Gdyńska Noc Muzeów


Gdynia świętuje Noc Muzeów 2025 – sztuka, historia i tożsamość w wyjątkowej odsłonie!

Tegoroczna Noc Muzeów w Gdyni, która odbędzie się w dniu 17 maja, to nie tylko szansa na bezpłatne (lub symboliczne) zwiedzanie instytucji kultury, ale także wyjątkowe wydarzenia – od spektakularnych projekcji i koncertów, po warsztaty twórcze i wystawy, które poruszają ważne tematy społeczne. 

Muzeum Emigracji świętuje 10-lecie otwarcia – i czyni z „czasu” bohatera wieczoru. Na fasadzie historycznego Dworca Morskiego pojawi się wyjątkowa instalacja audiowizualna, opowiadająca historię Wszechświata – od Wielkiego Wybuchu po czarne dziury. Dla najmłodszych zaplanowano twórcze warsztaty i interaktywne zabawy, a wspólne tkanie w projekcie „Krosno” pozwoli nadać materialną formę przemijaniu.

W Muzeum Miasta Gdyni rządzi „Noc Spawacza” – hołd dla robotników stoczniowych. Tego wieczoru odwiedzający stworzą maski spawacza, własne nadruki metodą sitodruku, a oprawę dźwiękową zapewni DJ Bartosz Hervy. Nie zabraknie wyjątkowych wystaw, m.in. „Ogień i stal” z portretami Kazimierza Ostrowskiego oraz kultowej ekspozycji „To nie jest magazyn”.

Muzeum Marynarki Wojennej jak co roku otworzy swoje ekspozycje: od legendarnych okrętów ORP „Błyskawica” i „Sokół”, po wystawy plenerowe, rekonstrukcje historyczne i polową kuchnię z grochówką. Atrakcje dla dzieci, sprzęt wojskowy, pokazy udzielania pierwszej pomocy i zwiedzanie niedostępnych na co dzień przestrzeni sprawiają, że to jedno z najbardziej obleganych miejsc w tę wyjątkową noc.

Gdyńskie Centrum Kultury / Konsulat KulturyZapraszamy na wyjątkowe wydarzenie – Better Future Festiwal w ramach Nocy Muzeów w Konsulacie Kultury! Przygotowaliśmy dla Was szereg wydarzeń artystycznych, koncertów i spacerów. To będzie weekend pełen inspiracji, kreatywności i niezapomnianych wrażeń!

Halo Kultura zaprasza na czwartą edycję wydarzenia DO.IT 4 – Czarna Skrzynka, eksplorując temat błędów i porażek jako twórczego impulsu. W programie warsztaty, alternatywna muzyka, zbiorowy wernisaż i przestrzeń spotkań z lokalnymi artystami.

TuBaza zaprezentuje wystawę sitodruków – efekt pracy 101 artystów z całej Polski w ramach festiwalu Trisity###6. Technika serigrafii stanie się punktem wyjścia do prezentacji sztuki łączącej różne style i osobowości twórcze.

W Gdyńskim Centrum Filmowym odbędzie się pokaz nagrodzonego dokumentu „,Całe to piękno i krew” w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Projekcja rozpocznie się o 22:00 w sali Goplana – wstęp wolny.

Fala Nowej Kultury odda głos młodym artystom. Wystawa „Wersja robocza: JA” Julii Tymańskiej skłoni do refleksji nad tożsamością, a koncert Gabrieli Wasilewskiej „Alone At Home” przeniesie uczestników w świat intymnych emocji. Przez całą noc działać będzie kreatywna przestrzeń, w której można tworzyć własne przypinki i kolaże.

Fundacja Trefl – z Damą Kier na salonach Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa”

Podczas gdyńskiej Nocy Muzeów, już w sobotę 17 maja, będzie można odwiedzić najbardziej nietuzinkowe miejsce na muzealnej mapie Trójmiasta. Muzeum Kart do Gry, czyli fikcyjną „Ulicę Brydżową” ukrytą w przyportowych zakamarkach Śródmieścia. W budynku dawnej szkoły przy ulicy Gołębiej 9 znajduje się najbardziej różnorodna kolekcja kart i eksponatów związanych z tematyką karcianą. Nie tylko dla miłośników brydża! Osoby odwiedzające tego dnia Muzeum, witać będzie Dama Kier.

