Bez kategorii, Wydarzenia

wtorek godz.12:08

Cykl debat Halo Jutro, czyli jak zrestartować kulturę?

Stowarzyszenie Halo Kultura zaprasza na cykl debat ekspertów Halo Jutro na temat “odmrażania” sektorów kultury. W dniach 19-22.05, codziennie o godz. 19 odbędą się dyskusje online dotyczące kolejno: muzyki, filmu, organizacji pozarządowych, oraz wznowienia działalności  teatrów i muzeów. Wezmą w nich udział m.in. wokalistka  Aga Zaryan, muzyk L.U.C., dziennikarka Trójki Agnieszka Obszańska. 

W kulturze straty związane z pandemią są olbrzymie – tu działa się w określonym czasie, który dwa razy się nie zdarza. Tu działa się  często z potrzeby serca, z pasji, w kontakcie z innymi, ale rzadko na podstawie stałych kontraktów czy umowy etatowej. Taka jest specyfika przemysłów kultury na całym świecie i ta specyfika sprawia, że nieprzewidziane okoliczności jak epidemia poważnie zagrażają codziennej egzystencji twórców i animatorów. Jednocześnie izolacja społeczna uświadamia nam wagę i rangę tekstów kultury w naszym życiu- potrzebujemy ich teraz bardziej niż kiedykolwiek. Cykl Halo Jutro to będą rozmowy o aktualnych wyzwaniach, ale też o strategiach adaptacji, nowych możliwościach i koniecznościach, o rozwiązaniach, śmiałych wizjach i kreatywności w trudnych czasach.

19 maja w ramach Halo Jutro: Muzyka w dyskusji o skutkach zamknięcia i planach na przyszłość dla branży koncertowej wezmą udział: wokalistka jazzowa Aga Zaryan, muzyk, raper i instrumentalista L.U.C., dziennikarka radiowej Trójki Agnieszka Obszańska i Julian Chmielewski z Crane Agency, zaangażowany w tworzenie programu Ulicy Elektryków. 

20 maja rozmowa Halo Jutro: Kino dotyczyć będzie zagadnień produkcji i dystrybucji filmowej, sytuacji osób pracujących w branży filmowej. W dyskusji wezmą udział: Olga Bieniek (producentka filmowa), Magdalena Jacoń (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych), Bartosz Paduch (reżyser) i Paweł Witecki (producent filmowy). 

21 maja w panelu Halo Jutro: Organizacje Pozarządowe wezmą udział przedstawiciele gdyńskich organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą: Monika Domańska   (Traffic Design), Kryspin Pluta (Dom Filmowy) i Diana Lenart (Halo Kultura). Głównym przedmiotem rozmowy będzie analiza możliwości działania organizacji w nowych warunkach i odbudowa zaufania społecznego. 

22 maja  w ramach Halo Jutro: Muzea i Teatry o możliwościach i trudnościach zrestartowania tych instytucji porozmawiają: Ida Bocian (Teatr Gdynia Główna), dr Anna Śliwa (Muzeum Miasta Gdyni) oraz dr Joanna Lisiewicz (teatrolożka). 

“Stworzymy przestrzeń do tej dyskusji i chcielibyśmy, by udostępnione na publicznym kanale zapisy tych rozmów stanowiły nie tylko dokument czasu, ale też mapę drogową, która pozwoli na zmianę na lepsze.” – zapowiada Katarzyna Korzeniewska ze Stowarzyszenia Halo Kultura. Zaplanowano bezpieczne rozmowy online, rozmowy ekspertów, ale z aktywnym udziałem odbiorców- ich pytaniami, uwagami i opiniami. Spotkania będą prowadzone za pośrednictwem platformy ZOOM, a także udostępnione na kanale Gdynia Kulturalna. 

Projekt realizowany jest przy wsparciu Gdyńskiego Falochronu Kultury.

Więcej informacji: 

facebook.com/halokulturagdynia/