TEATR GDYNIA GŁÓWNA ORAZ SALCIA HAŁAS
POSZUKUJĄ HISTORII z ZOH-u DO NOWEGO PROJEKTU
BALLADY OSIEDLOWE
CZEKAMY NA WASZE ZGŁOSZENIA!
Teatr Gdynia Główna znowu wgryza się w tkankę miasta, by odnaleźć mało znane historie z gdyńskich dzielnic. Nasz najnowszy projekt „Ballady osiedlowe” to wyprawa we wciąż nieodkryte zakamarki miasta w poszukiwaniu fascynujących opowieści mieszkańców. W ramach projektu stworzymy spektakl o ZOH-u, czyli rejonie ulic Zamenhofa i Opata Hackiego, do którego scenariusz napisze pisarka Salcia Hałas, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia 2017. Aby mogło się to wydarzyć, potrzebujemy historii – Waszych historii – nie zwlekajcie więc i już dzisiaj odpowiedzcie na apel naszej wysłanniczki!
Szanowni Mieszkańcy Zamenhofa i Opata Hackiego
Tu Salcia Hałas. Zwracam się do Was z prośbą. Proszę o opowieści.
Wraz z Teatrem Gdynia Główna od kilku lat odwiedzamy dzielnice Gdyni i zbieramy opowieści, których bohaterami jesteście Wy, mieszkańcy dzielnicy. Zbieramy po to, żebym mogła przetworzyć je na scenariusze, a Teatr zagrać w dzielnicy, z której pochodzą. Byliśmy już na Meksyku, na Oksywiu, na Pekinie.
W tym roku przyszła kolej na ZOH.
Niestety, nasze plany swobodnych spacerów i rozmów pod blokami pokrzyżowała zaraza.
Wszyscy siedzimy w domu, boimy się i zastanawiamy się, co będzie, a od myślenia o przyszłości zawiesza nam się umysł.
W związku z tym proszę.
Spróbujcie oderwać się od teraźniejszości, wróćcie do wspomnień. Opowiedzcie o sobie albo przypomnijcie sobie ciekawych ludzi, którzy mieszkali obok, i ich historie.
Historie śmieszne, straszne lub smutne.
Wzruszające albo po prostu takie, które z jakichś powodów zapadły Wam w pamięć. Historie, które dotyczyły Was lub waszych sąsiadów, historie, które zdarzyły się na ZOHu.
Możecie pisać, nagrywać albo opowiedzieć mi przez telefon.
Na ich podstawie powstanie scenariusz sztuki, którą wystawi dla Was w lepszych czasach Teatr Gdynia Główna.
Można się ze mną kontaktować w następujący sposób:
- pisząc do mnie
na: salciahalas@wp.pl
FACEBOOK: salcia hałas
- lub dzwoniąc pod numer 501 540 029
Historie można też wysłać do Teatru Gdynia Główna na adres teatr@teatrgdyniaglowna.pl
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/221267582423959/
WIĘCEJ O PROJEKCIE:
Teatr Gdynia Główna znowu wgryza się w tkankę miasta, by odnaleźć mało znane historie z gdyńskich dzielnic. Nasz najnowszy projekt „Ballady osiedlowe” to wyprawa we wciąż nieodkryte zakamarki miasta i historie jego mieszkańców. Teatr, czyli to, co potrafimy robić najlepiej, zostanie narzędziem, dzięki któremu gdyńskie dzielnice staną się nam jeszcze bliższe.
Stworzymy spektakl o ZOH-u, czyli rejonie ulic Zamenhofa i Opata Hackiego, którego nurtujące historie będą źródłem inspiracji. Przygotujemy także koncert ballad na kanwie opowieści mieszkańców Witomina, Oksywia, ZOH-u, Meksyku, Cisowej oraz Fikakowa.
Nasz wysłannik – aktor i tekściarz Jakub Kornacki odwiedził już mieszkańców Gdyni i tworzy na podstawie zebranych historii osiedlowe ballady, wybuch pandemii uniemożliwił jednak pisarce Salci Hałas spacery po gdyńskim ZOH-u i rozmowy z mieszkańcami. Właśnie dlatego prosimy o przekazywanie dzielnicowych opowieści telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej.
W ramach projektu przygotujemy również warsztaty literackie prowadzone przez Kubę, gdzie wspólnie spiszemy osiedlowe historie.
Zachęcamy do podzielenia się z nami osiedlowymi historiami!
Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach projektu „Ballady osiedlowe” jest bezpłatny.
Projekt finansowanie ze środków Miasta Gdyni.
Odwiedź i polub nasz profil na Facebooku: https://www.facebook.com/gdyniareaktywacja/
Salcia Hałas – jej debiutancka książka „Pieczeń dla Amfy” – opowieść o życiu mieszkańców gdańskiego falowca – uhonorowana została Nagrodą Literacką Gdynia (2017) oraz nominacją do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2017). Na motywach jej drugiej powieści „Potop”, powstał spektakl „Potop. Pieśń o końcu świata” w reżyserii Ewy Ignaczak, który trafił do repertuaru Teatru Gdynia Główna. Autorka scenariuszy „Bohater Osiedla” w projekcie „Gdynia ReAktywacja” Teatru Gdynia Główna.