W Galerii Przypływ obejrzymy wystawę Katarzyny Swinarskiej „Nieobecni kochankowie” – o kobiecej samotności, tęsknocie i sile przetrwania. Ekspresyjne obrazy, film dokumentalny i osobista narracja artystki tworzą głęboko poruszające doświadczenie.

Spacer z Traffic Design (start o 19:30 z ul. Żeromskiego 36) to okazja do poznania gdyńskiego dizajnu i sztuki w przestrzeni publicznej.


Noc Muzeów 2025 w Gdyni to nie tylko zwiedzanie – to wspólne przeżywanie historii, emocji i idei. Bogaty program wydarzeń i różnorodność instytucji sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie – niezależnie od wieku i zainteresowań. To wyjątkowa okazja, by poczuć miasto inaczej – pod osłoną nocy, w blasku sztuki.

MUZEUM EMIGRACJI W GDYNI

Noc Muzeów 2025 – 10-lecie Muzeum Emigracji
📍 ul. Polska 1, Gdynia
📅 17 maja 2025

Tegoroczna Noc Muzeów ma dla nas szczególne znaczenie – dokładnie w tę jedną, wyjątkową noc mija dziesięć lat od momentu, gdy Muzeum Emigracji w Gdyni po raz pierwszy otworzyło swoje drzwi dla zwiedzających. To nie tylko rocznica, ale i okazja do refleksji, spojrzenia wstecz i w przyszłość, chwila namysłu nad upływającym czasem – zjawiskiem wszechobecnym, a jednocześnie nieuchwytnym.

To właśnie czas – temat wciąż zgłębiany przez naukę i sztukę – stanie się głównym bohaterem wyjątkowej instalacji audiowizualnej, którą zaprezentujemy podczas tegorocznej Nocy Muzeów.

Dworzec Morski, miejsce od zawsze związane z ruchem i przemianą, stanie się sceną dla widowiskowych projekcji, które pozwolą doświadczyć zmysłami zjawiska, jakim jest czas. Mapping i muzyka opowiedzą historię – od Wielkiego Wybuchu, przez teorię względności Einsteina, aż po tajemnicze czarne dziury. Zamiast linearnej opowieści czeka nas audiowizualne doświadczenie ciągłego trwania i zmienności.

W strefie warsztatowej na najmłodszych i ich rodziny czekać będą:

  • kreatywne zajęcia plastyczne o tematyce czasu,
  • interaktywne poznawanie narzędzi do mierzenia godzin,
  • spotkania z sylwetkami znanych polskich emigrantów, dla których czas był kluczowy.

Zachęcamy również do udziału w projekcie KROSNO, w którym za pomocą gestu tkania uczestnicy nadadzą materialną formę przemijaniu – tworząc tkaninę jako zapis wspólnego działania, obecności i ulotnych chwil.


MUZEUM MIASTA GDYNI

NOC SPAWACZA
📍 ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia
📅 17 maja 2025 | godz. 19:00–00:00
🎟️ Bilet: 5 zł (dorośli), dzieci – wstęp wolny

Program główny:

  • 19:00–22:00 – warsztaty, DJ-set, sitodruk
  • 19:00–00:00 – wystawy, projekcje stoczniowych kronik filmowych

Podczas „Nocy Spawacza” fabryczne hale, stoczniowe dźwigi i barwne portrety spawaczy autorstwa Kazimierza Ostrowskiego będą tłem do wspólnego działania i odkrywania sztuki.

19:00–22:00 | Warsztaty – „Wcale nieospale!”
Stwórz własnoręcznie tekturową maskę spawacza, którą zabierzesz do domu lub… na miasto!

19:00–22:00 | DJ-set Bartosza Hervy
Industrialne dźwięki, zimna fala i elektronika w wykonaniu Bartosza Hervy (Blindead, HRV) przeniosą nas do stoczniowej rzeczywistości.

19:00–22:00 | Warsztaty sitodruku z Fundacją Morze
Stwórz grafikę inspirowaną sztuką Kazimierza Ostrowskiego na koszulce lub torbie. Używamy farb wodnych – bezpiecznych dla środowiska. Przynieś swoje tekstylia lub kup je na miejscu.

