Galiony Gdyńskie za rok 2023 rozdane


Poznaliśmy laureatów Galionów Gdyńskich. To osoby, które przez ostatni rok wywarły największy wpływ na kształt kultury w naszym mieście. Nagrody i wyróżnienia trafiły do autorów najlepszych kreacji artystycznych, animatorów kultury, debiutantów, mecenasów kultury i artystów z pokaźnym dorobkiem.

W poniedziałek, 13 maja w Muzeum Miasta Gdyni zebrali się ci, którzy na co dzień budują i tworzą gdyńskie środowisko kulturalne. Gala wręczenia Galionów Gdyńskich, czyli nagród artystycznych prezydenta Gdyni to okazja do podsumowania dorobku ostatnich miesięcy wśród lokalnych twórców, artystów, stowarzyszeń, instytucji i organizacji.

Wszyscy nominowani odebrali z rąk prezydent Gdyni Aleksandry Kosiorek pamiątkowe dyplomy, a laureaci – statuetki zaprojektowane przez Marka Habrata. Galę prowadził Tomasz Podsiadły, a o oprawę muzyczną zadbało trio w składzie: Szymon Burnos (klawisze), Maciej Sadowski (kontrabas) i Paweł Osicki (perkusja).

– To pierwszy raz, kiedy w ogóle wręczałam nagrody od czasu, jak objęłam urząd prezydenta. Ale bardzo się cieszę, że były to akurat nagrody kulturalne. Bo to jest taka dziedzina, która dotyczy nas wszystkich, ale często nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że kultura tak szeroko i głęboko nas otacza i w tę naszą rzeczywistość wrasta – informuje Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.

Tegoroczni laureaci

Galiony Gdyńskie przyznawane są w czterech kategoriach:

  • kreacja artystyczna – dla gdyńskich twórców lub artystów prezentujących swoje dokonania w Gdyni,
  • animacja kultury – dla animatorów organizujących życie kulturalne w mieście,
  • debiut artystyczny – dla artystów debiutujących w roku ubiegłym,
  • mecenat kultury – wyróżnienie za wspieranie rozwoju kultury w mieście.

Dodatkowo prezydent Gdyni może przyznać nagrodę za całokształt twórczości. O tym, do kogo trafiły tegoroczne Galiony Gdyńskie zdecydowała kapituła w składzie: Maja Wagner – przedstawicielka prezydenta i przewodnicząca kapituły, Joanna Zielińska – przedstawicielka prezydenta, Grzegorz Taraszkiewicz – przedstawiciel Komisji Kultury Rady Miasta Gdyni, Leszek Kopeć – przedstawiciel środowiska artystycznego, Karin Moder – przedstawicielka środowiska artystycznego, Cyprian Ożóg-Orzegowski – przedstawiciel środowiska artystycznego, Bernadeta Rąbalska – przedstawicielka środowiska artystycznego oraz Kamil Wicik – przedstawiciel środowiska artystycznego.

Nagrody za 2023 rok otrzymali:

  • w kategorii „Kreacja artystyczna” – Jacek Rodziewicz za autorski album „Muzyka moja i Nasha”,
  • w kategorii „Animacja kultury” – Szymon Kloska za systematyczne kształtowanie wrażliwości literackiej i czytelniczej mieszkańców Gdyni,
  • w kategorii „Debiut artystyczny” – Akademia Głosów Tradycji za debiutancką płytę „Po słońcu”,
  • w kategorii „Mecenat kultury” – Trefl S.A. za wspieranie szeregu działań animacyjnych skierowanych do mieszkańców i związanych z Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa”.

Natomiast tegoroczny Galion Gdyńskiza całokształt twórczości otrzymał Krzysztof Babicki, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Reżyser wielu wybitnych spektakli, m.in. „Idąc rakiem”, „Lot nad kukułczym gniazdem” czy „Kopenhaga”.

– Na pewno nie chciałbym, żeby nastąpiło odejście widzów od teatru. Dlatego trzeba być bardzo czujnym, bo zawsze są spektakle lepsze i gorsze. Są takie, na które widownia tłumnie wali, jak to się mówi w naszym żargonie, i na które widownia chodzi wybiórczo. Ale takie też muszą być. W związku z tym to jest sprawa proporcji. Każdy sezon to jest taka łamigłówka, jak to zrobić, żeby było to, co ma związek z wysoką sztuką dla tzw. koneserów, chociaż nie lubię tego słowa, i to, żeby widownia chciała przyjść do teatru i się wzruszyć, pobawić. A potem pewnie przyjdzie także na rzeczy trudniejsze – mówi Krzysztof Babicki, dyrektor Teatru Miejskiego w Gdyni.

Debiut artystyczny

Akademię Głosów Tradycji tworzą: Anna Bochnak, Joanna Gostkowska, Olga Krasoń, Magdalena Lesiecka, Agnieszka Rusakiewicz, Magdalena Śmierzchalska i Katarzyna Zajączkowska.

Akademia Głosów Tradycji (fot. Anna Rezulak)

Akademię Głosów Tradycji tworzą: Anna Bochnak, Joanna Gostkowska, Olga Krasoń, Magdalena Lesiecka, Agnieszka Rusakiewicz, Magdalena Śmierzchalska i Katarzyna Zajączkowska.

Wszystko zaczęło się w 2016 roku. Najpierw powstał projekt, a potem dołączyło do niego 12 wspaniałych, śpiewających kobiet. Zaczęły uczyć się pieśni z różnych regionów Polski. I tak powstała Akademia Głosów Tradycji,a w efekcie debiutancka płyta „Po słońcu”.

Podczas gali artystki odebrały Galiona Gdyńskiego w kategorii „Debiut artystyczny”.

– Nie spodziewałyśmy się, że to my dostaniemy tę nagrodę. Samo znalezienie się tutaj, wśród tak wyróżnionego grona, było dla nas wystarczające. To jest dla nas niesamowite, że została dostrzeżona praca, która nie jest w mainstreamie – opowiada Joanna Gostkowska z Akademii Głosów Tradycji.

O nagrodzie

Przypomnijmy, że nagroda Galion Gdyński przyznawana jest od 1995 roku. Trafia ona w ręce artystów i działaczy kultury, którzy swoimi osiągnięciami wyróżnili się na tle środowiska gdyńskiego. Nagroda ma uhonorować twórców i zespoły za wkład w rozwój miasta i umożliwianie odbiorcom spotkania się ze sztuką na najwyższym poziomie.