiami. 

Co ważne, na festiwalu nie zobaczymy tych tradycji w „muzealnej” formie, zobaczymy raczej żywotność kulturowych inspiracji, odnajdziemy te obszary, gdzie kulturowe korzenie spotykają się ze współczesnością, gdzie to, co osadzone w tradycji staje się pożądane we współczesnej kulturze. Zapraszani muzycy ocalają tradycje od zapomnienia, czerpią z korzeni, by zaprezentować je we współczesnej odsłonie – oryginalne połączenia muzyczne to znak firmowy wielu zespołów, jakie zaprezentowały się w ciągu poprzednich edycji Festiwalu Globaltica. Głównym obszarem działania jest muzyka, jednak festiwal prezentuje także twórczość z innych dziedzin, takich jak literatura, sztuki plastyczne, fotografia czy film. 

Główne wydarzenia festiwalowe zlokalizowane są w zabytkowym Parku Kolibki w Gdyni – to przestronna łąka otoczona drzewami, położona nad samym morzem, a jednocześnie znajdująca się przy głównej arterii na granicy Gdyni i Sopotu. Naturalne zalety tego miejsca, nieporównywalne do zamkniętej przestrzeni sali koncertowej, sprzyjają stworzeniu niepowtarzalnej imprezy na wysokim poziomie artystycznym.