19:00–00:00 | Stoczniowe kroniki filmowe i wystawy
Zobacz oryginalne materiały Polskiej Kroniki Filmowej z lat 50. i 60. oraz wystawy:

  • „,Ogień i stal. Spawacze i hutnicy Kazimierza Ostrowskiego”
    Jedyna okazja, by zobaczyć niezwykłe portrety gdyńskich stoczniowców – ekspozycja dostępna tylko tej jednej nocy!
  • „,Baltic Mini Textile Gdynia”
    50 prac z 13. edycji międzynarodowego konkursu. Artyści z całego świata odpowiadają na pytanie: czym dziś jest wspólnota?
  • „To nie jest magazyn”
    500 obiektów w stylu Kunstkamery – wszystko, co ukrywały muzealne szuflady i półki, teraz na wyciągnięcie ręki.
  • „,Gdynia – dzieło otwarte”
    Historia Gdyni opowiedziana przez pryzmat wielkich wydarzeń i codziennego życia mieszkańców – od narodzin miasta po czasy współczesne.

MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ W GDYNI

jak co roku weźmie udział w Europejskiej Nocy Muzeów. Od lat jest to jedna z najpopularniejszych imprez w naszym rocznym kalendarzu. Wiemy, że wielu naszych stałych odwiedzających na nią czeka, bo klimat nocnego zwiedzania jest niepowtarzalny! Wszystkich gości, i dobrze już nam znanych i nowych, serdecznie zapraszamy 17 maja 2025 r., otwieramy o 19.00, bawimy się do 00.30. Jak zawsze dostępne będą nasze trzy wystawy: „Zbrojowni Muzeum Marynarki Wojennej”, wystawy stałej „Mamy rozkaz Cię utrzymać…”, „W świecie dawnych żaglowców” i Ekspozycja Plenerowa Broni i Uzbrojenia Morskiego oraz OORP Błyskawica i Sokół. Ponadto :

• szpital polowy
• Grupy Rekonstrukcji Historycznej – Obrony Wybrzeża, Sojusz, North Regiment, Devil’s Dogs, Seabees North i inne
• wystawa broni historycznej Baltic Coast Armory
• STAR 660 M2
• zwiedzanie zdwojonej armaty 130 mm oraz stanowiska dowódczo-dalmierzowego z ORP Wicher II
• namiot edukacyjny MMW z zabawami dla dzieci
• kuchnia polowa z przepyszną wojskową grochówką
• nauka udzielania pierwszej pomocy – Hufiec ZHP Sopot im. MW
• pokazy DART – Gdyńskie Stowarzyszenie Steel Darta „Błyskawica”
• podziemny magazyn studyjny (klasyczny sprzęt nurkowy)

MMW, OORP Błyskawica i Sokół będą otwarte w godz. 19.00-00.30 (ostatnie wejścia o 23.45), wstęp 5 zł do każdego z obiektów!


GDYŃSKIE CENTRUM KULTURY

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie – Better Future Festiwal w ramach Nocy Muzeów w Konsulacie Kultury! Przygotowaliśmy dla Was szereg wydarzeń artystycznych, koncertów i spacerów. To będzie weekend pełen inspiracji, kreatywności i niezapomnianych wrażeń!

Data: 17–18 maja (sobota i niedziela)
Miejsce: Konsulat Kultury w Gdyni (ul. Jana z Kolna 25)

PROGRAM:

sobota, godz. 12.30

Spacer z Salcią Hałas: „,Miejscy zieloni partyzanci – czyli o roślinach gotowych na wszystko”

Obowiązują zapisy

Dawno, dawno temu pęki suszonych ziół wisiały w izbach wiedźm, starożytnych lekarzy i alchemików. Mędrcy i święci pisali o nich uczone teksty i nazywali je cennymi ziołami. Dzisiaj są nazywane chwastami i zwalczane, ale pojawiają się wciąż od nowa, zupełnie jak miejscy zieloni partyzanci. O co walczą? O życie. To temat na opowieść. Każdy uczestnik spaceru otrzyma książeczkę „Chodźcie do lasu” Salci Hałas i Katarzyny Rosińskiej! 

sobota, od godz. 17:30

Muzyczna odsłona Nocy Muzeów

Wstęp wolny

17:30 — DJ set Coastline Northern Cuts (Tomek Hoax & Marcin Szulc)
19:00 — koncert Dawki
19:45 — DJ set CNC
20:15 — koncert Daltonists

Wydarzenie odbywa się we współpracy z Coastline Northern Cuts — niezależnym wydawnictwem muzycznym z Gdyni.

