Gdynia w biało-czerwonej odsłonie


2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Tradycyjne gdyńskie uroczystości zostały odwołane ze względu na wprowadzony w Polsce stan epidemii. W tym roku miasto przyozdobi ponad 2000 flag narodowych. Zachęcamy również mieszkańców do przystrojenia swoich okien, balkonów w barwy narodowe.

– Tradycją było, że 2 maja spotykaliśmy się przy burcie ORP Błyskawicy, by wspólnie uroczyście celebrować święto barw narodowych – Dzień Flagi RP. To symbol, za który żołnierze oddawali życie i zdrowie, symbol walki o niepodległość i wolnej Polski. W tym trudnym dla nas czasie niech biało-czerwone barwy w oknach, na balkonach i ulicach miasta będą wyrazem dumy i szacunku. Nie porzucajmy nadziei. Świętujmy z radością i dumą. 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Pamiętajmy o naszych bliskich, przyjaciołach, ludziach nauki, kultury i pracy, którzy żyją poza granicami kraju. – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Dzień Flagi RP to jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce – zostało ustanowione w 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. 2 maja nie jest datą przypadkową, ponieważ właśnie tego dnia żołnierze 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa po zdobyciu Berlina w 1945 r.
Co ważne podkreślenia, 2 maja obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą, który został ustanowiony dwa lata wcześniej.  

Flaga państwowa z godłem i bez godła

Flaga państwowa – flaga, której mogą używać zarówno władze i instytucje państwowe, jak również obywatele i instytucje prywatne. W Polsce nazwę taką nosi flaga o dwóch pasach poziomych równej szerokości, białym u góry i czerwonym u dołu, w proporcjach 5:8.

Flaga państwowa z godłem – nazwa jednej z dwóch polskich flag państwowych. Ma dwa pasy poziome – u góry biały, u dołu czerwony i herb Rzeczypospolitej Polskiej, nazywany obecnie godłem państwowym RP, pośrodku pasa białego. Flagi tej mogą używać jedynie polskie przedstawicielstwa i misje (także wojskowe) za granicą, statki morskie, kapitanaty i bosmanaty portów, lotniska i lądowiska cywilne oraz cywilne samoloty podczas lotów za granicą.

Barwy narodowe a flaga państwowa RP

Brak określonych proporcji to zasadnicza różnica pomiędzy barwami narodowymi a flagą państwową RP. Barwy narodowe mogą być dowolnej długości i szerokości, z zastrzeżeniem, że wymiary obu pasów muszą być identyczne.

Przy okazji obchodów Dnia Flagi RP warto przypomnieć kilka zasad dotyczących prezentowania flagi w godny sposób:

  • flaga eksponowana publicznie musi być czyste i mieć czytelne barwy. Nie mogą być pomięte lub postrzępione,
  • na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami,
  • nie powinno się podnosić i wywieszać flagi w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze,
  • w czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć,
  • flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody,
  • flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem,
  • flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu,
  • na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków,
  • powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe, aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8,
  • godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi lub banneru jest niepubliczne spalenie. Możliwe jest także godne zniszczenie flagi przez rozdzielenie barw.

Źródło: MSWiA

Cały poradnik pobierz tu >>> miniprzewodnik_bialo_czerwona


,