Dawki
Za projektem Dawki stoi Łukasz Łempicki – producent, który stawia na budowanie napięcia i przestrzeni zamiast zamykania muzyki w gatunkowych ramach. Wspólnie z perkusistą tworzy duet, który wykorzystuje proste środki — elektronikę i żywą perkusję — rozwijając z nich dynamiczne, organiczne koncerty. Dawki funkcjonują głównie jako projekt koncertowy, bazujący na przygotowanych strukturach z dużą przestrzenią na improwizację i kontakt z publicznością.


Gdyńskie Centrum Filmowe

W ramach Nocy Muzeów Gdyńskie Centrum Filmowe zagra film „Całe to piękno i krew”, reż. Laura Poitras. Pokaz będzie darmowy oraz odbędzie się 17 maja o 22:00 w sali Goplana. Film będzie składową programu 22. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity, który po raz dziesiąty odbywa się również w Gdyni.


Halo Kultura

Nocy Muzeów w Halo Kulturze:

🎨 DO.IT 4 – Czarna Skrzynka
📍 Halo Kultura, Gdynia
🗓️ 17 maja | godz. 17:00–24:00 | Noc Muzeów

DO.IT wraca po raz czwarty!
Wydarzenie organizowane przez Pracownię Sita Suzito to jeden intensywny wieczór wypełniony sztuką, emocjami i dobrą energią – w przestrzeni, gdzie twórczość spotyka się z terapią, a każde potknięcie może stać się początkiem nowej drogi. Tegoroczna edycja zatytułowana „Czarna skrzynka” dotyka tematu porażek, błędów i kryzysów – ale pokazuje, że to właśnie z nich może narodzić się coś prawdziwego, ważnego, pięknego.

✨ CO CIĘ CZEKA?
• Warsztaty twórczo-terapeutyczne i projektowe – ekspresja, spokój, inspiracja
• Muzyka alternatywna i wizualizacje – dźwięk i obraz, które poruszają
• Zbiorowy wernisaż – sztuka, która mówi więcej niż słowa
• Stoiska kolektywów, artystów i lokalnych inicjatyw – poznaj ludzi z pasją

DO.IT 4 to wydarzenie dla wszystkich.
Nie trzeba być artystą, by tworzyć. Nie trzeba mieć doświadczenia, by czuć. Wystarczy, że jesteś – resztę zrobimy razem.


TU BAZA

Noc muzeów w tuBazie – wystawa Trisity###6 Trójmiejskiego Festiwalu Sitodruku

godz. 19:00–01:00

W galerii tuBaza w Gdyni można oglądać ekspozycję Trójmiejskiego Festiwalu Sitodruku – Trisity###6, który odbywał się na przełomie roku. W wydarzeniu udział wzięło 101 wybitnych twórców z całej Polski wybranych przez jury konkursu. Każdy z wyłonionych artystów został zaproszony do pracowni sitodruku w tuBazie, aby własnoręcznie zrealizować swoją pracę. Zwieńczeniem festiwalu jest największa w Europie zbiorowa wystawa 101 sitodruków.

Celem festiwalu jest zderzenie twórców reprezentujących różne style i korzystających z odmiennych środków wyrazu z techniką serigrafii, znaną szerzej jako sitodruk. Podczas Trisity powstają prace o zróżnicowanej formie, różnorodnej tematyce i charakterze, a to, co je łączy, to technika sitodruku przy zachowaniu spójnej, wcześniej ustalonej gamy kolorystycznej – składającej się z trzech kolorów.

Obok siebie na jednej ścianie demokratycznie zawisły prace malarzy, projektantek, fotografów, ilustratorek, artystów wywodzących się ze sztuki miejskiej, niezależnych twórców i twórczyń, studentów i wykładowców uczelni artystycznych. Wszystko to możecie zobaczyć w galerii w urokliwym Parku Kolibki, który podczas nocy nabiera dodatkowej magicznej aury.


Traffic Design

Spacer szlakiem sztuki i dizajnu w przestrzeni publicznej Traffic Design 

Spacer wystartuje o godzinie 19.30 z Galerii Traffic Design przy ulicy Żeromskiego 36. 

Czas trwania: około 90 minut 


GALERIA PRZYPŁYW

🌐 www.przyplyw.com

Katarzyna Swinarska – Nieobecni kochankowie

Galeria Przypływ, Gdynia, ul. 3 Maja 27~29/30

Kuratorka: Agata Abramowicz

Noc Muzeów 2025

Galeria Przypływ przedstawia wystawę artystki Katarzyny Swinarskiej „Nieobecni kochankowie” – opowieść o uniwersalnych, uwarunkowanych kulturowo i historycznie doświadczeniach wielu pokoleń kobiet, dla których samotność była i jest wpisana w miłosną relację. Ekspozycję można oglądać w Noc Muzeów w Gdyni.

Katarzyna Swinarska obrazuje kobiece doświadczenie sięgając do rodzinnych przekazów, badając życie kobiet, które zapisały się w historii, czerpiąc z doświadczeń własnych i osób, które ją otaczają. Wpisuje je następnie w losy pokoleń naszych prababek, matek i sióstr oraz ich partnerów – ginących na wojnach, pracujących za granicą, lub będących nieobecnymi emocjonalnie.

Wystawę otwieramy dzień po Walentynkach, bo miłość i tęsknota, to dwie strony tej samej monety. Gdy decydujemy się pokochać drugą osobę, musimy być gotowi na to, by ją stracić. Artystka ubiera tę opowieść o namiętności i samotności w kostium najróżniejszych historii. Intensywnym emocjom nadaje kształty i barwy – Agata Abramowicz, kuratorka.

Swinarska w swojej twórczości eksperymentuje, nie ograniczając się do jednej estetyki. Jej prace są figuratywne i abstrakcyjne. Intensywne barwy wypełniają duże, ekspresyjne płótna. Kontrastują z nimi mroczne, duszne kompozycje przywodzące na myśl piękne, ale trujące lub pożerające swoje ofiary kwiaty. Tak nieoczywiste i różnorodne, jak Swinarska postrzega kobiecość z jej sprzecznościami.

Integralną częścią wystawy jest film pod tytułem Drapieżne serca 3, w którym artystka rozmawia z czterema dojrzałymi twórczyniami o relacji między sztuką a miłością, zadając prowokacyjne pytanie: „Co jest ważniejsze – miłość czy sztuka?”.

Moim życiem kierują dwa dążenia: pragnienie miłości i głód artystycznej kreacji. Do niedawna wydawało mi się, że są sprzeczne, że szaleństwo, z jakim oddaję się miłości, oddala mnie od sztuki. Jednak według indyjskiej tradycji duchowej, obie energie tryskają z jednej czakry, a bohaterki trzeciej części filmu „Drapieżne serca” mówią wprost o tym, że nie ma sztuki bez erotyki, która otwiera serce, pobudza zmysły i odnawia życie – wyjawia artystka.


TRAFFIC DESIGN

Spacer szlakiem sztuki i dizajnu w przestrzeni publicznej
📍 Start: ul. Żeromskiego 36 (Galeria Traffic Design)
🕒 Godzina: 19:30
Czas trwania: ok. 90 minut


FALA NOWEJ KULTURY

Już 17 maja w godz. 19:00 – 01:00 szykuje się Noc Muzeów w Fali Nowej Kultury! Z tej okazji odwiedzisz wystawę Julii Tymańskiej WERSJA ROBOCZA: JA, weźmiesz udział w koncercie Gabrieli Wasilewskiej oraz stworzysz własne, autorskie przypinki i kolaże. Hasłem tegorocznej edycji jest słowo TOŻSAMOŚĆ – przyjdź i odkryj, czym ona dla ciebie jest.

Wstęp bezpłatny!

MIEJSCE: Fala Nowej Kultury, ul. Derdowskiego 9-11 w Gdyni

DATA: 17 maja 2025, 19:00 – 01:00

WERSJA ROBOCZA: JA | wystawa Julii Tymańskiej

  • od 19:00 do 01:00

W świecie, w którym JA coraz częściej wyświetla się na ekranie, a pamięć zamienia się w zapis, tożsamość przestaje być czymś stałym. Zaczyna funkcjonować jak plik – otwierany i nieustannie edytowany. Wystawa WERSJA ROBOCZA: JA to refleksja nad współczesnym autoportretem jako procesem ciągłego przeliczania, modelowania i nadpisywania.

O AUTORCE: Julia Tymańska [IG: @bananowafontanna] to absolwentka wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Artystka wizualna, malarka związana ze sceną street-artową. Często ucieka poza ramy płótna, tworząc rzeźby, instalacje, ilustracje, murale, wideo i animacje. Jest laureatką licznych stypendiów, między innymi dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za znaczące osiągnięcia. Uczestniczyła w wielu wystawach i projektach artystycznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym – w tym w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Portugalii. W Fundacji Fala Nowej Kultury prowadzi zajęcia dla młodzieży i dorosłych.

ALONE AT HOME | koncert Gabrieli Wasilewskiej

  • o 21:00

ALONE AT HOME to wyjątkowy projekt muzyczny, którym artystka Gabriela Wasilewska zabiera swoimi piosenkami w podróż jej życia, rozterek, uniesień i zawodów miłosnych. Ponieważ Wasilewska głęboko inspiruje się własną młodością spędzoną w Stanach Zjednoczonych, dźwięki ALONE AT HOME kojarzą się z amerykańskimi songwriterkami, gdzie prostota i czuła ekspresja są podwalinami muzyki.

O ARTYSTCE: Gabriela Wasilewska to absolwentka intermediów Akademii Sztuk Pięknych. Podczas studiów coraz mocniej zaczęła odczuwać jednak, że bliższą od rzeźby czy obrazu formą ekspresji jest dla niej muzyka. Łącząc swój zapał artystyczny z wzrastającą pasją do tworzenia utworów, artystka rozpoczęła swój projekt muzyczny ALONE AT HOME w 2019 roku, debiutując kawałkiem SORRY. Od tamtej pory Wasilewska aktywnie działa na trójmiejskiej – i nie tylko! – scenie muzycznej.

TWORZĘ: JA | kreatywny open space z przypinkami i kolażami

  • od 19:00 do 01:00

Czym tożsamość jest dla ciebie? Pustym słowem, tajemnicą, najistotniejszą rzeczą na świecie? Opowiedz o tym! Przez całą Noc Muzeów w Fali Nowej Kultury działać będzie kreatywny open space, przy którym stworzysz swoje własne przypinki i kolaże. Niezależnie czy krzykliwą przypinkę nosić będziesz na plecaku, czy delikatny kolaż zawiesisz prywatnie w swoim pokoju, puść wodze fantazji i pokaż, kim jesteś.

kontakt dla mediów:

Natalia Królak, tel. 666 139 979


Fundacja Trefl

Z Damą Kier na salonach Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa”

Podczas gdyńskiej Nocy Muzeów, już w sobotę 17 maja, będzie można odwiedzić najbardziej nietuzinkowe miejsce na muzealnej mapie Trójmiasta. Muzeum Kart do Gry, czyli fikcyjną „Ulicę Brydżową” ukrytą w przyportowych zakamarkach Śródmieścia. W budynku dawnej szkoły przy ulicy Gołębiej 9 znajduje się najbardziej różnorodna kolekcja kart i eksponatów związanych z tematyką karcianą. Nie tylko dla miłośników brydża! Osoby odwiedzające tego dnia Muzeum, witać będzie Dama Kier. Chętnie opowie o ciekawostkach ekspozycji, a także zapozuje do wspólnych zdjęć. Każdy będzie mógł także spróbować swoich sił w grze ulicznej, którą ściągnie na własny telefon. „Ulica Brydżowa” dostępna będzie bezpłatnie w godzinach 18.00-22.00.